Cost PM KPI

آیا هزینه های نگهداری و تعمیرات در نرم افزار نت باید محاسبه شود!؟

اCost PM KPIکثر پرسنل واحدهای نگهداری و تعمیرات بدون کمترین اطلاع و آشنایی ، بدنبال محاسبه هزینه های نگهداری و تعمیرات می باشند! جالب است که در نرم افزار های نگهداری و تعمیرات مبحث هزینه را دنبال می کنند و خواهان آن هستند که نرم افزار نت هزینه های نت را محاسبه و در اختیار قراردهد! مهم تر آنکه بسیاری از نرم افزار نت بخصوص از نوع ایرانی هزینه های نت را محاسبه می کنند! (بماند که در ویرایش جدید نرم افزار نت PM works هم ماوژل هزینه های نت تعبیه شده است!) البته حق دارند، چون مشتریان ناآگاه همان گونه که به مبحث هزینه های نت آشنایی ندارند به مفاد ماوژل هزینه نت در نرم افزار نیز آگاهی نداشته و تسلطی ندارند!

اولین سوالی که از دوستان همکار در حوزه نگهداری و تعمیرات در سازمان های صنعتی در خصوص هزینه های نت می پرسم این است که شما چه هدف و مدلی در خصوص گردآوری هزینه های نت و استفاده از آنها را دارید!؟ ۱۰۰ درصد افراد نمی دانند و ندارند و موضوع کاملا برایشان مبهم است! خواسته هایشان به طرق گوناگون مطرح می شود که می خواهند بدانند چقدر هزینه در تعمیرات یا پیشگیرانه و غیره شده است ولی اینکه حتی یکبار آن را محاسبه کرده باشند و یا اینکه مدلی را برای آن تصور داشته باشند وجود ندارد!

در سازمان های بزرگ هزینه های نگهداری و تعمیرات در راستای مدیریت مالی سیستم مدیریت نت باید قرار گیرد.اما این موضوع به یک الگوریتم و مدل خاص با تبیین اهداف کوتاه و بلند مدت برای آن سازمان با توجه به نیاز صاحبان سرمایه سازمان و استراتژی کسب و کار باید طرح ریزی و ایجاد و پیاده سازی شود.

هزینه نت جمع کلی چند قلم قطعه و نفر ساعت و غیره نیست! یا اینکه درنرم افزار معروف خارجی و ایرانی یک رکورد برای ثبت هزینه پیش بینی شود و شما ثبت داده کنید (که اکثرا هم نمی کنید) و بعد در آخر کل هزینه های نت در آید در قالب یک عدد و چند نمودار !! این موضوع شاید برای یک کارخانه کوچک و متوسط در حد کلیات هزینه های نت صادق باشد و در یک نرم افزار نیز براحتی با پیش بینی برخی موارد کلیت کار درآید ولی برای یک سازمان بزرگ حتما باید متناسب با مدل کسب و کار سازمان هزینه های نت مدلسازی و طرح ریزی شود و بعد آن مدل در کنار نرم افزار نگهداری و تعمیرات تحلیل سیستم و برنامه نویسی شود.

دوست گرامی آقای معاونت مهندسی ، برنامه ریزی ، مدیر تعمیرات ، نت و غیره در خصوص هزینه های نگهداری و تعمیرات با چهار تا داده وارد کردن در نرم افزار و داشتن ماژول هزینه های نت کسب و حل نمی شود! اول باید دانش هزینه های نت و ضرورت آن و مدل دانشی آن را ایجاد کنید بعد سراغ پیاده سازی بروید و انتهای داستان این مدل را نرم افزاری کنید.

الان در سه سازمان متفاوت مبحث هزینه های نت را پیش می بریم در هر سه مدل با آنکه در برخی از جاها تشابهات وجود دارد ولی بدلیل اینکه میزان اهمیت اهداف و نگرش مدیریت و نیازمندیهای استراتژی کسب و کار آن سازمان ها متفاوت است ، حتی مدل گردآوری داده های هزینه های نت آنها فرق کرده است.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *