آنالیز ارتعاش پمپ‌ها ، متدهای پیشرفته

آنالیز ارتعاش پمپ‌ها ، متدهای پیشرفته

Condition_Monitoring_Shaft_Alignment_001_240یافتن فرکانس ارتعاش
به غیر از ماشین‌های خیلی ساده، ارتعاش اغلب ترکیبی از چند جز فرکانسی با دامنه‌های مختلف است. برای عیب‌یابی‌های دقیق‌تر عیوب ماشین باید این فرکانس‌ها را تفکیک کرد. این فصل روش‌های در دسترس را تشریح خواهد کرد. یکی از کامل‌ترین رفع عیب‌هایی که می‌توان در اکثر کتاب‌های موجود یافت در این بخش وجود دارد. برخی از آن‌ها در فهرست منابع کتاب آمده است. Goldman 1999 نقطه شروع خوبی است، و www.ILearninteractive.com  برای آموزش این مباحث توصیه می‌شود.

ارتعاش سنجی در حوزه‌ی زمان که روی اسیلسکوپ ملاحظه می‌شود معمولا نشان می‌دهد که یک یا چند فرکانس علاوه بر سیگنال پایه وجود دارند، که معمولا در فرکانسی منطبق با سرعت دوران هستند. روش بهتر استفاده از آنالیز فرکانسی برای مشاهده الگوی ارتعاشی در حوزه فرکانس می‌باشد که طیف ارتعاشی یا اثر انگشت ارتعاشی نامیده می‌شود و برای هر ماشین در همان نقطه منحصربفرد است. نیروهای تحریک داخلی ماشین در طیف ارتعاشی آن نمایش داده می‌شود، که در واقع پنجره‌ای به درون ماشین تلقی می شود، و هرگونه تغییر در اثر انگشت ارتعاشی نشانگر تغییر در ماشین است.

اینکه چه مقدار بتوانید سلامت ماشین را ارزیابی کنید به آموزش و تجربه بستگی دارد. آنالیز اثر انگشت ارتعاشی ماشین بیشتر به تغییر شرایط ماشین حساس است تا ارزیابی اندازه‌گیری‌ها به تنهایی. تغییر زیادی در فرکانس‌های ارتعاشی می تواند بیانگر تغییری در ماشین باشد، که ممکن است تغییر کمی در اندازه‌گیری overall ایجاد کند. ساده‌ترین و قدیمی‌ترین نوع آنالیز بصورت دستی بود مانند موج یابی رادیو، و دامنه هر فرکانسی که روی آن تنظیم شده بود را نشان می‌داد. طیف نمایش داده شده با تنظیم آهسته فیلتر روی محدوده فرکانس مورد نظر و رسم ماکزیمم دامنه قرائت‌های یافت شده در هر فرکانس، بصورت دستی یا با استفاده از چارت خاصی امکان پذیر بود.متن کامل این ترجمه را دانلود کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهارده − 12 =