هشت اشتباه پر هزینه که بیشتر کاربران هیدرولیک مرتکب می شوند 3

هشت اشتباه پر هزینه که بیشتر کاربران هیدرولیک مرتکب می شوند 3

اشتباه شماره 3 – کارکرد در دمای خیلی بالا (شماره images1 و 2)
اگر دمای موتوری در حین کار بالا رود افراد زیادی نیستند که به کار با آن ادامه دهند. ولی متأسفانه این شرایط برای سیستمهای هیدرولیکی که خیلی گرم می شوند وجود ندارد. مشابه موتور، سریعترین راه برای تخریب اجزا، آب بندها، شیلنگها و خود روغن هیدرولیک، کارکرد در دمای خیلی بالا می باشد.
ولی دمای خیلی بالا برای یک سیستم هیدرولیک چه دمایی است؟ این دما در اصل به گرانروی (Viscosity) و شاخص گرانروی (Viscosity Index – نرخ تغییر گرانروی با دما) روغن مورد استفاده و نوع اجزای داخل سیستم هیدرولیک بستگی دارد.
با افزایش دمای روغن، گرانروی آن کاهش می یابد. همچنین با کاهش گرانروی روغن، خاصیت روانکاری آن کم شده، خود این تغییر باعث افزایش بیشتر دمای کاری سیستم هیدرولیک می شود.
بعنوان مثال، یک پمپ توربینی (Vane Pump) در مقایسه با پمپ پیستونی به روغنی با حداقل گرانروی مجاز خیلی بالاتر نیاز دارد و به همین دلیل است که گفته می شود نوع اجزای هیدرولیک مورد استفاده هم روی حداکثر دمای کاری مجاز و ایمن سیستم تأثیرگذار است.
اگر در سیستم هیدرولیک شما از پمپ توربینی استفاده شده است، حداقل گرانروی مجاز روغن 25 سانتی استوک (cSt یا mm2/s) می باشد. برای روغنهای معدنی با شاخص گرانروی در محدوده 100، این بدان معناست که حداکثر دمای مجاز کارکرد روغن، اگر شما از روغن ISO VG22 استفاده می کنید 35 درجه سانتیگراد و اگر از روغن ISO VG68 استفاده می کنید 65 درجه سانتیگراد می باشد.
علاوه بر موضوع روانکاری روغن، که اهمیت آن غیر قابل انکار است، دماهای کاری بالای 82 درجه سانتیگراد باعث تخریب بیشتر آب بند کننده ها و اتصالات لاستیکی (شیلنگها) و همچنین تسریع در تجزیه روغن می شوند.
بنابراین برای اجتناب از اشتباه شماره 3، روی انتخاب روغن مناسب خیلی دقت کنید (موضوعی که در مطلب بعدی، اشتباه شماره 4 به آن خواهیم پرداخت) و هرگز اجازه ندهید که قطعات هیدرولیک شما در دمای بالاتر از 82 درجه سانتیگراد یا دمایی که گرانروی آن کمتر از cSt 10 می شود، هر کدام از این دو دما که پایین تر است، کار کنند.

برگرفته از وبسایت:
www.hydraulicsupermarket.com

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 5 =