تا خراب نشده است، تعمیر نکنید!

تا خراب نشده است، تعمیر نکنید!

لوله کشیدر مطلب پیشین در مورد قانون 80/20 صحبت کردیم و با ارائه مثالی نشان دادیم که چگونه می توان با استفاده از این قانون صرفه جویی های قابل توجهی در هزینه های بهره برداری و نت تجهیزات اعمال نمود.
در این مطلب موضوع جالب و البته مهمی را در مورد هزینه های سنگین تشخیص اشتباه خرابی های هیدرولیک بررسی می کنیم.
یکی از مجموعه هایی که من با آنها همکاری دارم مشکلی در یکی از سیستمهای هیدرولیک خود داشت. آنها یک پمپ هیدرولیک مارک Denison مدل R24S 2R1C 9A2 داشتند، که دمای روغن آن فقط پس از 15 تا 20 دقیقه کار سبک (در فشار bar 65) پمپ از 20 به 50 درجه سانتیگراد افزایش می یافت. آنها پمپ را برای تعمیر به یک کارگاه محلی فرستاده بودند و تعمیر آن 000/10 دلار برای آنها هزینه برداشته بود، ولی مشکل همچنان باقی بود.
اما آیا واقعا در عملکرد این پمپ مشکلی وجود دارد؟
اینکه دمای روغن پس از 20 دقیقه کار تا 50 درجه سانتیگراد افزایش می یابد مسأله مهمی نیست. آنها از یک روغن هیدرولیک با ویسکوزیته VG68 استفاده می کردند. براساس شاخص ویسکوزیته این روغن، ویسکوزیته بهینه آن در دمای 55 تا 78 درجه سانتیگراد بدست می آید.
بنابراین پس از 20 دقیقه، سیستم هنوز به دمای کاری بهینه خود نرسیده است، چه برسد به اینکه در محدوده خطر باشد.
ولی چرا دمای این سیستم با این سرعت افزایش می یابد؟
قابل ذکر است که پمپ مذکور پمپ بزرگی است، که دبی 400 سانتیمتر مکعب در هر دور دارد. اگر این پمپ در سرعت دوران rpm 1500 و فشار bar 23 کار کند، توان حرارتی خالصی برابر 4600 وات تولید می کند. این میزان گرما معادل توان دو عدد کتری برقی است.
علاوه بر این در یک انتقال هیدرواستاتیک، مخزن ذخیره روغن معمولا چندان بزرگ نیست، معمولا نصف دبی پمپ، که در این مورد 16 گالن یا 60 لیتر است.
بنابراین المنت گرمایی داخلی سیتم (پمپ آن) به سرعت باعث گرم شدن این حجم روغن خواهد شد، حتی اگر بار چندانی روی سیستم نباشد.
براساس تجربه طولانی من در صنعت هیدرولیک، عموما کاربران تجهیرات هیدرولیک بازدهی کلی هیدرولیک، شامل توان حرارتی و برودتی، و رابطه آن با ویسکوزیته و روانکاری را اشتباه متوجه می شوند و همانطور که این مثال نشان می دهد، این مسأله می تواند آنها را دچار معضلات و هزینه های بی دلیل فراوانی کند.
شما می توانید کلیپ کوتاهی را در لینک زیر مشاهده کنید، که در آن توضیح داده ام چرا فشار پمپ در یک سیستم هیدرواستاتیک کاملا به توان گرمایی تبدیل می شود و چرا این مشتری هزینه غیر ضروری برای تعمیر پمپ متقبل شده است.(چون فیلم مذکور در یوتیوب گذاشته شده است باید با فیلتر شکن وصل شوید تا قابل مشاهده باشد.
http://www.hydraulicsupermarket.com/heat-load.html

برگرفته از سایت:
Brendan Casey
Author of ‘Insider Secrets to Hydraulics’;
‘Preventing Hydraulic Failures’ and
‘Advanced Hydraulic Control’.
http://www.hydraulicsupermarket.com/books.html

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 15 =