آیا سوابق چک لیست روزانه نگهداری تجهیزات باید ثبت شود!؟

آیا سوابق چک لیست روزانه نگهداری تجهیزات باید ثبت شود!؟

Five-Personality-Traits-Model_Bet_Noire_226x150در اکثر سازمان های صنعتی کشور با این موضوع مواجه هستند که در طرح ریزی سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات تجهیزات سازمان ، آیا سوابق اجرایی فعالیت های چک لیست روزانه تجهیزات باید گردآوری و ثبت در فرم و نرم افزار شود یا نه!؟
چند موضوع را قبل از اینکه به جواب مستقیم این سوالات پرداخته شود باید مدنظر داشته باشید:
۱- هدف از ثبت اطلاعات و داده ها در حوزه سیستم مدیریت نگهداری و تعمیرات چیست!؟ آن را مشخص و مکتوب نمایید.
۲- نظارت و مراقبت از اجرای فعالیت های نگهداری و تعمیرات با ثبت داده های ریز و روزانه برآورده نمی شود.
۳- داده و اطلاعاتی که قابلیت پردازش و هدف گذاری برای تامین نیازمندی های نت را نداشته باشد ارزشی ندارد.
۴- هر فعالیتی وقتی نیاز به ثبت دارد که بتواند روند رفتاری تجهیزات را به ما نشان دهد.
با در نظر گرفتن نکات فوق حال موارد زیر را در خصوص چک لیست های روزانه می توان گفت:
۱- فعالیت های چک لیست های روزانه برروی تجهیزات تاثیر زیادی در نگهداری تجهیزات و کاهش خرابی های اضطراری دارند.
۲- طرح ریزی و ایجاد محتوی فعالیت های چک لیست های روزانه بسیار مهم است و در نرم افزار در بانک اطلاعات طرح ریزی نگهداری پیشگیرانه تجهیز باید پیش بینی شود و دستورالعمل های لازم در صورت نیاز برای آنها تهیه شود.
۳- فعالیت های نگهداری روزانه تجهیز عمدتا از جنس بازدید، بازرسی، آچارکشی و نظافت هستند و سبک و کوتاه مدت توسط اپراتورهای تجیهزات انجام می شوند.
۴- نتیجه حاصل از عدم انطباق اجرای چک لیست روزانه نگهداری تجهیزات در صورت عدم تطابق با وضعیت سلامت تجهیز نیاز است که در فرم های درخواست کار تعمیرات پیشگیرانه ثبت شود.یعنی اینکه شما در چک لیست روزانه نت موردی در خصوص چک کردن نشتی روغن دستگاه دارید، لذا اپراتور هر روز چک می کند فلان قطعه یا قسمت تجهیز نشتی دارد یا نه!؟ اگر یک روزی مشاهده کرد که بلی نشتی دارد یک درخواست تعمیرات پیشگیرانه برای رفع نشتی قطعه یا تجهیز صادر می کند و محل علت صدور آن را به چک لیست روزانه نگهداری تجهیز آیتم مربوط به چک کردن نشتی دستگاه ارجاع می دهد.اگر هم فعالیتی همانند نظافت دستگاه می باشد باید اجرا شود ولی نکته دراین است که در هنگام نظافت اگر اپراتور با قطعی سوکت، پارگی کاور،‌ ترک و غیره مواجه شد آن را گزارش دهد.نظافت بعنوان بازدید عمیق از تجهیز می باشد.
لذا نتیجه گیری و پاسخ سوال :
ثبت سوابق اجرای چک لیست روزانه نگهداری پیشگیرانه تجهیزات در نرم افزار و یا سیستم کاغذی سازمان نیاز نمی باشد.
برخی از سازمان ها فرم های روزانه صادر کرده و هر روز اپراتور کلیه داده ها و فعالیت های انجام شده را تیک یا ثبت می کند و گزارش کارش را در یک فرم صادر شده بعنوان دستور کار روزانه نگهداری تجهیز وارد می کند و فردی دیگر ، اطلاعات آن فرم را در نرم افزار نت سازمان ثبت می کند! و واحد نت درگیر حجم انبوهی از داده ها و کاغذها برای ثبت آنهاست.
برخی از نرم افزار های نت ایرانی نیز این موضوع را پشتیبانی و دنبال می کنند!

2 پاسخ
 1. مرتضی فدائی
  مرتضی فدائی گفته:

  با سلام و احترام
  ممنون از مطلب مفیدتان. با خوندن این مطلب موضوعی فکر من رو مشغول کرد که آیا نیاز به ثبت تمامی آیتمهای بازرسی فنی که بصورت پریودیک توسط پرسنل نت انجام می شود هم نیاز به ثبت نرم افزاری دارد یا خیر؟
  یعنی اینکه نیاز هست برای تک تک آیتم های چک لیست، در نرم افزار هم ایجاد آیتم و ثبت بازرسی صورت بگیرد یا فقط اینکه در نرم افزار یک آیتم با عنوان بطور مثال : بازدید قطعات مکانیکی دستگاه مطابق چک لیست مربوطه ذکر گردد، کافیست؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 17 =