الزامات اساسی نت پیش بینانه و پیشگیرانه موثر ۳

الزامات اساسی نت پیش بینانه و پیشگیرانه موثر ۳

pmروانکاری
اصطکاک دو ماده متحرک نسبت به همدیگر باعث گرما و سایش می‌شود. مشکلات مرتبط با اصطکاک برای صنایع سالانه 1 میلیارد دلار هزینه دارد. تکنولوژی سعی دارد مقاومت سایشی فلزات، پلاستیک ها و دیگر سطوح در حرکت را بهبود بخشد که تا حد زیادی طی سالیان اخیر اصلاح شده است، اما برنامه‌ریزی، زمانبندی، و کنترل برنامه روانکاری اغلب یادآور نفری است که با ظرفی از روغن دور کارخانه سرگردان است.
هر چیزی که بین یا روی سطوح متحرک به منظور کاهش اصطکاک وارد شود روانکار نامیده می‌شود. روغن‌ها و گریس‌ها رایج ترین مواد مورد استفاده هستند، اگر چه بسیاری مواد دیگر نیز ممکن است مناسب باشند، مایعات دیگر و حتی گازها به عنوان روانکار استفاده می‌شوند. مثلاً بیرینگ‌های هوایی در ژیرسکوپ‌ها و دیگر وسایل حساسی که اصطکاک باید حداقل باشد استفاده می‌شوند. کارکرد روانکارها عبارتند از:
1- جداکردن مواد متحرک ا زهمدیگر به منظور جلوگیری از سایش، خراش و جوش خوردن به هم؛
2- کاهش حرارت؛
3- دورکردن آلودگی‌ها؛
4- حفاظت از خوردگی،
5- شستن و دور کردن مواد سائیده شده.
روانکار خوب دو شرط لازم دارد: طراحی فنی خوب برای روانکاری و مدیریت برنامه برای اطمینان از اینکه هر آیتمی از تجهیز به درستی روانکاری می‌شود.
توسعه برنامه روانکاری
اطلاعات برای توسعه مشخصات روانکار را می‌توان از چهار منبع اصلی بدست آورد:
1- سازندگان تجهیز
2- فروشندگان روانکار
3- دیگر کاربران تجهیز
4- تجربیات شخصی
مانند دیگر عناصر نت پیشگیرانه، راهنمایی های اولیه روی روانکار باید از سازندگان اخذ شود. آنها باید تجربیات گرانبهایی از تجهیزاتشان داشته باشند هم از تست های آزمایشگاهی و هم از موقعیت های مشتریانشان.آنها باید بدانند چه قطعاتی سائیده می‌شوند و درچه تناوبی باید تعویض شوند. از این حیث یک نکته در آن نهفته است: درواقع یک سازنده می‌تواند امتیازات کوتاه مدتی از فروش تعداد زیادی قطعات یدکی بدست آورد. اما، در درازمدت، این استراتژی نتیجه معکوس خواهد داشت، و دیگر فروشندگان که تجهیزاتشان کمتر خراب و سائیده می‌شوند گوی سبقت را خواهند ربود.
تهیه‌کنندگان روانکار نیز می‌توانند منبع با ارزشی از اطلاعات باشند. اغلب شرکت‌های بزرگ روغن تلاش و زمان قابل توجهی در ارزیابی تجهیزات مشتریانشان برای انتخاب بهترین روانکارها وتناوب‌های تعویض دارند. بطور طبیعی، این فروشندگان امیدوارند که مشتریان روانکارهایشان را خریداری کنند، اما نتیجه نهایی می‌تواند برای همگان مفید باشد. فروشندگان روانکار خدمات با ارزشی از ارتباطات و بکارگیری دانش بدست آمده از بسیاری کاربران برای مشکلات و فرصت‌های خاص مشتریانشان بوجود می‌آورند.
