کاهش سر و صدا

کاهش سر و صدا

    اندازه گیری سرو صدای

اندازه گیری سرو صدای

اكثر كشورهاي صنعتي داراي مقرراتي هستند كه مربوط به كاهش سطح سرو صدا در محيط كار است. تراکم قدرت بالا، و انتشار سر و صداي بالا مربوط به اجزاي هيدروليكي بدان معناست كه هدف اغلب سيستم هاي هيدروليك صنعتي تلاش براي كاهش سطح سر و صدا در محيط كاري می‏باشد.
غالب منبع و عامل سر و صدا در سيستم‎هاي هيدروليكی، پمپ است. پمپ‎های هيدروليكی باعث سر و صدا می‎شود، آلوگي صوتي ايجاد می‎کند و سر و صدا از راه هوا منتقل می‎شود.
همه پمپ‎های هیدرولیکی با جابجایی مثبت تعداد خاصی از محفظه‎های پمپاژ دارند، که در یک چرخه مداوم با بازشدن پر می‎شود (حالت ورودی)،بسته می‎شود برای جلوگیری از خروج جریان، باز می‎شود برای خروج محتوا (حالت خروجی)، بسته می‎شود برای جلوگیری از خروج جریان.
اين ضربان سر و صدا ایجاد می‎کند كه باعث ایجاد ارتعاش در تمام اجزای پایین دستی می‎شود. همچنین پمپ،‎ ساختار انتقال سر و صدا به وسیله ارتعاشات را در هر جزء مکانیکی متصل ایجاد می‎کند مانند درب مخزن. انتقال مایع و لرزش ناشی از ارتعاشات از طریق توده هوای مجارو، سر و صدا را منتقل می‎کند.
كاهش سر و صدا حاصل از انتقال مایع:
اگرچه سر و صدا حاصل از انتقال مایع از راه مربوط به فشار ضربان را می‎توان از طريق طراحي پمپ هاي هيدروليك به حداقل رساند ولي نمی‎توان آن را به طور كامل حذف كرد. در سيستم هاي هيدروليك بزرگ و يا برنامه‎هاي كاربردي حساس سر و صدا حاصل از انتقال مایع را می‎توان با نصب و راه اندازي يك صدا خفه‎كن كاهش داد.
ساده ترين نوع صدا خفه‎كن‎هاي مورد استفاده، برنامه هاي كاربردي هيدروليك انعكاس صدا خفه‎كن می‏باشد كه حذف امواج صوتي را با درج يك موج صداي دوم از دامنه و برگشت در يك زاويه180درجه به مسیر اول ایجاد می‎کند.
كاهش سر و صداي منتقل شونده از طريق ساختار:
انتشار سر و صدا منتقل شوند از طریق ساختار توسط جرم ارتعاشي واحد قدرت (پمپ هيدروليك و محرك اصلي آن) را می‎توان از طريق از بين بردن پل هاي صوتي بين واحد برق و مخزن و همچنین بین واحد قدرت و دريچه به حداقل رساند. معممول است که با استفاده از اتصالات انعطاف پذير به عنوان مثال بلوك هاي لاستيكي، شيلنگ هاي انعطاف پذير، کاهش سر و صدا از این طریق را به دست آورد. اما در برخي شرايط لازم است توده اضافي را به شما مطرح كرد، اينرسي كه باعث كاهش انتقال ارتعاش در نقاط پل زده شده، می‏باشد.
كاهش سر و صداي منتقله از راه هوا:
مقدار تابش سر و صدا از يك شي با مساحت آن و عكس جرم آن متناسب است. كاهش سطح يك شي يا افزايش جرم آن در نتيجه می‎تواند تشعشع سر و صدا خود را كاهش دهد. براي مثال، ساخت مخزن هيدروليك از صفحه ضخيم تر (جرم را افزايش مي‏دهيم) تابش سر و صداي آن را كاهش مي‏دهد. قدرت سر و صدا منتقله از راه هوا به طور مستقيم از تابش پمپ هيدروليك را می‎توان با نصب پمپ داخل مخزن كاهش داد. براي اثربخشي كامل،‌ بايد بين پمپ و اطراف مخزن 0.5 متر فاصله وجود داشته باشد و آرایش نصب بايد به گونه‎ای باشد که فاصله‌ای بين واحد قدرت و مخزن، عايقی در برابر سر و صدا منتقل شونده از طريق ساختار ایجاد کند. نقطه ضعف آشكار در نصب پمپ هيدروليك داخل مخزن است كه از آن براي دسترسي به خدمات براي نگهداری و تعمیرات و تنظيم محدود استفاده می‎شود.
اگر سر و صداي سيستم هيدروليكي بعد از همه مقابله هاي فوق با انتشار سر و صدا در خارج از سطح مورد نياز باقي ماند، داده های سروصدا باید با يكديگر و با تجزیه و تحلیل بیشتری در نظر گرفته شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت + 10 =