سیستم طبقه بندی و شناسنامه خطوط تاسیسات در کارخانه

سیستم طبقه بندی و شناسنامه خطوط تاسیسات در کارخانه

لوله کشیجناب اقای مهندس جلالی چندتا سوال داشتم لطفا در صورت امکان راهنمایی بفرمایید
در حال انجام امور مربوط به نت در حوزه پایپینگ مربوط به خطوط انتقال آب ، بخار ، و هوای فشرده یک کارخانه صنایع غذایی می باشم ولی در این زمینه تجربه کمی دارم
مشکل اولم تهیه شناسنامه است لطفا راهنمایی کنید روال در این حوزه چگونه است ایا مثل تجهیزات و تابلو برق ها بایستی فرمی خاص جهت شناسنامه خطوط تهیه گردد یا نه؟َ
دوم نحوه طبقه بندی ست مثلا اگر ۶ خط اصلی بخار داریم بایستی هر خط بطور جداگانه از کلکتور اصلی تا انشعابات فرعی تفکیک گردد و برای هر خط شناسنامه تهیه شود یا نه برحسب موقعیت مکانی مثلا پایپ رک اصلی پایپ رک داخل پناه، خطوط داخل سالن های تولید و…طبقه بندی صورت بگیرد و سپس شناشنامه تهیه شود.
سوم اینکه جایگاه تجهیزات خطوط مثل شیرها،صافی ها، جوینت ها، ابزار دقیق و … کجاست؟ بایستی بر حسب نوع طبقه بندی که در بالا عنوان شد جزء درخت تجهیز قرار بگیرند یا اینکه بهتر است برای هر کدام شناسنامه تهیه شود.
خیلی ممنون میشم راهنمایی کنید اگر در این زمینه مرجعی هم می شناسید لطفا معرفی کنید.

پاسخ :

سلام آقای مهندس ذوالفقاری
ابتدا از اینکه دیر پاسخ می دهم عذرخواهی می کنم دلیلش را برایتان قبلا ایمیل کرده ام کارها زیاد شده است فرصت ها خالی کم شده است.
(پاسخ سوال یک و دو با هم)خطوط انتقال تاسیساتی با توجه به نوع خط و مسیر سرویس دهی نیاز است که یک شناسنامه کلی داشته باشد که در آن شناسنامه نقشه پایپینگ موجود باشد مثلا خط لوله هوا فشرده سالن شماره ۳
کلاس مرز بندی را اگر مشخص کنید برای هر حوزه مرزی یک شناسنامه و طبقه بندی در نظر داشته باشد. توجه کنید که همه این موارد با توجه به گستردگی کارخانه می تواند در قبض و بسط باشد.
سوم نقشه پایپینگ مهم است که با توجه به جانمایی مکانی تقسیم بندی و حوزه بندی شده باشد
کلیه تجهیزات خطوط در مکان هایی که نصب هستند روی نقشه مشخص خواهد شد و برای هر نوع تجهیز شناسنامه خاص باید در نظر داشته باشد و یا بهتر است بگوییم که کد جدا مشخص باشند پس مثلا شیر اتومات شما ۲۰ تا دارید و هر کدام از آنها کد مجزا دارند ولی با یک شناسنامه مشخصات فنی نشان داده شده است ولی برای هر ۲۰ یک پرونده سوابق دارید که مکان هر کدام از این ۲۰ شیر اتومات در نقشه پایپینگ های مختلف با توجه به کد هر کدام از ۲۰ مشخص شده است.
جمع بندی:
یک شناسنامه و نقشه پایپینگ دارید
طبقه بندی با توجه به سرویس دهی و نوع مکان انجام شده است.
هر تجهیز روی خطوط کد خاص و سوابق پرونده خود را دارد.
روی نقشه مکان هر تجهیز مشخص شده است.
کلا نقشه  جانمایی مسیر لوله کشی مهم ترین مبحث است چون کدگذاری مکانی ، وکدگذاری تجهیزات و مرزبندی مسیر ها در آن مشخص می شود.

تمام موفق باشید

2 پاسخ
 1. مرادی
  مرادی گفته:

  با سلام خدمت استاد گرامی
  اینجانب به عنوان کارشناس برنامه ریزی نت ماموریت جداسازی فرایند های نت را بر عهده دارم. به عبارتی این شرکت قصد دارد کلیه فیلد های کاری واحد نت را از همان مرحله درخواست و نیاز به خدمت مورد نظر جداسازی نموده و طبق ماهیت همان خدمت مورد درخواست سیاست گذاری کند. به عنوان مثال کلیه فرایند ها و رویه های اجرایی درخواست ها و گزارشات در خدمات تاسیساتی(تاسیسات برق، شبکه روشنایی، خطوط تلفن، تاسیسات مکانیکی و …) جدا باشد.
  لطفا ضمن اظهار نظر در مورد کلیات کار، در صورت امکان راهنمایی فرمائید.
  با تشکر فراوان

  پاسخ
  • ناصر جلالي
   ناصر جلالي گفته:

   با سلام و احترام
   موضوع و سوال طرح شده مهندس جان ساده نیست که بتوان در چند جمله راهنمایی کرد. باید سازمان ارزیابی شود و حجم کار و تعداد تجهیزات و پرسنل شناسایی شود و نیازمندیهای لازم تبیین شود. بزرگی و گستردگی کار خیلی مهم است پراکندگی کار نیز از مسائل کلیدی است مثلا در قطار شهری یا بندر امام پراکندگی خدمات تاسیسات بسیار زیاد است لذا فرآیند و گردش کار ها و هم چنین طبقه بندی کارها فرق می کند.
   لذا اطلاعات بیشتری نیاز است.
   موفق باشید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × پنج =