عارضه یابی سازمان های بزرگ صنعتی دولت مآب

آیا در سازمان‌های بزرگ دولتی یا با مدیریت دولتی مآب می‌توان یک سیستم مدیریت دارایی فیزیکی یا نگهداری و تعمیرات اثربخش را پیاده‌سازی کرد!؟

چند روز پیش یک گزارش کوتاه عارضه‌یابی برای یکی از مدیران سطح بالا یکی از وزارتخانه‌های صنعتی کشور در راستای اثربخشی مدیریت دارایی‌های فیزیکی در شرکت‌های تابع آن ارائه دادیم. پاسخ کوتاه به سوال فوق خیر است. سازمان‌های بزرگ که با نگرش مدیریت دولتی مدیریت می‌شوند امکان پیاده سازی اثربخش سیستم مدیریت دارایی فیزیکی یا نگهداری و تعمیرات در آنها نیست. منظور از مدیریت دولتی خود دولت فعلی و قبلی مدنظرمان نیست بلکه ساختار مدیریتی طبقه‌بندی شده آبشار مانند و نگرش بوروکراسی محور داخل آن و غیره است.

عارضه یابی سازمان های بزرگ صنعتی دولت مآب

 بیش از ۵۰ سازمان بزرگ و متوسط دولتی یا خصولتی و مدل‌های مشابه آن در سطح کشور را در این چند سال اخیر ارزیابی کردیم و اکثر عارضه‌های آنها مشابه هم است! و شاید با درصد کمی نوسان نسبت بهم، یک مجموعه عارضه‌های مشابه برآنها حاکم است. موارد زیر می‌تواند از عمده موانع و چالش‌های عدم موفقیت اثربخشی نگهداری و تعمیرات و مدیریت دارایی‌های فیزیکی در سازمان‌های مذکور باشد:

 1. تغییر مدیران ارشد سازمان حدودا در کمتر از ۲ سال ماندگاری
 2. حضور مدیران ارشد انتصابی و بدون سابقه کار مفید در صنعت مرتبط
 3. ساختار سازمانی گسترده و مبتنی بر مدل طبقه‌بندی مشاغل (ساختار سازمانی باید مبتنی بر فرایندها و مدیریت کیفیت سازمان باشد پیرو ایزو ۹۰۰۱)
 4. تغییر و جابجایی نیروی انسانی در واحدهای مختلف سازمان
 5. ورود نیروی‌های انسانی ناکارآمد و سفارشی در سازمان
 6. بوروکراسی حاکم بر فرایندهای سازمان و قواعد زیاد آن
 7. گردش کارهای اضافی بین واحدهای سازمان و دوباره‌کاری‌های فراوان
 8. فرایندهای سمت‌ساز برای جذب نیروی انسانی بند ۵
 9. عدم استانداردسازی فعالیت‌های نگهداری و تعمیرات
 10. نگرش تعمیراتی صرف نسبت به تجهیزات سازمان
 11. ۱۱-   استفاده از نرم‌افزارهای نگهداری و تعمیرات نامناسب (که بیشتر اتوماسیون اداری واحد نت را دنبال می‌کنند!)

در عمل ۴ آیتم اول بیشترین نقش را داشته و تسریع کننده ایجاد بندهای بعدی هستند. سازمان های دولتی بیهوده در کنفرانس‌ها شرکت می‌کنند و بودجه فراوان برای استقرار نرم‌افزار نت صرف می‌شود ولی عملا خروجی آن به اندازه یک گزارش پخته در حوزه نت نیست!

عارضه یابی سازمان های بزرگ صنعتی دولت مآب

در این گونه سازمان‌ها هیچ‌گاه هزینه‌های فنی و نگهداری و تعمیرات تجهیزات محاسبه نمی‌شود. نه امکانش را دارند و نه اجازه می‌دهند در این مسیر کسی کاری بکند! زیراکه پول در تعمیرات است از خرید قطعات یدکی گرفته تا حضور پیمانکار و بهینه‌سازی تجهیز و غیره ، برعکس آن نگهداری تجهیزات که کم هزینه‌ترین روش و کاهش هزینه‌های تعمیراتی را منجر می‌شود از جایگاه ضعیفی برخوردار است چون پولی درآن نیست!

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 2 =