آیا می دانید چه زمانی از توان هیدرولیک استفاده نکنید؟

آیا می دانید چه زمانی از توان هیدرولیک استفاده نکنید؟

Condition_Monitoring_Shaft_Alignment_001_240همکار گرامی آقای مهندس میثم زمانیان از شرکت پرین بتن آمود – رئیس نگهداری و تعمیرات مکانیک – فوق لیسانس مهندسی مکانیک از دانشگاه صنعتی شریف محبت کردند متن زیر را ترجمه و اهدا سایت نت بهره ور فراگیر نموده اند که انشالله در زمینه سیستم های هیدرولیک همکاری ایشان ادامه داشته باشد.

بعنوان یک متخصص هیدرولیک که به صنایع متنوعی در این زمینه مشاوره می دهم، این پرسش موضوعی است که بارها با آن مواجه شده ام.
اخیرا یک مشتری، که یک وسیله نقلیه سه چرخ طراحی کرده است، از من خواست تا سیستم هیدرولیکی بعنوان محرک این وسیله طراحی کنم. خواسته او این بود که قدرت حداقل به دو چرخ و در حالت ایده آل به هر سه چرخ این وسیله منتقل شود.
برای کاهش هزینه، مشتری از من درخواست نمود که از موتور و پمپ دنده ای استفاده کنم. یک پمپ دنده ای یا موتور در بهترین شرایط بازدهی 85 درصد دارد.
بنابراین، یک پمپ دنده ای که توسط یک موتور به حرکت در می آید در بهترین حالت بازدهی 72/0=85/0×85/0 خواهد داشت. این بازدهی 72 درصد بدون در نظر گرفتن افتها در شیرآلات و مسیرها می باشد.
حال با افزودن یک مقسم جریان برای حرکت دادن چندین چرخ، بازدهی تئوری برابر 61/0=85/0×85/0×85/0 خواهد بود. این بازدهی 61 درصد هم بدون در نظر گرفتن افتها در شیرآلات و مسیرها می باشد.
با مقایسه این اعداد با بازدهی یک سیستم محرک چرخ و زنجیری، که در بهترین حالت بازدهی 97 تا 98 درصد دارد، می توان به دلیل اصلی اینکه چرا هیچ دوچرخه هیدرولیکی وجود ندارد پی برد!
در این شرایط کاری، که قدرت ورودی با پارامترهای فضای در دسترس و وزن محدود می شود، پرسش من از مشتری این بود که آیا می تواند هدر رفتن 40 تا 50 درصد توان ورودی را در اثر تبدیل آن به گرما قبول کند؟
در این مسأله پاسخ مشتری منفی بود.
در مثال کاملا متفاوتی مشتری دیگری داشتم که به او پیشنهاد کردم برای طراحی یک پرس 6000 تن از هیدرولیک استفاده کند. برای طراحی این پرس، بدون توجه به بازدهی، توان هیدرولیک تنها گزینه موجود بود.
علاوه بر این، استفاده از هیدرولیک در پرس 6000 تن تقریبا یک کاربرد مناسب برای توان هیدرولیک می باشد، زیرا بازدهی یک سیلندر هیدرولیک تقریبا 100 درصد می باشد.
در این طراحی، بدلیل فشار بالا، پمپهای پیستونی جزء جدایی ناپذیر طراحی هستند. بازدهی کلی یک پمپ محوری پیستونی در بهترین شرایط 92 درصد می باشد. بنابراین، بازدهی تئوری مدار هیدرولیک پرس 92/0=00/1×92/0 یا 92 درصد – البته بدون در نظر گرفتن افتها در شیرآلات و مسیرها – می باشد.
نقطه ضعف اصلی سیستم هیدرولیک در مثال پرس، تراکم پذیری سیال هیدرولیک می باشد. این موضوعی است که در آینده درباره آن صحبت خواهیم کرد.

برگرفته از سایت:
Brendan Casey
Author of ‘Insider Secrets to Hydraulics’;
‘Preventing Hydraulic Failures’ and
‘Advanced Hydraulic Control’.
http://www.hydraulicsupermarket.com/books.html

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 6 =