نگهداری و تعمیرات
ساختار سازمانی نت

یکی از دلایل ناکارآمد بودن سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات در سازمان‌های بزرگ صنعتی ساختار سازمانی واحد نگهداری و تعمیرات است. در این مطلب سعی دارم موارد اشتباه در طراحی ساختار سازمان های بزرگ در حوزه مدیریت نگهداری و تعمیرات را مرور کنیم:

اشتباهات مرسوم و جاری در ساختار سازمانی واحدهای بزرگ صنعتی در حوزه نگهداری و تعمیرات:

  1. واحد نگهداری و تعمیرات زیر  مجموعه واحد بهره‌برداری یا تولید یا عملیات است.
  2. عموما اگر واحد تت زیر مجموعه بالایی های نبود زیر مجموعه یک مدیریت دیگر است و هم تراز واحد و مدیریت بهره برداری سازمان نیست.
  3. واحد برنامه‌ریزی فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات وجود ندارد و یا اینکه اگر وجود دارد در واحد مهندسی یا دیگر واحدهای سازمان است و منفک از واحد نگهداری و تعمیرات سازمان است.
  4. واحد پایش وضعیت منفک از واحدهای تعمیراتی برق و مکانیک است و عموما زیر مجموعه واحد برنامه ریزی نت است و آن واحد هم در زیر مجموعه مدیریت دیگری است.
  5. واحدهای تعمیراتی به بخش های تعمیرات برق، تعمیرات مکانیک و ابزاردقیق یا هر چیز دیگری تقسیم شده اند و هر کدام از این بخش ها برای خودش مستقل یا اداره ای می باشند و از حوزه فعالیت های یکدیگر حداقل اطلاعات را دارند.
  6. کارگاه‌های تعمیراتی در زیربخش های واحدهای تعمیراتی می باشند و گاها مستقل تحت عنوان کارگاه مرکزی (مثل پالایشگاه‌های گاز) قرار دارند و خودشان باز ریاست و ساختار خاص دنبال می‌کنند.
  7. واحد کالیبراسیون تقریبا زیرمجموعه واحد ابزار دقیق است و اگر نباشد زیرمجموعه آزمایشگاه یا واحد مهندسی است.
  8. پراکندگی فعالیت های نگهداری و تعمیرات تجهیزات در واحدهای مختلف سازمان به عین دیده می‌شود.
  9. وقتی فعالیت های نت تجهیزات پراکنده باشد مطمئنا داده ها و اطلاعات زیر پراکنده و متمرکز گردآوری و تحلیل نمی گردد.
  10. اکثر ساختارهای سازمانی در صنایع بزرگ در واحد نت فرد محور و سلیقه ای و متناسب با تعداد نفر و قدمت افراد سمت سازی شده است.

مطمئنا چنین ساختارهای سازمانی در صنایع بزرگ کشور فولاد، نفت، گاز، پتروشیمی، نیروگاه، معادن و غیره امکان مدیریت نگهداری و تعمیرات تجهیز محور را به سازمان نمی دهد و بیشتر گردش کار بین واحدهای سازمان دنبال می شود و در این گونه ساختار سازمانی امیدی به موفقیت استقرار نرم افزار نگهداری و تعمیرات نباید داشت و نرم افزار در حد یک گردش کار چند فرم مهم درخواست کار و دستور کار ختم به خیر می‌شود!

چگونه یک ساختار سازمانی استاندارد و کارآمد برای واحدهای نگهداری و تعمیرات در نظر و ترسیم و اجرا کنیم؟ پاسخ کوتاه این است که نکات بالا را رفع کنید. پاسخ طولانی این است که باید متناسب با فرآیندها، پراکندگی تجهیزات و قابلیت‌های اجرایی نت در سازمان ساختار را طرح‌ریزی کرد.

خدمات مدیریت نگهداری و تعمیرات PM و دارایی‌های فیزیکی PAM

۱٫ نرم‌افزار مدیریت نگهداری و تعمیرات MKMS مخصوص صنایع بزرگ و حرفه ای ، تحت وب و شبکه سازمان ، مطابق استاندارد ایزو ۱۴۲۲۴

۲٫ نرم‌افزار مدیریت نگهداری و تعمیرات PMworks برای صنایع متوسط و کوچک ، تحت شبکه ، مطابق استانداردهای نگهداری و تعمیرات

۰ پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد 🙂

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ − ۷ =