نقش نگهداری و تعمیرات در سیاست های اقتصاد مقاومتی

نقش نگهداری و تعمیرات در سیاست های اقتصاد مقاومتی

Unravelling_FredFroese_226x150برنامه های صنعت از جمله صنعت نفت در خصوص تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی Resistive economy در حال ابلاغ شدن است ، نقش و جایگاه سیستم های مدیریت دارایی های فیزیکی و نگهداری و تعمیرات نیاز است توسط  مدیران ارشد صنایع بزرگ کشور در نظر گرفته شود.

چند روز پیش یکی از دوستان محبت کردند و برنامه های وزارت نفت در خصوص تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی  Resistive economy را برایم ایمیل کردند.جالب بود!

مفهوم اقتصاد به کنار بحث مقاومتی بودن آن نیاز به بازنگری مفاهیم و برداشت ها دارد که موضوع این مطلب نیست.اما آنچه در این طرح دیده نشده بود مباحث سیستم های مدیریت نگهداری و تعمیرات و مدیریت دارایی های فیزیکی بود.در حالیکه یک سیستم مناسب در زمینه نگهداری و تعمیرات این امکان را به صنعت می دهد که بشدت هزینه های تعمیراتی ونیاز به قطعات یدکی کلیدی کاهش پیدا کند ضمن اینکه برنامه های مهندسی معکوس قطعات یدکی اگر در زمینه صنایع مادر کشور جدی دنبال شود امکان استقلال صنایع کشور بیشتر مهیا می شود.ممکن است امکان ساخت یک تجهیز کلیدی و مهم بدلیل عدم دانش کافی ، علمی و طراحی در حال حاضر نباشد ، ولیکن بسیار از قطعات پر مصرف آنها امکان طراحی می باشد.

از آن گذشته نگاه کلان به مدیریت دارایی های فیزیکی در صنایع مادر این امکان را می دهد که پایش چرخه عمر تجهیزات در مهم ترین بخش های جاری و موجود یعنی نگهداری و تعمیرات تجهیزات به پشتیبانی اقتصاد مقاومتی کمک عمده ای کند.

مثلا در طرح  وزارت نقت آنچه به چشم می خورد افزایش تولید و ظرفیت استخراج نفت و گاز از میدان های مشترک است! این یک سیاست اقتصاد مقاومتی است؟! این را چند سال پیش از وقتی کشورهای عربی شروع به استخراج منابع مشترک کردند همه می دانستیم!

در مبحث اقتصاد مقاومتی حوزه مدیریت دارایی ها و هزینه های تعمیراتی نقش بسیار مهمی دارد مهندسی معکوس ساخت قطعات یدکی و مدیریت نگهداری تجهیزات مبتنی بر مدیریت مالی هزینه های نگهداری و تعمیرات کمک بسیار زیادی در بهبود هزینه ها و افزایش ارزش افزوده صنعت می تواند بکند و این مهم در طرح ارائه شده اصلا دیده نشده است.

در حوزه های زیر می شد طرح اقتصادی مقاومتی را پر رنگ تر کرد:

 1. پیاده سازی سیستم مدیریت دارایی های فیزیکی
 2. مهندسی معکوس ​قطعات یدکی (در راستای رفع وابستگی به قطعات یدکی)
 3. مدیریت مالی بر هزینه های نگهداری و تعمیرات

البته در این خصوص مطالب زیادی می شود طرح کرد اما ابتدا مفهوم مقاومت باید کمی تشریح گردد. ولی موارد فوق امکان تقویت صنعت را مهیا می سازد!

در ویکی پدیا تعریف برای اقتصاد مقاومتی  Resistive economy آمده است.

1 پاسخ
 1. محمدتقی رجب پور
  محمدتقی رجب پور گفته:

  با سپاس از شما
  امیدورایم که جایگاه مدیریت دارایی فیزیکی در صنایع مادر مشخص گردد و موضوع بسیار مهم نت در صنایع مهم بصورت علمی تر دنبال گردد.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هشت − هفت =