بیرینگ ها ، انواع حرکت ، مقایسه بیرینگ های ساچمه ای و یاتاقانی

بیرینگ ها ، انواع حرکت ، مقایسه بیرینگ های ساچمه ای و یاتاقانی

بیبیرینگرینگ قطعه‌ای از ماشین است که قطعات دواری، نظیر شافت ها، لغزنده‌ها یا نوسان‌کننده‌ها را در جایشان نگه می‌دارد. دو گروه گسترده از بیرینگ‌ها وجود دارد: یاتاقانی (plain) و ساچمه‌ای(که ضد اصطکاک نیز نامیده می شوند). بیرینگ‌های یاتاقانی بر اساس حرکت لغزشی روی لایه ای از روانکار کار می کنند. بیرینگ‌های ضد اصطکاکی بر اساس حرکت چرخشی هستند، که با استفاده از گلوله‌ها یا دیگر انواع غلتک‌ها امکان‌پذیر می‌شود. در سیستم‌های روتوری مدرن که در سرعت و بارهای نسبتاً بالا کار می‌کنند، انتخاب صحیح و طراحی بیرینگ ها و ساختار نگهدارنده بیرینگ نقش کلیدی در عمر سیستم دارد.
انواع حرکت:
نوع بیرینگ‌ مورد استفاده در یک کاربرد خاص بسته به طبیعت جابجایی نسبی و دیگر فشارهای کاربردی تعیین می‌شود. جابجایی را می‌توان به گروه‌های زیر طبقه‌بندی کرد: دوران حول یک نقطه، دوران حول یک خط، انتقال در امتداد یک خط، دوران در یک صفحه، و انتقال در یک صفحه. این حرکت‌ها می‌توانند پیوسته یا نوسانی باشند.

بیرینگ 2
البته برخی بیرینگ‌ها بیش از یک کاربرد دارند که عموماً بر اساس نوع حرکت تقسیم‌بندی می‌شوند. سه طبقه‌بندی اصلی برای هر دو نوع بیرینگ ساچمه‌ای و یاتاقانی وجود دارد: شعاعی، محوری و راهنما. شعاعی یا رادیال بیرینگ بارهایی که شعاعی وارد می‌شوند را نگه می‌دارند و عمود بر خط مرکز شافت عمل می‌کنند. این بارها را می‌توان به‌صورت تشعشاتی رو به داخل یا از مرکز نشان داد نظیر اسپک چرخ دوچرخه. بیرینگ‌های محوری بارهایی که محوری وارد می‌شوند را نگه می دارند یا در مقابل آن مقاومت می‌کنند. که می‌توان به صورت بارهایی که به موازات خط مرکز شافت از یک انتها به طرف دیگر وارد می شوند آنها را تشریح کرد. این نوع بیرینگ از حرکت طولی یا محوری شافت دوار ممانعت می‌کند. بیرینگ‌های راهنما قطعاتی که حرکت رفت و برگشتی یا لغزشی دارند را هم ‌محور نگه می‌دارد. این نوع بیرینگ قطعه ماشین را در جهت طولی حرکتش راهنمایی می‌کند، که معمولاً بدون دوران قطعه می‌باشد.

متن کامل بیرینگ را دانلود کنید.(مترجم آقای مهندس غلامرضا کاظمی)

6 پاسخ
 1. jalal jamali
  jalal jamali گفته:

  باعرض سلام وخسته نباشید
  به تمای کسانی که درامرپیشرفت صنعت ونگهداری ان زحمت می کشند باتقدیر وتشکر
  لطفا اگردرمورد انواع تسمه ها با فرمول کاردبردی دردسترس دارید بزارید

  پاسخ
 2. عفت صفری
  عفت صفری گفته:

  باسلام
  لطفا پروژه های نت که در گروه کارخانجات مقصود انجام شده را در سایت قرار دهید تا مورد استفاده قرار گیرد.
  ممنون

  پاسخ
  • ناصر جلالي
   ناصر جلالي گفته:

   با سلام و احترام
   مطالب پروژه ها مربوط به داده ها و اطلاعات مشتریان است و در سایت درج نمی شود.
   موفق باشید

   پاسخ
  • ناصر جلالي
   ناصر جلالي گفته:

   با سلام و احترام
   زحمت اصلی اش را آقای مهندس کاظمی کشیده اند و از ایشان متشکریم
   موفق باشید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 8 =