بزرگ ترین اشتباه در محاسبه و پیاده سازی شاخص های نگهداری و تعمیرات چیست!؟

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

lamp bulb tulips isolated on white with clipping pathمحاسبه و پیاده سازی شاخص های نگهداری و تعمیرات دو مقوله مهم و کلیدی در سیستم های مدیریت نگهداری و تعمیرات می باشد به ترتیب اگر در نظر گرفته شوند یک مبحث جامع در خصوص محاسبه شاخص های نگهداری و تعمیرات داریم و یک مبحث پیاده سازی آنها در سیستم مدیریت نت سازمان می باشد.

بحث مطلب امروز روی محاسبه شاخص های نگهداری و تعمیرات است در کلاس های شاخص های کلیدی عملکرد نگهداری و تعمیرات روی تفکیک و تفاوت محاسبه و پیاده سازی شاخص صبحت زیادی می شود و ضمن اینکه در سایت نیز مطلب در گذشته درج شده است.

بزرگ ترین اشتباه در محاسبه و پیاده سازی شاخص های نگهداری و تعمیرات چیست!؟

اکثر نرم افزار های نگهداری و تعمیرات ، سیستم های مدیریت نت سازمان ها و افراد تحلیل گر درواحدهای برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات دو موضوع مهم را با هم قاطی می کنند:

 1. مقطع زمانی محاسبه شاخص (زمان محاسبه شاخص)
 2. بازه زمانی محاسبه شاخص (بازه  زمانی تجمعی گردآوری اطلاعات و داده ها برای محاسبه شاخص)

برخی از شاخص ها مقطع زمانی و بازه زمانی محاسبه اشان متفاوت است و نباید آنها را یکی در نظر گرفت!

مثلا در یکی از پتروشیمی های جنوب کشور شاخص های MTBF یک تجهیز را به صورت ماهانه محاسبه می کردند و مقدار آنها در برخی از ماه ها بینهایت بود و در برخی از ماه ها یکمقدار عددی به ساعت یا روز بود!! جالب اینکه این موضوع توسط نرم افزار نگهداری و تعمیرات مستقر در سازمان پشتیبانی می شد!!

یا اینکه در سازمانی دیگر در صنعت خودرو مقدار شاخص درصد نت برنامه ریزی شده به صورت ماهانه محاسبه می شد و در برخی از ماه ها درصد شاخص فوق بیش از ۹۰ درصد و در برخی از ماه ها کمتر از ۴۰ درصد بود!!

چرا!؟

در صفحه فیس بوک نگهداری و تعمیرات عکس از جلسات مشاوره نگهداری و تعمیرات در کارخانه پرین بتن آمود درج شده است که پاسخ گو این چرا!؟ است.

البته در مطالب قبلی سایت نیز این موضوع را آورده بودم ولی زیاد ننوشتیم شما تحلیل خودتان را ارائه دهید در سازمان شما برای محاسبه این دو شاخص چگونه عمل می کنید؟ آیا روند ماهانه شما سینوسی است!؟

موفق باشید

2 پاسخ
 1. رضایی
  رضایی گفته:

  منظور شما در مثال زیر میگنجد؟
  محاسبه MTBF دی ماه که برنامه ریز در هفته دوم مرداد محاسبه میکند
  ۱٫ مقطع زمانی محاسبه شاخص میشود هفته دوم مرداد
  ۲٫ بازه زمانی محاسبه شاخص میشود دی ماه

  پاسخ
  • ناصر جلالي
   ناصر جلالي گفته:

   سلام
   مقطع زمانی می شود هفته دوم مرداد ماه ۹۳ و بازه زمانی می شود اول دی ماه ۹۲ تا هفته دوم مرداد ماه ۹۳

   پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *