آیا کدگذاری مکان استقرار تجهیزات با کدگذاری تجهیزات باید منحصر بفرد باشند!؟

در حوزه کدگذاری در مدیریت نگهداری و تعمیرات ما دو بخش مهم داریم کدگذاری تجهیزات و کدگذاری مکان استقرار هر تجهیز.
البته این موضوع بیشتر برای سازمان های متوسط و بزرگ صادق است و برای صنایع کوچک و یا تعداد تجهیز کم خیلی ضرورتی ندارد.
کلیه تجهیزات سازمان که در حال بهره برداری و عملیات است باید کد منحصر بفرد داشته باشند. (توجه بکنید که نگفتیم هر تجهیزی که در سازمان وجود دارد چون ممکن است در انبار کلی تجهیزات وجود داشته باشد که در فرآیند تولید یا عملیاتی مثل تاسیسات قرار نگرفته اند. این تجهیزات فعلا کد انبارداری دارند و کدتجهیز نگرفته اند)
این منحصربفرد بودن به این معنی است که هر تجهیز یک کد دارد از ابتدا ورود به چرخه عملیات تا هنگام اسقاط و بعد از اسقاط نیز کدش با خودش از بین می رود.
کدگذاری تجهیز مبتنی بر طبقه بندی، کلاس و نوع می باشد.که در منابع مختلف به آن اشاره شده است و اینجا تکرار نمی کنیم.
اما مکان استقرار هر تجهیز در فرآیند تولید باید کدگذاری شود. به نوعی که نمایانگر حضور یک تجهیز در آن مکان باشد. (گاها در برخی از صنایع کدمکان را تگ دستگاه می نامند) این کد منحصر بفرد مکان نیز نشان می دهد که در فرایند تولید در آن مکان چه نوع تجهیزی باید قرار گیرد. به طوری که در طراحی و نقشه های راه اندازی خطوط تولیدی مشخصات مکان استقرار تجهیز را با کدی نشان می دهند که نوع و کلاس تجهیز را نشان می دهد و برمبنای آن شناسنامه تجهیزی که قرار است در آن مکان متناسب با فرآیند تولید قرار گیرد تعریف می گردد.

از سوابق هر دو کدگذاری در آینده استفاده می کنیم. در فرآیند تولید یک ماده شیمیایی در نظر بگیرید که می خواهید محصول را با پمپ به مخزن انتقال دهید. مکان استقرار پمپ در نقشه فرایند کدگذاری شده است و مشخص است که در این مکان یک پمپ با مشخصات خاصی باید نصب شده باشد یا شود. که اسم آن را PO01 می گذاریم.
حال پمپ با کد RTPO0241 در این محل نصب شده است. ممکن است در این محل در گذر زمان پمپ های دیگری با کدهای دیگری مثل RTPO0250 , RTPO0332 نیز نصب و یا برداشته شوند (برای تعمیر و دپو در انبار) اما کد مکان استقرار تجهیز همان اولی PO01 باقی خواهد ماند چون فرآیند تولید و انتقال محصول تغییری نکرده است.
در آینده دور می توان روی هر کدام از کدها تحلیل داشت متوسط بازه زمانی خرابی پمپ های مستقر در محل PO01 چقدر است؟ و هم می شود بپرسیم پمپ RTPO0241 در چه مکان هایی تاکنون نصب شده است؟ و نرخ خرابی اش چقدر بوده است؟
ممکن است پمپ ها در یک محل استقرار خرابی بیشتری داشته باشند ولی همان پمپ فیزیکی اگر تعمیر شود و در جای دیگری نصب شده باشد بازه خرابی اش طولانی تر شود. این نشان گر آن است که محل استقرار پمپ از نظر فرآیندی نرخ خرابی بیشتری دارد و باید تحلیل های خرابی و علل آن روی نوع سیال و فرآیند تمرکز بیشتری داشته باشد.

هم چنین اینکه با کدگذاری مستقل تجهیزات از مکان امکان آن مهیا می شود که روند چرخه عمر تجهیزات را منحصر بفرد از نصب ، راه اندازی ، تعمیرات ، بهینه سازی تا اسقاط تجهیز به خوبی دنبال و مستند کرد.
در ضمن کدگذاری تجهیزات آنچنان پیچیدگی که برخی استانداردها و یا کتاب ها و مشاوران خارج و داخلی طرح کرده اند ندارد و نیازی هم نیست. فقط دسته، کلاس و نوع را باید مشخص کرد

1 پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − سه =