مهم ترین پارامتر در پیاده سازی موثر سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات چیست!؟

مهم ترین پارامتر در پیاده سازی موثر سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات چیست!؟

action-learning-set_eyetoeyePIX_226x150در صنایع بزرگ کشورمان باید اعتراف کنیم که سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات به نسبت دیگر سیستم های پیاده سازی شده در سازمان بسیار ضعیف و ابتدایی است. در برخی از صنایع مادر بقدری سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات ضعیف است که برای نشان دادن سوابق و مستندات درخواست کارها و دستور کارها به اسناد پرمیت واحد ایمنی سازمان استناد می کنند. بسیار از این سازمان های بزرگ صنعتی به سمت نرم افزار های بزرگ و کوچک خارجی و ایرانی رفته اند و در حال حاضر نیز نصب شده دارند ولی کارآیی آنها و میزان نسبت هزینه و زمان به استفاده و بهره مندی از آنها زیر سوال است!
سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات هم چون سیستم مدیریت برنامه ریزی عملیات/تولید/بهره برداری یکی از سیستم های سخت مدیریتی است که باید توجه خاص و ویژه ای به آن شود این توجه مستلزم داشتن نیروی ها خاص و ویژه در این حوزه است.
در صنایع بزرگ کشور چون اکثرا دولتی هستند ما با چالش های بزرگ منابع انسانی ، نگرش ها و انگیزه ها مواجه می شویم بخصوص در جنوب کشور با پدیده زمان کار اقماری بسیاری از این مشکلات و چالش ها مضاعف می شوند.
بر حسب تجربه حضور در سازمان های بزرگ صنعتی مهم ترین پارامتر در پیاده سازی موثر سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات: دانش ، اعتقاد ، حمایت ، نگرش و ثبات مدیریت عامل سازمان است!!
و دقیقا پاشنه آشیل صنایع بزرگ کشور هم می باشد. سیستم های مدیریت دارایی های فیزیکی که امروز مد گفتمان صنعت نت شده است و یا سیستم های مدیریت نگهداری و تعمیرات سخت و ترکیبی از پارامتر های مختلف برای پیاده سازی نیاز دارد و نقش مدیریت بسیار پر رنگ است.
تمام حرف مدیریت دارایی های فیزیکی و استاندارد ایزو 55001 در خصوص دارایی های فیزیکی در اول داستان تاکید شده است و آن هم برنامه ها و اهداف سازمان و راهبری مدیریت سازمان است.
آموزش ، نیروی انسانی خوب و شایسته به لحاظ فنی و سیستمی ، ابزارهای نگهداری و تعمیرات ، نرم افزار ، قطعات یدکی ، مدل های سیستم های مدیریت نت و غیره کسب شدنی و قابل حل است ولی اینکه سکان مدیریت در دست کیست؟ ، مشخص می کند که بکجا سرانجام سیستم های مدیریتی از جمله سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات بکجا خواهد رسید!
اما ما در سازمان های دولتی با تغییرات زیادی در حوزه مدیریت ارشد سازمان و مدیران میانی کلیدی مواجه هستیم ، ماندگاری یک مدیر عامل در سازمان های دولتی متوسط یک و سال نیم است و نهایت سه سال و مطمئنا به عمر دولت وقت قد نخواهد داد!
انتخاب این مدیران نیز بیشتر بر اساس پارامتر های غیر تخصصی است و بوی سیاسی کار و غیره می دهند. لذا به نظر می رسد در حوزه صنایع بزرگ کشور ما دور تسلسل وار بیهوده را در بازه های دو الی سه سال طی می کنیم!
حوزه نگهداری و تعمیرات در آن پول زیادی خوابیده است مصرف قطعات یدکی و پیمان های پیمانکاران تعمیراتی، درصد زیاد و عدد و رقم درشتی را شامل می شود که هر چه در زمینه نگهداری و تعمیرات آب گل آلودتر باشد، بهره مندی بیشتر کسب می شود!! تغییرات مدیریت عامل این گل آلودگی را ماندگارتر می کند!!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 + 11 =