نقد مدل های تعالی نت برای پیاده سازی مدیریت دارایی های فیزیکی در ایران

نقد مدل های تعالی نت برای پیاده سازی مدیریت دارایی های فیزیکی در ایران

Clueless business colleagues holding a question mark over faceدر زمینه سیستم های مدیریت دارایی های فیزیکی PAM و بالاخص سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات Maintenance مدل های تعالی نت مختلفی ارائه گردیده است که هر کدام از آنها مدعی پیاده سازی های موفق در صنعت بوده اند البته اکثر این مدل ها خارجی می باشند و معروف ترین آنها مدل پیاده سازی سیستم مدیریت نت تری وایرمن که هرم قابلیت اطمینان را ارائه کرده و مدل جان کمبل John Dixon Campbell که مدل آپ تایم UPTIME اشاره شده است.

اکثر این مدل ها مبتنی بر سیستم مدیریت نگهداری وتعمیرات می باشند و حوزه مدیریت دارایی های فیزیکی را کاملا پوشش نمی دهند!

هم چنین این مدل ها چرخه دانش و استانداردسازی نگهداری تجهیزات را به صورت نهادینه و متمرکز در نظر نگرفته اند.مثلا در مدل جان کمبل به مبحث مدیریت دانش در حد نیروی انسانی تقلیل یافته است.

وزارت نفت کشورمان کار خوبی را در چند ماه اخیر انجام داده است یک نظام نامه مدیریت دارایی ها فیزیکی تدوین نموده است که در آن به این مدل ها و انتخاب یکی از آنها برای پیاده سازیدر صنعت نفت اشاره شده است.این کار بسیار ارزنده و زحمات خوبی کشیده شده است و گام بسیار مهمی برای استانداردسازی و سیستمی کردن حوزه مدیریت دارایی ها فیزیکی برداشته شده است.اطلاعات این نظام نامه را می توانید از سایت وزرات دانلود کنید.

نکته کلیدی در نظام نامه مدیریت دارایی ها اشاره به مدل تعالی سیستم نت می باشد که به دو مدل یاد شده در بالا اشاره گردیده است و مدل جان کمبل بدلیل موفقیت پیاده سازی بیشتر در سازمانهای صنعتی منتخب شده است! اما این مدل تعالی مبتنی بر سیستم نگهداری و تعمیرات می باشد و جامعیت لازم و کامل بروی حوزه مدیریت دارایی های فیزیکی را ندارد!

(موضوع اول) مهم ترین بخش در مبحث مدیریت دارایی های فیزیکی حوزه مدیریت مالی و هزینه های آن می باشد.که اکثر این مدل ها به این موضوع نپرداخته اند و پیش فرض نتایج کار در نظر گرفته اند در حالی باید توجه ویژه ای بکنید که مدیریت مالی با مبحث هزینه های نت متفاوت است در واقع هزینه های نت ممکن است محاسبه شود و بخصوص در حسابداری سازمان ثبت شود ولی مدیریت مالی و نتیجه گیری از آن موضوع تخصصی و جدی می باشد در واقع حوزه مدیریت دارایی های فیزیکی یک اشتراک قوی با مدیریت مالی دارد که مبتنی بر نتایج آن تصمیم گیری های اجرای حوزه مدیریت دارایی های فیزیکی تدوین و تصویب می شود و لذا در استانداردهای pas 55 , iso 55001  به شکل خاصی در تعریف مدیریت دارایی های فیزیکی بحث مالی و هزینه را طرح می کند.

و هم چنین مدیریت دانش نگهداری تجهیزات یا چرخه عمر آنها مبتنی بر تجهیز! (موضوع دوم) توجه به این موضوع که مدیریت دانش درمدل های تعالی ذکر شده در حد آموزش یا ارتقاء مهارتهای پرسنل سازمان در حوزه فنی ، سیستمی و مدیریتی محدود شده است! در حالی که مدیریت دانش جامع نیاز است که مبتنی بر تجهیز استقرار یابد ، بخصوص اینکه در فرهنگ سازمان های دولتی و خصوصی کشور ما تغییر ، جابجایی و نگرش های نیروی انسانی و سمت های سازمانی بسیار زیاد و متغییر است!

(موضوع سوم) در سازمان های بزرگ صنعتی مبحث پیمانکاران تعمیراتی باید به عنوانی یکی از ارکان کلیدی و اصلی هر مدل تعالی در پیاده سازی سیستم مدیریت دارایی های فیزیکی در نظر گرفته شود! مدل قراردادهای پیمانکاری ، نحوه نظارت ، نحوه مدیریت پرسنل پیمانکاری و مدل مدیریت کار پیمانکار از مباحث اصلی می باشد.به نظر می رسد مدل تعالی سیستم مدیریت دارایی های فیزیکی یا سیستم نگهداری و تعمیراتی که در ایران به موضوع پیمانکاران تعمیراتی نپردازد در نطفه شکست خورده است! حتما توصیه میکنم که مطلب چند روز پیش در خصوص چالش های پیمانکاری که در سایت اشاره شد مطالعه فرمایید گردآوری نظرات کارشناسان و مدیران صنعت در این زمینه خودش یک پژوهش و پروژه فوق لیسانس درکشور می تواند باشد! :)

(موضوع چهارم) مدل های تعالی ارائه شده تناسبی با وضعیت فرهنگی ، اقتصادی و فشار های بین المللی بر صنعت ما ندارد.تجربه 15 ساله حضور ما در صنعت و ارتباط مستقیم در کف کارخانه با تجهیزات و پرسنل سازمان و مدیران کارخانجات بزرگ و کوچک صنعت نشان می دهد که مدل های خارجی کاربرد اجرایی و عملی بسیار کمی داشته و دارند! و بیشتر برای مقالات و کتابها کاربرد تحلیلی و کنفرانسی دارد (مثال شش زیگما که مدتی در کشور کسب انواع کمر بندهای آن مد شده بود و خروجی آن …!! و یا خیلی مباحث دیگر از جمله داستان RCM در چند سال اخیر در نت)

پس چه کنیم!؟

مدل تعالی مدیریت دانش نگهداری تجهیزات MKMS پیشنهاد آتی ماست!

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 19 =