چند نکته کلیدی در نگهداری و تعمیرات کارخانجات داروسازی

چند نکته کلیدی در نگهداری و تعمیرات کارخانجات داروسازی

Safety equipmentشرکت داروسازی ثامن در مشهد یکی از قدیمی ترین و بزرگ ترین کارخانجات داروسازی کشور می باشد که تحت پوشش سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی است روز سه شنبه هفته پیش و امروز در این کارخانه وضعیت نگهداری و تعمیرات تجهیزات و تاسیسات بررسی و ارزیابی شد.

چند نکته کیدی در حوزه نگهداری و تعمیرات وجود دارد که کمی بحث نگهداری و تعمیرات در سازمان های داروسازی را نسبت به کارخانجات تولیدی محور دیگر سخت تر یا بیشتر می کند.

اول اینکه در این گونه کارخانجات اولویت اول ریسک سلامت دارو برای مشتریان است یعنی اینکه هیچگونه میکروب و آلودگی و غیره در محصولات تولیدی نباید باشد پس کل سالن و تجهیزات باید تمیز و عاری از هر گونه آلودگی میکروبی و غیره .لذا تجهیزات نیز باید کاملا تمیز و عاری از آلودگی باشند.پس هر عملیات تعمیراتی که انجام می شود می تواند منبع یا منجر به ایجاد آلودگی در سیستم تجهیزات ومحصول باشد.

دوم اینکه بعد از تعمیرات آیا دستگاه محصولات را با همان کیفیت و حساسیت پزشکی آن تولید می کند!؟

لذا در پاسخ گویی به این دو نکته مهم اگر با مباحث کنترل آماری فرآیند SPC آشنایی داشته باشید ، باید بعد از هر انجام عملیات تعمیرات اضطراری یا تعمیرات پیشگیرانه که منجر به تعمیر ، تعویض یا تغییر در قطعات تجهیزات فرآیند تولید می شود ، میزان قابلیت اطمینان تجهیز اندازه گیری و بالاتر از حد شاخص خودش قرار گیرد و بعد از آن امکان تولید محصول با معیار های تعریف شده مجوز پیدا می کند.

این نکته را متذکر باید شد که در کلیه تجهیزات صنایع تولیدی این مهم باید انجام گردد ولی بدلیل عدم اطلاع پرسنل ، عدم حساسیت محصول به لحاظ جانی و سلامتی و غیره فراموش و انجام نمی شود.اما در صنایع حساس مثل داروسازی این موضوع اهمیت ویژه دارد و توسط ارزیابان حوزه وزارت بهداشت بررسی می شود.

در مورد نحوه محاسبه و کار این شاخص در حوزه نگهداری و تعمیرات تجهیزات به کتاب کنترل آماری فرآیند SPC انتشارات ساپکو تهران رجوع شود.قبلا در کلاس های نگهداری و تعمیرات این موضوع به صورت مفصل اشاره می شد ولی بدلیل عدم دانش کافی پرسنل نت نسبت به آمار و تحلیل داده ها و ناآشنایی کامل از مباحث کنترل آماری فرآیند و عدم انجام ضروریات سیستم مدیریت نت در اکثر سازمان های صنعتی کشور کم کم این مبحث حذف شد ، ولی امروز به صورت ویژه میزان اهمیت آن بار دیگر یادآوری شد.

SAMEN-PM

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

20 + شانزده =