آنالیز ارتعاش پمپ‌ها (پایه)

آنالیز ارتعاش پمپ‌ها (پایه)

uptime_aprmay11_art13-01همه ی ماشین‌ها، از جمله پمپ‌ها، تا حدی ارتعاش می‌کنند، اما این سوال اغلب وجود دارد؟
• چه میزان ارتعاش زیاد است؟
• اگر ارتعاش زیاد است، علت آن چیست و چگونه می‌توان آن را حل کرد؟
• حتی اگر میزان آن زیاد نباشد، ارتعاش چه چیز دیگری به ما می گوید؟
اندازه‌گیری و آنالیز ارتعاش به این سوالات پاسخ می‌دهد. در کل اندازه‌گیری و آنالیز ارتعاش یک روش مراقبت وضعیت کاربردی برای ماشین‌های دوار است. اغلب اوقات ارتعاشات ماشین‌های دوار یک حرکت تناوبی اجباری تحریک شده با نیروهای داخلی یا خارجی آن است. میزان ارتعاش به موارد زیر بستگی دارد:
• نیروی تحریک
• فرکانس این نیروی تحریک چقدر به رزونانس سازه یا مضاربش (هارمونیک‌هایش) نزدیک است
• مهارهای سازه پمپ در معرض ارتعاش
صوت ارتعاش قابل شنیدنی است که به هوا انتقال یافته است، و لذا اغلب به ارتعاش ماشین‌ها یا سازه‌ها مرتبط است. بخاطر اثرات محیطی، صدا نسبت به ارتعاش کمتر قابل اندازه‌گیری است اما با تکنیک‌های جدید استفاده از آن بیشتر شده است.
وقتی پمپ در بهترین نقطه راندمان BEP کار می کند کمترین ارتعاش را دارد، با کاهش 25٪ جریان نسبت به BEP دامنه دو برابر می‌شود. این نکته‌ قابل توجهی است که هنگام اندازه‌گیری‌های دوره‌ای ارتعاش سطوح ارتعاش ممکن است تغییر کرده باشد بدون اینکه شرایط داخلی تغییر کرده باشد. اگر کارکرد در BEP همواره امکان‌پذیر نیست، جریان استانداردی باید انتخاب شود تا اندازه‌گیری‌های دوره‌ای در آن جریان انجام شود، مگر اینکه یک سری سطوح ارتعاش نرمال در محدوده‌ای از جریان گرفته شود و به عنوان سطح مبنا قرار می‌گیرد. اطلاعات این بخش باید برای مهندسین کارخانه کافی باشد و اگرجزئیات بیشتری لازم است مراجعی برای متخصصین توصیه می‌شود.

متن کامل این مقاله را از اینجا دانلود کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 19 =