ما در برابر آنها

[تعداد: ۰   میانگین: ۰/۵]

rope226x129در مطلب امروز از ما در برابر آنها صحبت می کنیم. منظور از آنها سازندگان تجهیزات هیدرولیک است و ما همان کسانی هستیم که باید این تجهیزات را آماده بکار نگاه داریم.
چندی پیش یکی از خوانندگان سایت این مطلب را برای من فرستاد:
“ما ۴۰ دستگاه دروی نیشکر داریم که سالانه تقریبا ۳۰۰۰ ساعت کار می کنند. هر کدام از این ماشینها بیش از ۲۰ عدد موتور هیدرولیک ژیروتور دارند که بعنوان محرک اجزای مختلف کار می کنند.”
“در سالهای اخیر یکی از سازندگان این تجهیزات، مسیر تخلیه پوسته موتور را حذف کرده، بجای آن یک سیستم آب بندی شافت برای فشارهای بالا اضافه کرده است. این تغییر باعث مرتب شدن شیلنگها شده، ولی شیارهایی روی شافت ایجاد می کند که باعث ایجاد نشتی می شوند.”
“بدلیل تعداد زیاد موتور در مجموعه، ما وقت زیادی صرف می کنیم تا قسمت تحتانی این دستگاهها را مجددا آب بندی یا تعمیر کنیم.”
برای آنهایی که با این سیستمها آشنا نیستند این مطلب قابل توضیح است که در این مدل موتورها وجود مسیری برای تخلیه پوسته الزامی نیست (برخلاف موتورهای پیستونی). اگر مسیری برای تخلیه پوسته پیش بینی نشود، یک آب بند کننده شافت فشار بالا به همراه (معمولا) دو عدد شیر یکطرفه که شیار محل آب بند کننده را به قسمت برگشت موتور متصل می کند، بجای آن نصب می شود. این مسیر با جهت دوران موتور تغییر می کند، به همین دلیل از دو شیر یکطرفه استفاده می شود.
همانطور که مشاهده می کنید حذف مسیر تخلیه پوسته در این ماشینهای درو باعث ایجاد حجم زیادی فعالیتهای نت برای مصرف کننده نهایی شده است.
ولی چرا سازنده دستگاه این تغییر را انجام داده است؟
متأسفانه بیشتر تجهیزات هیدرولیک با هدف کاهش قیمت تمام شده ساخته می شوند و از استاندارد خاصی پیروی نمی کنند. سازنده این دستگاه هم در ابتدا بدرستی مسیر تخلیه را روی موتورها اجرا کرده بود.
ولی با گذشت زمان، احتمالا کسی در دفتر طراحی تصور کرده بود که با حذف این سیستم می توانند صدها دلار در هزینه ساخت هر ماشین صرفه جویی کرده، قیمت تمام شده را کاهش دهند.
ولی این فقط اشتباه تولید کننده نیست. هزینه برای سازندگان مهم است چون در نظر مصرف کننده نهایی قیمت یک پارامتر بسیار مهم در هنگام خرید می باشد.
تا زمانی که مصرف کنندگان نهایی به حد کافی باهوش شوند که سیساستهای تصمیم گیری خرید تجهیزات حساس خود را بر مبنای هزینه طول عمر بهره برداری قرار دهند و فقط به قیمت اولیه توجه نکنند این بازی برد/باخت ادامه خواهد داشت.

برگرفته از سایت:
Brendan Casey
Author of ‘Insider Secrets to Hydraulics’;
‘Preventing Hydraulic Failures’ and
‘Advanced Hydraulic Control’.
http://www.hydraulicsupermarket.com/books.html

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *