سمینارها و کلاس های آموزش نت آیا موثر هستند!؟

سمینارها و کلاس های آموزش نت آیا موثر هستند!؟

1389267471206سال 92 در سطح کشور سمینار های نگهداری و تعمیرات مختلفی برگزار شد و برخی از آنها هم بدلایل مختلفی برگزار نشد.برخی از شرکت ها و سازمان های متولی در زمینه نگهداری و تعمیرات نیز کلاس های نگهداری و تعمیرات متنوعی را برگزار می کنند که محتوی آنها سلیقه ای و مبتنی بر تجربیات قبلی شکل گرفته است و هزینه های اعلامی سمینارها و آموزش های نت با توجه وضعیت هزینه ها برگزاری بسیار بالا است.

در این مطلب به صورت تفکیک شده قصد تحلیل و بررسی سمینارها و کلاس های آموزش نگهداری و تعمیرات را دنبال می شود تا راهنمای خوبی برای خوانندگان سایت نت بهره ور فراگیر برای تصمیم گیری در شرکت در آنها باشد:

سمینار ، همایش ، گردهمایی و غیره در نگهداری و تعمیرات 

تعداد این سمینار ها و تنوع موضوعی و تعدد تکرار آنها زیاد شده است ضمن اینکه متولین و مجریان آنها نیز متنوع شده اند و هماهنگی لازم و کافی فی مابین ها آنها وجود ندارد به طوری که برخی اوقات دو همایش یا سمینار در یک بازه کوتاه مدت یک ماه یا دو ماه اعلام می شود!

بارهای اول و دوم برگزاری ها از لحاظ محتوی خوب است و به مرور زمان این محتوی ضعیف می شود حتی دعوت از مدرسین و افراد متخصص خارجی نیز نتوانسته است ضعف محتوی این سمینارهای را در برگزاری چند باره دیگر جبران کند به طوری که حتی محتوی ارائه سخنران های خارجی نیز تکراری شده است و به سادگی میتوان پیش بینی کرد فلان شخص مدعو چه خواهد گفت.

استراتژی برگزاری سمینار ها متناسب با وضعیت و نیاز نگهداری و تعمیرات صنعت کشور طرح ریزی و برنامه ریزی پایدار نشده است به طوری که برای صنایع که وضعیت مالی مناسبی دارند برگزار می شوند و دیگر صنایع کمتر دیده می شوند.

کلا مقالات قوی در سطح کشور در زمینه نگهداری و تعمیرات تهیه و تدوین نمی شود که بخواهد محتوی یک سمینار را در حوزه ارائه مقالات سازمان ها  پر کند .اکثر ترجمه ، دستکاری شده یک پروژه موقت و دانشجویی یا پایان نامه دانشجویی است به طوری که در یکی از همایش های سالانه که به صورت مرتب در کشور برگزار می شود کل محتوی دانشجویی است و پوشش دهند نیازمندیهای صنعت نمی باشد. بسیار از مقالات کپی و پیست مطالب کتاب ها ، سایت ها و مقالات دیگر است.

برخی از سمینارها از همان اول جنبه تجاری و تبلیغاتی محصولات جانبی ،  تجهیزات پایش وضعیت و تامین قطعات را دنبال می کنند.

آیا مباحث فوق بد است!؟ خیر ، همین سمینار ها باعث توزیع و تکثیر دانش و اطلاعات موردنیاز در زمینه نگهداری و تعمیرات می باشد.بخصوص برای کسانی که اول بار در این مجامع شرکت می کنند اطلاعات خوبی کسب می شود.هر چند که تکراری و تجاری و غیره باشند.

