کاهش سر و صدا

    اندازه گیری سرو صدای

اندازه گیری سرو صدای

اکثر کشورهای صنعتی دارای مقرراتی هستند که مربوط به کاهش سطح سرو صدا در محیط کار است. تراکم قدرت بالا، و انتشار سر و صدای بالا مربوط به اجزای هیدرولیکی بدان معناست که هدف اغلب سیستم های هیدرولیک صنعتی تلاش برای کاهش سطح سر و صدا در محیط کاری می‏باشد.
غالب منبع و عامل سر و صدا در سیستم‎های هیدرولیکی، پمپ است. پمپ‎های هیدرولیکی باعث سر و صدا می‎شود، آلوگی صوتی ایجاد می‎کند و سر و صدا از راه هوا منتقل می‎شود.
همه پمپ‎های هیدرولیکی با جابجایی مثبت تعداد خاصی از محفظه‎های پمپاژ دارند، که در یک چرخه مداوم با بازشدن پر می‎شود (حالت ورودی)،بسته می‎شود برای جلوگیری از خروج جریان، باز می‎شود برای خروج محتوا (حالت خروجی)، بسته می‎شود برای جلوگیری از خروج جریان.
این ضربان سر و صدا ایجاد می‎کند که باعث ایجاد ارتعاش در تمام اجزای پایین دستی می‎شود. همچنین پمپ،‎ ساختار انتقال سر و صدا به وسیله ارتعاشات را در هر جزء مکانیکی متصل ایجاد می‎کند مانند درب مخزن. انتقال مایع و لرزش ناشی از ارتعاشات از طریق توده هوای مجارو، سر و صدا را منتقل می‎کند.
کاهش سر و صدا حاصل از انتقال مایع:
اگرچه سر و صدا حاصل از انتقال مایع از راه مربوط به فشار ضربان را می‎توان از طریق طراحی پمپ های هیدرولیک به حداقل رساند ولی نمی‎توان آن را به طور کامل حذف کرد. در سیستم های هیدرولیک بزرگ و یا برنامه‎های کاربردی حساس سر و صدا حاصل از انتقال مایع را می‎توان با نصب و راه اندازی یک صدا خفه‎کن کاهش داد.
ساده ترین نوع صدا خفه‎کن‎های مورد استفاده، برنامه های کاربردی هیدرولیک انعکاس صدا خفه‎کن می‏باشد که حذف امواج صوتی را با درج یک موج صدای دوم از دامنه و برگشت در یک زاویه۱۸۰درجه به مسیر اول ایجاد می‎کند.
کاهش سر و صدای منتقل شونده از طریق ساختار:
انتشار سر و صدا منتقل شوند از طریق ساختار توسط جرم ارتعاشی واحد قدرت (پمپ هیدرولیک و محرک اصلی آن) را می‎توان از طریق از بین بردن پل های صوتی بین واحد برق و مخزن و همچنین بین واحد قدرت و دریچه به حداقل رساند. معممول است که با استفاده از اتصالات انعطاف پذیر به عنوان مثال بلوک های لاستیکی، شیلنگ های انعطاف پذیر، کاهش سر و صدا از این طریق را به دست آورد. اما در برخی شرایط لازم است توده اضافی را به شما مطرح کرد، اینرسی که باعث کاهش انتقال ارتعاش در نقاط پل زده شده، می‏باشد.
کاهش سر و صدای منتقله از راه هوا:
مقدار تابش سر و صدا از یک شی با مساحت آن و عکس جرم آن متناسب است. کاهش سطح یک شی یا افزایش جرم آن در نتیجه می‎تواند تشعشع سر و صدا خود را کاهش دهد. برای مثال، ساخت مخزن هیدرولیک از صفحه ضخیم تر (جرم را افزایش می‏دهیم) تابش سر و صدای آن را کاهش می‏دهد. قدرت سر و صدا منتقله از راه هوا به طور مستقیم از تابش پمپ هیدرولیک را می‎توان با نصب پمپ داخل مخزن کاهش داد. برای اثربخشی کامل،‌ باید بین پمپ و اطراف مخزن ۰٫۵ متر فاصله وجود داشته باشد و آرایش نصب باید به گونه‎ای باشد که فاصله‌ای بین واحد قدرت و مخزن، عایقی در برابر سر و صدا منتقل شونده از طریق ساختار ایجاد کند. نقطه ضعف آشکار در نصب پمپ هیدرولیک داخل مخزن است که از آن برای دسترسی به خدمات برای نگهداری و تعمیرات و تنظیم محدود استفاده می‎شود.
اگر سر و صدای سیستم هیدرولیکی بعد از همه مقابله های فوق با انتشار سر و صدا در خارج از سطح مورد نیاز باقی ماند، داده های سروصدا باید با یکدیگر و با تجزیه و تحلیل بیشتری در نظر گرفته شود.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − دو =