نگهداری و تعمیرات در نیروگاه‌ های تولید برق کشور

نگهداری و تعمیرات در نیروگاه‌ های تولید برق کشور

نگهداری و تعمیرات در نیروگاه‌ های تولید برق کشوراکثر نیروگاه های کشور در حال خصوصی سازی شدن هستند و برخی از آنها نیز شده اند. به سبک مدیریت خصولتی آنها کاری نداشته و اطلاعی نداریم!
در حوزه نگهداری و تعمیرات اکثر آنها با نگرش قدیمی و سنتی مبتنی بر تعویض قطعات (خریداری شده یا خودساخته در کارگاه های تعمیراتی اشان) و اورهال های تعمیراتی پیش می رفته است و می رود.
حال بخش خصوصی که کار را تحویل گرفته است به مشکل هزینه های تعمیراتی و معضلات بهبود هزینه بهره برداری از تجهیزات برخورد کرده است.
چه کسی از این تجهیزات بهره برداری می کند!؟ همان افراد قبلی بهره بردار که حال در قابل عنوان یک شرکت بهره برداری جدید به شکل پیمانی با صاحب جدید نیروگاه قرارداد دارند و از تجهیزات بهره برداری و هم چنین نگهداری و تعمیر می کنند. همان نگرش سنتی و یا بهتر بگوییم نگرش تعمیرمحور از تجهیزات بهره برداری کرده و تعمیر می کند ولی این بار پول و هزینه تعمیرات مثل قبل ریخته و پاش ندارد و مدیریت هزینه های بهره برداری و تعمیرات اولویت نگرش صاحب نیروگاه است.

خیلی زود فکر می شود که نرم افزار نگهداری و تعمیرات می تواند چاره بسیاری از موقعیت های فعلی باشد! یا اینکه سازمان باید برود سراغ سیستم مدیریت نت استاندارد!

اما با همان نگرش های قبلی و ساختار سازمانی عادت شده و تجهیزات تعمیر محورچه راه کار بهینه و درستی برای مدیریت نگهداری و تعمیرات تجهیزات نیروگاهی تولید برق کشور وجود دارد!؟ آیا نرم افزارهای نگهداری و تعمیرات چاره کار هستند!؟ آیا ساختار سازمانی قبلی نیروگاه ها نیاز به تغییر دارد!؟ آیا الان در نیروگاه های تولید برق کشور وقت RCM و RCFA است!؟
مشاوران و مدرسان و انجمن ها و دست اندرکاران حوزه نگهداری و تعمیرات به چه می اندیشند!؟

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 − چهار =