کدگذاری موقعیت مکانی با کدگذاری تجهیزات متفاوت است!

کدگذاری موقعیت مکانی با کدگذاری تجهیزات متفاوت است!

20_IS_30444460_stellalevi_1x1اینکه مدل های کدگذاری چیست؟ بحث اصلی این مطلب نیست. (هر چند که مدل ها و مستندات کدگذاری تجهیزات در کانال تلگرام نگهداری و تعمیرات تقدیم خوانندگان سایت نت بهره‌ور فراگیر شده است)
دو مبحث کدگذاری در مباحث مدیریت نگهداری و تعمیرات در سازمان های بزرگ صنعتی نیاز دارید، تاکید می کنم که در سازمان های بزرگ صنعتی چرا که در صنایع کوچک و متوسط خیلی نیاز نمی‌باشد (به حدی که در کلاس نت برنامه‌ریزی شده اشاره شده است که کدگذاری بتوانید تلفیقی از هر دو مکان و تجهیز باشد اما این موضوع در سازمان های بزرگ صنعتی فرق می کند)
1. کدگذاری تجهیزات، این کدگذاری طبقه بندی کلاس و نوع تجهیز و تعداد آن را نشان می دهد.
2. کدگذاری مکان و موقعیت استقرار تجهیزات، توسط این کد محل استقرار تجهیز با توجه به فرآیندهای تولیدی یا وظیفه کارکردی مورد نظر در سطح کارخانه نشان داده می شود. لذا گاهی اوقات این کدگذاری می تواند با کدگذاری دیگر که مرتبط با فرآیندهای تولیدی بخصوص در صنایع تولید پیوسته مثل پتروشیمی همراه شود و پیشتیبانی شود. (فعلا از موضوع کدگذاری فرآیند بگذریم خیلی حاد و ضروری برای مدیریت نگهداری و تعمیرات الان نیست)
مدل های کدگذاری تجهیز و مکان می تواند مشابه هم باشد ولی باید منحصر بفردی تجهیز و مکان را حفظ کنند. یعنی اینکه برای تجهیز یک کد منحصر بفرد داشته باشیم و کدی تکراری نداشته باشید. برای موقعیت مکانی نیز همین طور است یعنی یک کد در یک فرآیند تولید باید منحصر بفرد باشد و مشابه نداشته باشید هر چند که می توانید از یک کد موقعیت مکانی در چند خط تولیدی مشابه وجود داشته باشد. مثلا سازمان 20 تا خط تولید استخراج نفت از سر چاه دارد و هر 20 خط بهره‌برداری مشابه هم هستند. هر خط فرآیندهای استخراج ، تقلیل فشار، تصفیه و فیلتر، ذخیره سازی و غیره دارد و انواع تجهیزات و شیرهای و لوله گذاری ها انجام شده است برای موقعیت مکانی تجهیزات می توانید از یک کد استاندارد استفاده کنید مثلا شیری که ورودی مخرن است یک کد دارد این کد می تواند در تمامی 20 تا خط تولیدی یکی باشد ولی هر وقت ارجاع به این کد می شود باید بپرسیم کدام خط!؟ مثلا می گوییم شیر V203 در خط 14 و همین شیر در خط 18 نیز همین کد را دارد که نشانگر شیر ورودی به مخزن است. اما کد تجهیز این شیر در هر کدام از این خطوط متفاوت و منحصر بفرد است یعنی کدی که نمایانگر خود آن تجهیز است و به موقعیت مکانی اش وابسته نیست.
چه استقاده ای از این کدگذاری های منحصر بفرد مکانی و تجهیز می کنیم!؟
برای تحلیل سوابق تعمیراتی و نگهداری تجهیزات نیاز دارید که نرم افزار داده‌های گردآوری شده در هر کدام از این کدگذاری ها را مجزا ارائه دهد.
بعد از چند سال می خواهید ببینید که وضعیت شیر ورودی به مخزن چگونه بوده است؟ نرم افزار با توجه به کد مکانی V203 برای خط 14 سوابق تعمیراتی و نگهداری را برای آن موقعیت گزارش می کند و می گوید که تاکنون در این موقعیت در این چند سال 15 بار این شیر تعمیر شده است و حدود 4 شیر تعویض کامل شده است و در حالی که در همین موقعیت در خط 18 فقط 7 بار تعمیر شده است و فقط یک شیر تعویض کامل شده است.
اما از طرفی از نرم افزار می خواهیم برای شیر vu104 سابقه نشان دهد متوجه می شویم که این شیر در طول این چند سال 11 بار تعمیر شده است ولی در 2 موقعیت مکانی نصب شده است حدود 3 سال روی موقعیت مکانی V203 خط 14 و حدود 1 سال روی موقعیت مکانی V203 در خط 18 بوده است.
تحلیل داده های هر کدام از اینها متفاوت است و قابلیت اطمینان مکان در فرآیند تولید و تجهیز به صورت مستقل قابل بررسی و تامل است!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − 4 =