آیا نگهداری پیشگیرانه تجهیزات سازمان اثربخشی است!؟

آیا نگهداری پیشگیرانه تجهیزات سازمان اثربخشی است!؟

آیا نگهداری پیشگیرانه تجهیزات سازمان اثربخشی است!؟از نکات مهم در خصوص چک‌لیست‌ها و فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه Preventive Maintenance میزان اثربخش بودن آنهاست. عموما در سازمان به تهیه چک‌لیست نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه PM اقدام می‌شود و فعالیت‌های لازم برای تجهیز در بازه‌های زمانی متخلف تعریف گردیده و پرسنل نت نسبت به انجام آنها اقدام می‌کنند. اما معمولا آنها را بدلیل حجم زیاد فعالیت‌های تعمیراتی و خرابی‌های تکراری تجهیزات یا تعداد کم پرسنل انجام نداده یا به تعویض می‌افتد.
برای سنجش میزان اثربخشی فعالیت‌های نگهداری پیشگیرانه معیار و شاخص نیاز است که بتواند در مدیریت نگهداری و تعمیرات تجهیزات کمک کند که اثر بخشی میزان اجرا، هزینه و زمان صرف شده برای فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه PM چقدر بوده است؟ و برای بهبود و افزایش اثر مثبت آنها و حذف مشکلات احتمالی چه اقدامات تعریف شود.
اگر فرض کنیم چک‌لیست‌های نگهداری تجهیزات توسط پرسنل در تناوب تعریف شده انجام می‌گردد و داده‌های قابلیت اطمینان تجهیزات (منظور داده‌های خرابی و درخواست کار و دستور کار) به صورت کامل گردآوری و ثبت می‌گردد، می‌توان با شاخص‌های زیر میزان اثربخش بودن آن فعالیت‌های پیشگیرانه را تا حدودی سنجش کرد:
1- شاخص متوسط زمانی تکرارپذیری خرابی تجهیز MRTF
2- شاخص متوسط بین خرابی‌های MTBF
3- شاخص شروع مجدد به کار تا خرابی بعدی MTTF
عملا اگر محتوی فعالیت‌های نگهداری تجهیز را حرفه‌ای و درست تهیه شده باشد و به موقع و درست توسط پرسنل انجام گردد تجهیز با افزایش شاخص‌های فوق مواجه می‌شود.
چه وقتی چنین چیزی ممکن است؟ وقتی که هر کدام از فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه به جلوگیری یا تشخیص یک حالت یا علت وقوع خرابی برای آن تجهیز مرتبط و تبیین شده باشد. در واقع اگر کلیه حالات خرابی و علل آنها برای یک تجهیز شناسائی شده باشد برای تک تک آنها دو موضوع تشخیص و پیشگیری از وقوع آنها را می توان تبیین کرد. لذا محتوی چک‌لیست‌های نگهداری پیشگیرانه عامل اصلی در عدم وقوع یک علت یا حالت خرابی تجهیز خواهند شد که نشانگر میزان اثربخشی آنهاست!

اگر سازمان شما متوسط و کوچک است و تعداد پرسنل نت زیر 20 نفر و تعداد تجهیزات زیر 1000 است و نیاز به نرم افزار نگهداری و تعمیرات دارید نرم افزار نت PMWorks  که سبک و کاربری آسان و ارزان است را ببینید.

اگر سازمان شما بزرگ و تعداد پرسنل بالا 40 نفر و تعداد تجهیزات بیش از 3000 است و نیاز به نرم افزار نگهداری و تعمیرات حرفه ای با قابلیت های کاربر نامحدود و تحت وب دارید نرم افزار نت MKMS را ببینید.

برای دریافت اطلاعات و هر کدام از این نرم افزارهای نت فرم دمو نرم افزار نت را پر فرمایید.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده − 9 =