الان با نگهداری و تعمیرات کجای کشور همراهم!

الان با نگهداری و تعمیرات کجای کشور همراهم!

Unravelling_FredFroese_226x150از جمعه بندر عباس هستم سه روز مبحث نگهداری و تعمیرات بهره ور فراگیر TPM را با سازمان آب و فاضلاب منطقه بندرعباس دنبال می کنیم.برخلاف اینکه احتمالا فکر می کنید اینجا خیلی گرم و دلپذیر است نسبت به شهرهای شمال کشور ، از روزی که رسیده ام هوا سرد و امروز یک سره بارانی بوده است.با توجه به اینکه همیشه ایام سال اینجا گرم است و پیش بینی سیستم های گرمایشی کمتر شده است این جور مواقع بخار برقی جواب یک اتاق بزرگ را نمی دهد!

بگذریم ، در سازمان های بزرگ دولتی پیاده سازی مدل های سیستم مدیریتی نگهداری و تعمیرات یک هنر است! و معاونت برنامه ریزی سازمان آب منطقه بندرعباس در این راه است.گذشته از تعدد پرسنل نت و پیمانکاران تعمیراتی ، پراکندگی مناطق و تجهیزات یکی از نکات مهم است.

در واقع طرح ریزی فرآیندهای نگهداری و تعمیرات این گونه سازمانها باید مبتنی بر مدل شبکه ای باشد و استقرار سیستم مدیریت نت برنامه ریزی شده چالش های خاص دیگری دارد.تنها خوبی این مدل سازمان ها تعدد تجهیزات هم طبقه یا هم گروه می باشد که کار را کمی سهل تر می کند.

در اینجا مبحث مشاوره سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات بهره ور فراگیر را پیش می بریم و این چند روز کلاس های هماهنگی بین مدیران منطقه برگزار می شود.

سه نکته کلیدی در مبحث پیاده سازی نگهداری و تعمیرات بهره ور فراگیر وجود دارد:

  1. طرح ریزی مدل پیاده سازی نت بهره ور فراگیر
  2. برنامه ریزی اجرای نت بهره ور فراگیر
  3. نظارت بر حسن اجرای فعالیتهای نت بهره ور فراگیر

بخصوص در سازمانها گسترده یا فلت یا شبکه ای این موضوع باید کامل تر رعایت شود.در هر سازمانی حتی مشابه سازمان دیگر طرح ریزی مدل پیاده سازی نت بهره ور فراگیر می تواند متفاوت باشد.فرهنگ سازمانی ، فرهنگ کار محلی منطقه ، بضاعت پرسنلی و امکانات یک سازمان در طرح ریزی نقش زیادی دارد.

برنامه ریزی اجرای نت بهره ور فراگیر بهتر است ابتدا از یک پایلوت شروع شود و بعد تسری به واحدهای دیگر سازمان پیدا کند.استفاده از حس رقابت و مقایسه پیشرفت واحدهای سازمان می تواند در اجرا کمک بزرگی باشد.

اما مهم در از آن دو نظارت و پایش بر وضعیت اجرای و پیاده سازی نگهداری و تعمیرات بهره ور فراگیر می باشد که کار تخصصی است و عامل مهم در موفقیت پیاده سازی TPM است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − 10 =