تحلیل شاخص OEE

چگونگی تحلیل شاخص OEE ؟

تحلیل شاخص OEE باعث تعریف اقدامات اصلاحی برای بهبود وضعیت کارخانه و حذف اتلافات تجهیزات می شود. ضمن اینکه واحدهای سازمان به خصوص واحد های مهندسی و تولید از وجود چنین گزاشات تحلیلی بی خبر هستند!! در سایت درخصوص محاسبه و تعاریف شاخص اثربخشی کلی تجهیزات OEE چیست؟ مقاله مفصل و کامل درج شده است.

برای آنکه به اهداف مورد نظر در مبحث پیاده سازی شاخص OEE در کارخانه دست یابید ، نیاز است که تجزیه و تحلیل درست و دقیقی از داده های کسب شده و نتایج بدست آمده داشته باشید و بر مبنای آنها علت وقوع برخی اتلافات و عدم انطباقات در سیستم مورد نظر را شناسائی و علت ریشه ای وقوع آنها را کشف کرده و از تکرار شان با تعریف اقدامات اصلاحی مناسب گرفته شود.

تحلیل شاخص OEE

مراحل زیر را برای انجام تجزیه و تحلیل شاخص OEE بعد از جمع آوری داده های لازمه و انجام محاسبات آن توصیه می شود:

 1. تهیه نمودارهای پاراتو از اتلافات به تجزیه هر بخش از شاخص OEE (کیفیت ، عملکرد و دسترسی) و هم چنین به صورت کلی برای خود OEE
 2. هزینه ی صرف شده در بند یک تخمین زده شود، برای داده های هزینه که در دسترس نمی باشد و یا اینکه بدلیل نبود سیستم منجسم مالی در کارخانه قابل محاسبه نمی باشد ، مقادیر هزینه را با تخمین مثبت و منفی ۲۰ درصد خطا بر اساس تجربیات کارشناسان واحد های مهندسی ، نت ، تولید و کیفیت حدس بزنید و وارد کنید.
 3. مجدد ترکیب دو بند یک و دو را به شکل نمودار پاراتو به تجزیه هر بخش از شاخص OEE . هم چنین به صورت کلی ترسیم کنید.
 4. بر اساس قاعده ۸۰ / ۲۰ در قانون پاراتو بند سوم را در نظر داشته باشید و عواملی که بیشترین سهم هزینه و اتلاف را در وقوع اتلافات و توقفات تجهیزات موثر بودند را استخراج کنید.
 5. هرکدام از عوامل شناسائی شد در بند ۴ را توسط نمودار های علت و معلول (ماهی استخوانی) در جوانب نیروی انسانی ، تجهیز ، روشهای اجرایی ، محیط ، آموزش و اپراتور تجزیه کنید و عوامل احتمالی وقوع توقف ، خرابی و عدم انطباق را برای هر کدام از شاخه های اصلی نمودار بنویسید.
 6. به طور کلی بعد از لیست شدن و تصویر شدن اطلاعات بند ۵ ؛ تیم به علت وقوع خرابی ، توقف و یا عدم انطباق به صورت کلی دست خواهد یافت ، آنها را در نظر داشته باشید و با تکرار پرسش ” چرا این علت بوجود آمده است؟ ” علت حاضر را به یک معلول تبدیل کرده و علت وقوع معلول جدید را بررسی کنید و تا آنجا پیش ببرید که علت نهایتا” مستقل شود و در واقع به علت ریشه وقوع خرابی ، توقف و یا عد انطباق دست یافته باشید.
تحلیل شاخص OEE شاخص اثربخشی کلی تجهیزات
تحلیل شاخص OEE شاخص اثربخشی کلی تجهیزات

برای آنکه سیستم تجزیه و تحلیل شما به درستی کار کند باید مبنا و بستر اصلی جمع آوری داده های سطح کارخانه برای محاسبه شاخص OEE درست باشد.

در اکثر کارخانجات داده های تولید و کیفیت و غیره در واحدهای سازمان گم و پراکنده است و مهم تر از همه صحت و سقم آنها صحه گذاری نشده است.در برخی از کارخانجات ملاحظه شده است که به داده های فعلی و موجود در سطح کارخانه اکتفا می کنند و بر همان اساس محاسبات شاخص را انجام می دهند و یا اینکه با توجه به سیستم مدیریت اطلاعات کارخانه هر گونه داده در دسترس در سیستم را برای محاسبه شاخص استفاده می کنند.

لذا محاسبات شاخص OEE از درصد خطا بسیار زیادی تبعیت می کند و اقدامات اصلاحی تعریف شده برای بهبود شاخص به نوعی یک دستکاری در سیستم فعلی است و اثرات منفی به جای مثبت در سیستم تولید و تجهیزات بوجود می آورد.

داده های شاخص OEE می بایست مبتنی بر واقعیات اتفاق افتاده در خط تولید بروی تجهیزات تولید و داده های از قبل برنامه ریزی شده باشد.لذا پیشنهاد می گردد برای چند هفته تجهیزات کلیدی انتخاب شده برای محاسبات شاخص OEE تحت نظارت و مطالعه بهنگام برای جمع آوری داده های لازمه باشد و بعد بانک اطلاعاتی داده به مرور زمان و کسب تجربیات، تکمیل و دسته بندی شود و تقریبا” برای هر دستگاهی از خانواده متفاوت این بانک داده فرق خواهد کرد.

دوره آموزش مجازی شاخص اثربخشی کلی تجهیزات OEE

5 پاسخ
 1. نادیا
  نادیا گفته:

  با سلام و خسته نباشید خیلی وبلاگ جالب و مفیدی بود من مسئولیت برآورد شاخصهای نت را بر عهده دارم متاسفانه تو برآورد شاخص عملکرد برای محاسبه OEE مشکل دارم خیلی هم مطالعه کردم ولی نمیشه محاسبه کرد بدلیل تنوع قطعات تولیدی شرکت ما،در صورت امکان اگر مشکلی نیست میشه طریقه محاسبه عمکرد را به میل من بفرستین یا داخل وبلاگتون بیشتر توضیح بدین

  پاسخ
 2. حسن براری سوادکوهی
  حسن براری سوادکوهی گفته:

  سلام من کارشناس کیفیت در یک کارخانه قطعه سازی خودرو هستم علاقه دارم شاخص OEE را بصورت کارآگاهی آموزش ببینم

  پاسخ
  • ناصر جلالي
   ناصر جلالي گفته:

   با سلام و احترام
   به سایت oee.ir مراجعه فرمایید اطلاعات کافی درج شده است و دوره آموزش آن هم می باشد
   موفق باشید

   پاسخ
 3. mojde behgozin
  mojde behgozin گفته:

  سلام

  خیلی وبلاق جالب و مفیدی دارید ازاین بابت از زحمات شما تشکر می کنم.من مدیرتضمین کیفیت شرکت سازنده قطعات خودرو هستم در مورد محاسبه oeeمشکل دارم اکر برای شما امکان دارد طرح نمودار های پاراتو و نمودارهای علت و معلول را برای من میل کنید .

  با تشکر
  مژده به گزین

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + 3 =