هر هفته تا دو ماه در دمای بالای ۵۰ درجه در کنار نگهداری و تعمیرات

[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

imagesاز هفته پیش به این طرف تا دو ماه هر هفته دو الی سه روز در استان خوزستان خواهم بود. شهرهای بهبهان ، ماهشهر ، اهواز ، ایذه و خرمشهر محل ها اقامت و جلسات در حوزه نگهداری و تعمیرات ان شالله خواهد بود.
دمای بالای ۵۰ درجه در حوزه نگهداری و تعمیرات تجهیزات مسئله ای جدی و مهم است. نحوه مدیریت نگهداری و تعمیرات در ساختار سازمانی و نحوه اجرای فعالیت های نگهداری و تعمیرات متفاوت از دیگر مناطق کشور است. نکته مهم بخصوص در اجرای صحیح فعالیت های نگهداری از تجهیزات می باشد. بخصوص اینکه در صنعت پتروشیمی با وجود دماهای بالای فرآیندی و خطرات ناشی از نشتی گاز و غیره اهمیت اجرای صحیح دوچندان می باشد.
اشتباهات در نحوه قراردادهای پیمانکاری در صنایع پتروشیمی و اجرائیات ضعیف می تواند خسارات و حوادث کوچک و بزرگ زیادی را رقم بزند که اخیرا نیز تجربه شد.
در چنین دمایی توان انسانی و ابزارهای لازم برای پایش و نگهداری تجهیزات باید در نظر گرفته شود. اکثر فعالیت های نگهداری پیشگیرانه توسط پرسنل نت سازمان ها و پیمانکاران آنان در زمان طرح ریزی شده به صورت کامل اجرا نمی گردد! ( از کجا مطمئن در این خصوص می نویسم!؟ از روی ممیزی های نگهداری و تعمیرات بیش از ۱۰ سازمان بزرگ در این صنعت و دیگر صنایع در استان خوزستان)
به شکل دستوری و ایجاد لایه های نظارتی برای آنها ، این گونه مسائل قابل حل نیست، هم چنان که تاکنون حل نشده است.
صنعت پتروشیمی (حال نخواستیم بگوییم نفت و گاز و غیره) در حوزه مدیریت نگهداری و تعمیرات نیاز به بازنگری کلی در نگرش ها و برنامه های پیاده سازی نگهداری و تعمیرات است. نیاز به نقشه راه و یک مدل پایدار متناسب با وضعیت آب و هوا، رضایت مندی پرسنل سازمان ، پیمان های تعمیراتی و نیاز صنعت دارد. استفاده و یا بهتر بگوییم کپی کاری از مدل های تجربه نشده در ایران مثل مدل آپ تایم و جان کمبل ، فقط بدرد پروژه های دانشجویی پرسنل سازمان می خورد که بدنبال گرفتن فوق لیسانس و دکتری هستند!
حرف از RCM و TPM ( بخصوص OEE که نمی دانیم چطوری وارد این صنعت شده است) و غیره در این مقطع اشتباه است. یک PM استاندارد مبتنی بر ایزو ۱۴۲۲۴ و CM پایش وضعیت بهنگام به صورت نهادینه و طرح ریزی شده برمبنای نیاز تجهیزات استقرار یابد، ۸۰ درصد مشکلات فعلی را پوشش می دهد.
استقرار نرم افزار نگهداری و تعمیرات چاره کار نیست! مگر پتروشیمی اخیر که حادثه ساز شد نرم افزار نداشت ، مدیر تعمیرات نداشت، پیمانکار تعمیرات نداشت و غیره!!؟؟
نگرش ها ، فرهنگ ها و مدل مدیریتی را باید تغییر داد.
اکثر فعالیت های نگهداری و تعمیرات مبتنی بر ساختار و گردش کار سازمانی است و بروی تجهیزات تمرکز ندارد!!!!
اگر روی تجهیز تمرکز داشت، واحد پایش وضعیت در درون واحد نگهداری و تعمیرات طرح ریزی می شد!
اگر روی تجهیز تمرکز داشت، واحد برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات در درون واحد نگهداری و تعمیرات سازمان تحلیل داده های قابلیت اطمینان تجهیز می کرد نه اینکه پشت سیستم در بازار بورس سهام خرید و فروش بکند!
اگر روی تجهیز تمرکز داشت، ناظر برق و مکانیک و ابزار دقیق ماشین امضاء نبودند، بلکه روی اجرای صحیح تک تک فعالیت های نگهداری پیمانکار روی تجهیزات نظارت حضوری و بهنگام داشت!
اگر روی تجهیز تمرکز داشت، قراردادهای پیمان را کلی و مبهم با فقط یک پیمانکار در صحنه و با کمترین کیفیت و قیمت  پیش نمی رفتند!
و اگرهای دیگر که بهتر می دانید!!

توقع می رفت با اتفاقات اخیر در شش الی نه ماه گذشته حداقل دو الی سه مدیریت عامل و مدیر هلدینگ و غیره در سطح بالا خودشان استعفا یا اخراج شوند!!

اما شمشیر سامورائی مدیریت ایرانی خیار هم پوست نمی کند چه برسد به …!!

1 پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *