نکات مهم در بازرسی و بازدید های پیشگیرانه نگهداری و تعمیرات

نکات مهم در بازرسی و بازدید های پیشگیرانه نگهداری و تعمیرات

action-learning-set_eyetoeyePIX_226x150در حوزه نگهداری پیشگیرانه تجهیزات یکی از مفاهیم مهم بازرسی های پرسنل تولید یا بهره برداری و هم چنین تکنیسین ها نت از تجهیزات می باشد.در این خصوص تفکیک خوبی از لحاظ مفاهیم در استانداردها و کتاب های نگهداری و تعمیرات نشده است برخی از استانداردها نیز اشاره ای به موضوع داشته اند ولی بیش از آنکه کاربردی باشد بازی با واژه ها و تبیین آنها بوده است.

لذا واژه هایی مثل بازدید ، چکاپ ، بازرسی ، چک کردن ، تست کردن و غیره معمول است.سعی دارم در این مطلب کمی به تفکیک و طبقه بندی کارهای نگهداری تجهیزات در این حوزه پرداخته شود و حداقل جدا از بازی واژه ها مفاهیم اصلی و انجام کار صحیح بررسی شود.

وقتی می خواهیم وضعیت فعلی یک تجهیز بررسی کنیم سه مدل کار وجود دارد:بازرسی ، کنترل و پایش

اینجا بحث ما بازرسی است.بازرسی دو نوع است: بازرسی کمی ، بازرسی چشمی (کیفی)

بازرسی کمی یعنی اینکه شما در هنگام بازرسی یک آیتم قابل اندازه گیری روی دستگاه را بررسی می کنید مثلا می روید اندازه فشار یا دمای یک دستگاه را بررسی می کنید.در اینجا شما باید محدود داشته باشید.مثلا دمای بویلر 90 درجه (مثبت و منفی 5 درجه)

این محدوده می تواند در یک رنج مثبت و منفی باشد یا اینکه حداقل و حداکثر باشد.مثلا فشار کمپرسور باید بالای 8 بار باشد و زیر آن نباشد.

اگر آیتمی که شما اندازه گیری می کنید به شکلی است که روی تجهیزنصب نشده باشد و شما مجبور به استفاده از ابزار اندازه گیری دستی باشید باید دقت ابزار اندازه گیری شما 10 برابر رنج اندازه گیری شما باشد تا بتواند به خوبی صحت و دقت داده های کسب شده را تامین نماید.البته در حوزه نگهداری تجهیزات شما کمتر مواجه با این موضوع باید بشوید چون اکثرا در تجهیزات آیتم های مهم و موردنیاز بازرسی کمی را پیش بینی کرده اند و گیج اندازه گیری با دقت موردنیاز در طراحی دستگاه دیده اند.

برای اینکه تفکیک بین واژه را داشته باشید به بازرسی کمی در حوزه نگهداری تجهیزات ، بازرسی می گوییم.

موضوع بعدی بازرسی های چشمی است در این خصوص شما اعداد و ارقام اندازه گیری سروکار ندارید و آیتم مورد بررسی در دستگاه به شرایط رد و پذیرش مواجه می شود.مثلا شما به صورت چشمی وضعیت نظافت ، نشتی روغن ، نشتی آب ، پارگی کاورها ، خرابی سوکت ها ، پارگی شلنگ ها و غیره را مدنظر دارید.

در اینجا ما به بازرسی های چشمی،  بازدید می گوییم.

عموما بازرسی ها و بازدیدها در حوزه نگهداری اپراتوری / بهره برداری / تولیدی می باشد.چون بازه زمانی اجرای آنها کوتاه ، مستمر و زمان انجام آنها کم و سریع و فعالیت سبک و غیر تخصصی است.هر چند موارد خاص در حوزه بازرسی کمی که نیاز به ابزار اندازه گیری ویژه وجود دارد باید توسط تکنیسین یا فرد آموزش دیده انجام شود.

پس شما می توانید در حوزه نگهداری و تعمیرات تجیهزات خویش یک استانداردسازی مبتنی بر مفاهیم فوق داشته باشید.هر جا از چک لیست نگهداری تجهیزات که عنوان بررسی ، بازدید ، بازرسی ، چک کردن و غیره برای یک آیتم قابل اندازه گیری وجود دارد، مثل دما ، فشار ، آمپر ، ولتاژ و غیره شما از واژه بازرسی استفاده کنید و حتما باید جلوی آن شما عدد و رقم و رنج قابل پذیرش داشته باشید.واژه های استفاده از حس های لامسه و حسی برای آنها (دما ، ارتعاش و غیره) برای رنج ها و تغییرات کوچک یا خارج از حس های انسانی، اشتباه است.هر چند که شما در کتاب ها یا آموزش ها به آنها مواجه می شوید ولی دیگر آنها کاربرد ندارند چطور در کارخانه فولاد که دمای محیط بیرون از سالن بالای 40 درجه در تابستان می باشد و درون سالن بالای 45 درجه است و در کنار دستگاه بیشتر از اینها اپراتور با حس لامسه می تواند دمای بالای 70 درجه را تشخیص دهد! در اجرا، چنین واقعیت عملا محقق نمی شود ولی تیک انجام کاردر چک لیست نگهداری تجهیز می خورد!!

هر جا که آیتم مورد بررسی نیاز به اندازه گیری نداشت و به صورت چشمی وضعیت کیفی تجهیز قابل بررسی بود شما از واژه بازدید استفاده کنید.

امیدوارم این راهنما بتواند در تفکیک صحیح فعالیت های چک لیست نگهداری تجهیزات شما را کمک کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × سه =