پتروشیمی مارون

مهندسی نرم افزار نگهداری و تعمیرات پتروشیمی مارون

پتروشیمی مارون

پتروشیمی مارون

دو هفته پیش ماهشهر بودم در پتروشیمی مارون در خصوص نگهداری و تعمیرات و نرم افزار آن برای پرسنل واحد نت و فناوری اطلاعات یک سخنرانی و جلسه سه ساعت برگزار شد.حوزه فناوری اطلاعات پتروشیمی مارون بسیار ساختار یافته و خوب پیش رفته است.بخصوص بستر سخت افزاری و نرم افزاری مناسبی طرح ریزی شده است.در زمینه نرم افزار نگهداری و تعمیرات نیز اصولی و استاندارد گام بر می دارند.

آنچه در اکثر جلسات مهندسی نرم افزار نگهداری و تعمیرات تاکید می شود این است که قبلا از اینکه به بررسی نرم افزار های مختلف نت پرداخته شود به محتوی سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات سازمان نظر شود.اکثر نرم افزار های نگهداری و تعمیراتی که تا کنون آشنا شده ایم از ساختار مناسبی برای مدیریت سیستم نگهداری وتعمیرات برخوردار نیستند! بخصوص در زمینه صنعت نفت و گاز و پتروشیمی تلاش های زیادی شد و برنامه ریزی های مختلفی صورت گرفت و شرکتها و دانشگاه های مختلفی مشارکت کرده اند ولی ماحصل کار آنها آنچه نیاز سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات باید باشد یا نشده است یا نیست و مطمئنا نخواهد شد! چرا!؟ چون طرح ریزی سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات این سازمان ها متناسب با نیروی انسانی ، مدل فرآیندهای تولیدی و امکانات و ابزاری که موجود است تعدیل و طرح ریزی نشده است.

درخصوص سازمان های بزرگ و صنایع مادر واقعا طرح ریزی سیستم مدیریت نگهداری وتعمیرات نیاز و کار سختی است.مثال می زنیم :

چهار سال پیش در یکی از شرکت های حفاری نفت کشور در اهواز بودم و در زمینه مهندسی نرم افزار نگهداری و تعمیرات به شرکتی که می خواست نرم افزار نت آنها را ارائه دهد به صورت کوتاه مدتی مشاوره می دادیم.بعد از ممیزی و بازدید از نحوه کار نت و کارگاه های تعمیراتی آنجا  با آقای مهندس محمدی همکارم به این نتیجه رسیده بودیم که کلا هیچ نرم افزار نگهداری و تعمیراتی در ایران در حال حاضر وجود ندارد که بتواند مدیریت سیستم نگهداری وتعمیرات این سازمان را پاسخ گو باشد.مگر اینکه از پایه کلیه ساختار سیستم مدیریت نگهداری وتعمیرات طرح ریزی ، مدلسازی ، تحلیل سیستم و در نهایت برنامه نویسی شود.حتی اگر بهترین نرم افزار دنیا در زمینه نگهداری وتعمیرات را در این سازمان مستقر کنند به احتمالا 90 درصد به بالا متوقف می شود.چرا!؟ چون واقعا فرآیندهای سیستم نگهداری و تعمیرات این سازمان بسیار متفاوت ، پیچیده ، گسترده ، پراکنده ، کلیدی و حساس بود و پرسنل نت زحمت زیادی می کشیدند که این  سازمان بسیار بزرگ را راهبری می کردند.

حداقل پیش بینی ما این بود که طرح ریزی استاندارد سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات این سازمان 2 سال طول می کشد تا بعد برسیم به نرم افزار نگهداری و تعمیرات!

یا اینکه در نیروگاه برق در یکی از استان های جنوبی کشور در زمینه نرم افزار نگهداری و تعمیرات سیستم گردش کار پرمیت را استاندارد و یکسان سازی می کردیم پیاده سازی نرم افزاری که فقط بتواند این گردش کار را پاسخ گو باشد تا کنون در سطح کشور نوشته نشده است ولی نرم افزار های نت مدعی زیادی در این زمینه وجود دارد که سابقه بیش از 20 جا پیاده سازی نرم افزار نت را ارائه می دهند.اما بعد از برگزاری کلاس های سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات و طرح ریزی اولیه آن و مدلسازی و تحلیل گردش پرمیت به این نتیجه رسیدند که نرم افزار فعلی سازمان کفایت کار ندارد و نرم افزار دیگری نیز طرح ریزی شده از قبل موجود نیست!

البته سخن در زمینه سازمان های بزرگ و صنعتی کلان می باشد دیگر صنایع تولیدی که در سطح متوسط و کوچک باشند در خصوص نرم افزار نگهداری و تعمیرات زیاد دچار مشکلات نیستند ولی مشکلی که اخیرا مشاهده کرده ایم این است که همان نسخه های نرم افزاری که به شرکت های بزرگ داده می شود ، به این شرکت ها نیز توصیه و تهیه شده است و حال نت سازمان با پیچیدگی بیش از حد کار با این نرم افزار ها گیر کرده است.

سخت ترین و دشوار ترین نرم افزار های سازمان های صنعتی نرم افزار هایی است که حوزه برنامه ریزی را مدیریت می کنند مثل برنامه ریزی عملیات تولید / بهره برداری یا برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات!

دقت کنید اکثر سازمان ها ریز وبزرگ در حال حاضر نرم افزارهای مالی ، حسابداری ، حقوق و دستمزد ، انبار ، اتوماسیون اداری و غیره را دارند واستفاده می کنند ولی نرم افزار هایی که حوزه برنامه ریزی در آنها بحث اصلی است یا جایشان در آن سازمان خالی است یا اینکه یک نرم افزار نیم بندی وجود دارد و با آن می سازند و یا اینکه در این خصوص چندین نسخه خریداری و تغییر داده اند!!

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − شش =