تجربیاتی که تحت شرایط مشابه از دیگر کاربران بدست می‌آورید و از امکانات خودتان حاصل می‌کنید بهترین معلم هستند. نفرات، شامل بهره بردارها و نفرات مکانیک مهمترین اثر را روی برنامه روانکاری دارند. یک گام اصلی در توسعه برنامه روانکاری اختصاص صلاحیت و مسئولیت خاص برای برنامه روانکاری به یک مهندس نت شایسته می‌باشد. کارکردها و گامهای اولیه در توسعه برنامه عبارتند از:
1- شناسایی همۀ قطعات تجهیز که نیاز به روانکار دارند.
2- اطمینان از اینکه همه تجهیزات اصلی به تنهایی شناسایی شده‌اند، ترجیحاً با یک شماره شناسایی آشکار
3- اطمینان از اینکه رکوردهای تجهیز برای سازنده و موقعیت فیزیکی آن کامل هستند.
4- تعیین موقعیت های روی هر قطعه از تجهیز که نیاز به روانکاری دارند.
5- شناسایی روانکاری که باید استفاده شود.
6- تعیین بهترین روش کار
7- ایجاد تناوب روانکاری
8- تعیین اینکه آیا تجهیز می‌تواند هنگام کار به صورت ایمن روانکاری شود یا باید متوقف شود.
9-تصمیم‌گیری در مورد اینکه چه کسی باید مسئول نفرات برنامه باشد.
10- استاندارد سازی روش های روانکاری
11- جمع‌آوری عناصر بالا در یک برنامه روانکاری
12- ایجاد فرآیند جابجایی و ذخیره روانکار
13- ارزیابی روانکارهای جدید برای رسیدن به امتیازات بیشتر
14- هرگونه خرابی که روانکاری را در بر می‌گیرد را آنالیز کنید و اقدامات اصلاحی اولیه را انجام دهید.
یک سرپرست خاص در اداره نت باید برای مسئولیت اجرا و ادامه کار برنامه روانکاری در نظر گرفته شود. کارکردهای اولیه این شخص عبارتند از:
1- ایجاد فعالیت‌های خدمات روانکاری و برنامه‌ریزی
2- تعیین شاخه‌بندی روانکاری با ساختمان، محدوده و سازمان
3- اختصاص مسئولیت‌هایی برای نفرات خاص
4- آموزش نفرات روانکار
5- اطمینان از وجود روانکارهای صحیح در انبار
6- ایجاد بازخوردی که باعث اطمینان از استفاده از روانکار اختصاص یافته و پرهیز از هرگونه عدم تطابق می‌شود.
7- توسعه یک سیستم کنترل و برنامه زمانبندی کامپیوتری شده یا دستی به عنوان بخشی از برنامه مدیریت نت بزرگتر
8- تحریک نفرات روانکار برای چک تجهیزات از نظر دیگر مشکلات و صدور درخواست کار جائیکه امکانپذیر است.
9- اطمینان از ادامه کار سیستم روانکاری.
مهم است نفر مسئولیت پذیری که ارزش روانکاری را می‌داند به کار گماشته شود. مانند هرگونه فعالیت دیگری، علاقه به مرور زمان نقصان می‌یابد، تجهیز تغییر می‌یابد. بدون اینکه تغییری متناسب با آن در فرآیندهای روانکاری حادث شود، ممکن است پیشرفت‌های تکنولوژی روانکاری در نظر گرفته نشود. ممکن است یک کارخانه هزاران نقطه روانکاری داشته باشد که به توجه نیاز دارند. با وجود اینکه سیستم‌های کامپیوتری اغلب الکترونیکی هستند اهمیت روانکاری برای آنها نیز کم نیست. مهندس این حوزه باید روانکار مناسبی برای پرینترها، درایورها ودیسک ‌ها تهیه کند که با 3600 دور بر دقیقه می‌چرخند. زمان زیادی از نت روی روانکاری سرمایه‌گذاری می‌شود. اثر آن روی تولید به موقع در حد ملی میلیون‌ها دلار برآورد می‌شود.
ادامه دارد

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + 12 =