Cost PM KPI

شاخص های کلیدی عملکرد نگهداری و تعمیرات KPI کاربردی ندارد!؟

Cost PM KPIشاخص ها، نمایانگر وضعیت رویدادهای فرآیندهای سازمانی هستند با زبان پخته شده ای که می توانند به ما در تحلیل شرایط رویدادها کم نمایند.
برای آنکه بتوان شاخصی را داشته باشیم بندهای زیر باید محقق شده باشد:
1- تبیین و قصد از شاخص
چرا شما شاخص تعریف می کنید و آیا استفاده از شاخص های تبیین شده در دیگر سازمان ها و کتابها بدرد سازمان شما می خورد!؟
2- فرمول محاسبه و مبنای علمی و کاربردی آن
شاخص تبیین شده آیا از مبنای محاسباتی مناسبی برخوردار می باشد!؟ آیا اکتفا کردن به فرمول های خلاصه در اینترنت و کتاب های عمومی در حوزه نت جوابگو خواسته شما می تواند باشد!؟
3- گردآوری داده ها و اطلاعات برای محاسبه شاخص
صحت و دقت داده ها و شمولیت داده های سازمان آیا می تواند گستره خواسته های شاخص نت شما را پوشش دهد!؟ چگونه داده ها و در چه زمانی و با چه کیفیتی گردآوری می شود!؟ آیا مقدار آنها و بازه های زمانی اشان برای محاسبه شاخص کافی است!؟
4- تحلیل شاخص
مدل و نحوه و چرایی تحلیل شاخص های نت در سازمان چگونه و توسط چه افرادی انجام می شود!؟ آیا تحلیل گر آماری دارید!؟ آیا مفاهیم تحلیل آمار را پرسنل می دانند!؟ آیا نمودار روند و تحلیل از شاخص ها قابل درک هست!؟
5- اقدامات اصلاحی و …
بعد از تحلیل آیا اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه و بهبود مستمر قابل تبیین می باشد!؟ آیا تاکنون آنها را اجرایی و باخور گرفته اید!؟
تجربه و ممیزی های انجام شده در زمینه نگهداری و تعمیرات در صنایع مختلف (پتروشیمی ، نفت ، گاز ، سیمان ، نیروگاه ، سد ، آبفا ، فولاد ، صنعت خودرو ، قطعه سازی ، مواد غذایی ، داروسازی و غیره) می گوید هیچگاه بندهای 1 الی 3 درست پیش نرفته اند که به بندهای 4و 5 برسند!
لذا با درصد اطمینان بالای 95 درصد می توان گفت ” شاخص های کلیدی عملکرد نگهداری و تعمیرات کاربردی ندارد!؟ ” و در حد حرف و صحبت و چند تا گراف رنگی خلاصه و تمام می شود.
مدیریت نگهداری و تعمیرات در سطح صنعت کشورمان بسیار ضعیف است و بیشتر مدیریت کارهای روزمره و جاری تعمیرات است.
نیاز به آموزش ، تغییر نگرش و فرهنگ سازی بسیاری در سازمان ها داریم و گام اول از مدیریت عامل سازمان باید شروع شود.

2 پاسخ
  • ناصر جلالي
   ناصر جلالي گفته:

   با سلام و احترام
   کتابی به صورت مستقل در این زمینه نداریم استاندارد وجود دارد که قبلا در سایت معرفی کرده ایم و البته آقای تری وایرمن یک کتاب دارد که در این خصوص هم اشاره کرده است و در ایران ترجمه شده است الان تو ذهنم نیست ولی پیدا کردم اشاره خواهد شد
   موفق باشید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پنج × پنج =