ارزیابی نگهداری و تعمیرات نیروگاه توس مشهد

ارزیابی نگهداری و تعمیرات نیروگاه توس مشهد

04نیروگاه توس با ۴ واحد بخاری ۱۵۰ مگاواتی یکی از نیروگاه‌های ممتاز کشور و از بزرگترین مراکز تولید برق استان خراسان رضوی می باشد. هفته پیش با همکارم آقای مهندس بهزاد غلامزاده این نیروگاه را در دو روز در خصوص وضعیت نگهداری و تعمیرات ارزیابی کردیم. در هنگام ممیزی از واحدهای زیر بازدید و مستندات و سوابق آنها بررسی شد:
1. انبار قطعات یدکی
2. کارگاه های تعمیرات (مکانیک، برق، ابزار دقیق)
3. واحد شیمی و آزمایشگاه شیمی
4. واحد تولید
5. واحد مهندسی و برنامه ریزی
6. نرم افزار گردش کار پرمیت
و …
انجام خوب فعالیت های فنی و تخصصی تعمیرات اساسی در بازه های مختلف زمانی باعث قابلیت دسترسی بالای تجهیزات و وضعیت سلامت تجهیزات این نیروگاه شده بود.
نکته ای که در اکثر نیروگاه های کشور و هم چنین سازمان های بزرگ صنعتی مثل پتروشیمی، نفت و فولاد برخورد کرده ایم و پیشنهاد بهبود می دهیم این است که در ساختار سازمانی جایگاه پایش وضعیت تجهیزات و برنامه ریزی نگهداری و تعمیرات با واحد نگهداری و تعمیرات سازمان ترکیب و همراه باشد.
اکثر سازمان های بزرگ واژه برنامه ریزی نت را با برنامه ریزی پروژه های کلان تعمیرات یا بهینه سازی یا نصب سازمان یکی می گیرند و تصور می شود چون در ساختار به واحد مهندسی و برنامه ریزی اشاره شده است حتما باید برنامه ریزی های نگهداری و تعمیرات تجهیزات نیز در واحد مهندسی شکل بگیرد!
نکته دیگر اینکه ما وقتی جایی را ممیزی می کنیم جایزه نمی دهیم! بلکه طرح بهبود ارائه می شود که ان شالله نقشه راه بهبود مدیریت نگهداری و تعمیرات سازمان باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پانزده − 3 =