آیا در این سمینار ها شرکت بکنید!؟ به نسبت هزینه های اعلامی این همایش ها بستگی به وضعیت سازمان دارد ولی پیشنهاد می شود در همایش هایی شرکت کنید که حاوی کارگاه های آموزش و کاربردی نگهداری و تعمیرات هستند زیاد به مقالات و تجربیات بسنده نکنید.چون ارائه دهنده کارگاه های آموزشی تجربه  و تخصص حرفه ای در یک زمینه دارد و باعث انتقال دانش بیشتر می شود ولی مقالات در زمان کوتاه و مبتنی بر تجربه شخصی فردی درسازمانی غیر مشابه می باشد که بدلیل عدم تسلط در سخنرانی همان کار را هم که انجام داده است را نیز نمی تواند انتقال دهد و با فرصت کمی که دارد آخرش هیچی در نمی آید! همایش های دانشجویی در سطح دانشگاه خوب هستند ولی برای صنعت چنگی به دل نمی زند تصور بکنید دانشجویان عزیزی که دو ماه یک دستگاه را دیده اند و اساتید محترم دانشگاه که بیشتر پروژه های کوتاه مدت را تجربه کرده اند چگونه در خصوص عارضه ها و چالش های پیاده سازی سیستم های مدیریت نگهداری و تعمیرات می خواهند به شما که در صنعت تجربه چند ساله دارید با ارائه یک مقاله چند صفحه ای و زمان نیم ساعته انتقال تجربه مفید داشته باشند!!؟

از طرفی سمینارهایی که سخنران خارجی دارند نیز با چالش ترجمه و فرهنگ صنعت کشور مواجه هستند یک سخنران فارسی زبان قوی چیزی که می گوید در انتهای مخاطب جدید خوب درک کرده باشد 50 درصد از کل را می گیرد حال اگر به زبان دیگری باشد و فرض کنیم شما تسلط کافی به انگلیسی هم داشته باشید و یا اینکه مترجم خوبی هم حضور داشته باشد کلا 20 درصد مفید انتقال پیدا نمی کند!

پس اگر در صنعت هستید برای شرکت در همایش ها به بروشور همایش توجه کنید اگر آرم ها و لوگو های دانشگاهی زیادی داشت و بیش از سه تا بود  آن همایش تمایل دانشجویی بیشتری دارد همین طوری با تجربه و کتاب هایتان ، شما بیشتر چیزی می دانید.اگر تعداد سخنران خارجی آن بیش از دو تا بود خیلی خودتان را اذیت نکنید مقالات را تهیه و ترجمه کنید بیشتر از سخنرانی سخنران دست گیرتان می شود.اگر همایش در زمینه تجهیزات پایش وضعیت است هر دو یا سه سال یکبار شرکت کنید کفایت است زیاد تغییری در یک سال محتوی همایش ها نکرده است. بیشتر همایش ها با محتوی کارگاه های تخصصی و کاربردی بیش از دو ساعت را دنبال کنید آنها به شما مراجع و خط دهی خوبی می کنند.قبل از شرکت در همایش نسبت به محتوی کارگاه ها و تناسب نیازتان به آنها تحقیق کنید به صرف اینکه آقای دکتر فلانی و فلانی ارائه می دهد اتکا نکنید.

یادم هست در یکی از همایش هایی که دوست گرامی آقای مهندس برزگر در شمال برگزار کرده بود چیزی که از یکی از ارائه دهنده های کارگاه کسب کردم که ایشان لیسانس مهندسی مکانیک بود و در زمینه ارتعاشات صحبت می کردند بسیار بیشتر از دو تا کتاب و مقاله و سخنرانی آقای دکتر فلانی از دانشگاه بزرگ فلان در تهران بود چون دقیقا مسائلی طرح می شد که در روی دستگاه های کارخانه با آن مواجه شده بودیم و همان ماه آن موضوع را در تجیهزات کارخانه تست و اجرا کردیم آن همایش برایمان دست آورد خیلی خوبی داشت بطوری که همان یک کارگاه کلی کار و ایده به ما داد در حالی که ایشان فقط سه ساعت ارائه داشت! ولی ده ها همایش دیگر با سخنران های خارجی و لقب های معروف جایی را پر نکرد.

توجه داشته باشید در اکثر همایش های نگهداری و تعمیرات حضور پر رنگی را سعی می کنم داشته باشم و کارگاه ، مقاله و تجربیات زیادی ارائه کردم ولی اثر بخشی آنها از قوانین فوق تبعیت می کند و نقد بالا بر آنها نیز صادق است. خواستم در این مطلب در سایت پاسخی کوتاه به دوستان و عزیزانی که تمایل به شرکت در همایش ها دارند و نسبت به محتوی آنها می پرسند پاسخ مناسب داده باشم.

ادامه دارد …

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − سه =