بازنگری کاربردی سرعت های بحرانی و مدهای ماشین های دوار

«طبیعت، زمان نوسان هر آونگ را آنچنان مشخص و قطعی در آن به ودیعت نهاده است که هرگز نمی‌توان آنرا به نوسان با آهنگی غیر واداشت. حال آنکه می‌توان با دمیدن مکرر بر آونگی هر چند وزین، و هرچند آرام لیکن با آهنگ ویژه آن، حرکت پر دامنه‌ای را در آن آونگ بوجود آورد.» گالیله 1638

یکی از چالش‌های تدریس ارتعاشات تفهیم مباحثی چون فرکانس طبیعی، رزونانس و سرعت بحرانی است از آنجا که ذهنیت غالب بین مهندسین، شاخه‌های دیگر مکانیک غیر از ارتعاشات می‌باشد هضم این مطلب که بتوان با نیروی ناچیز و به قول گالیله با دمیدن هر چند آرام وزنه‌ای سنگین را جابجا کرد سخت می باشد.
مقاله حاضر اگرچه تئوری است اما حاصل نزدیک به ده سال تدریس مباحث ارتعاشات در صنایع مختلف کشور عزیزمان می‌باشد و سعی می‌شود درکی کاربردی از واژه‌ها و چگونگی رفتار ارتعاشی شافت ارائه شود، همچنین آزمایشاتی که ارتعاش را تحت تأثیر قرار می‌دهند ذکر می‌گردد، امیدواریم با این مقاله غیر متخصصین درک بهتری از آنچه در ماشین آلات دوار اتفاق می‌افتد پیدا کنند، و متخصصین هم به دید متفاوتی برسند و مثال‌های جدیدی ببینند بعلاوه دید متفاوتی در تحلیل اربیت و بالانسینگ ایجاد شود.
برای مهندسین ناآشنا با خصوصیات ارتعاشی ماشین‌آلات‌دوار، اصطلاحات و رفتار ماشین می‌تواند مشکل باشد. مانند دیگر حوزه های تخصصی، متون عالی در این زمینه وجود دارد، اما به سختی می‌توان دید کاربردی مورد نظر را سریع از آنها بیرون کشید.
از طرف دیگر منابع عیب یابی زیادی وجود دارند که روی شناخت مشکلات و ویژگی‌ها متمرکز هستند، اما اطلاعات محدودی می‌دهند. سعی می‌شود با ترکیب تجربه و آنالیز مقاله‌ای ارائه شود که بینش عمیق‌تری به برخی خصوصیات ارتعاشی ماشین‌های دوار و کمتر از وجه ریاضی به دست آید بنابراین، چند مطلب پایه ای برای درک ارتعاش ماشین‌های دوار در ادامه اصل مقاله را دانلود کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 − سه =