نگهداری و تعمیرات اپراتوری چیست!؟

فهرست محتوی مقاله نگهداری و تعمیرات اپراتوری چیست؟:

 1. نگهداری و تعمیرات چیست؟
 2. نگهداری و تعمیرات بهره ور فراگیر TPM و نت اپراتوری
 3. نقش پرسنل تولید و بهره بردار در نگهداری  تجهیزات
 4. تعریف نگهداری و تعمیرات اپراتوری
 5. چگونه نت اپراتوری را در سازمان پیاده سازی کنید؟
 6. چالش های پیاده سازی نگهداری و تعمیرات اپراتوری
 7. دوره آموزشی نگهداری و تعمیرات اپراتوری
 8. نمونه فرم استقرار نگهداری و تعمیرات اپراتوری
 9. دانلود کتاب نگهداری و تعمیرات بهره ور فراگیر TPM

بازنگری محتوی فعالیت های چک لیست های نگهداری و تعمیرات

نگهداری و تعمیرات چیست؟

در سایت نگهداری و تعمیرات بهره‌ور فراگیر Total productive maintenance TPM قبلا به صورت مفصل در خصوص  اینکه نگهداری و تعمیرات چیست؟ مطلبی کامل و مناسب ارائه داده ایم که مطالعه آن را پیشنهاد می کنیم چون ضمن اینکه با تعریف استاندارد آن آشنا می شوید با سطوح مختلف و سیستم های گوناگون در حوزه نگهداری و تعمیرات نیز آشنا می شوید.
اما خلاصه ای از اینکه نگهداری و تعمیرات چیست می توان گفت:

مجموعه ای از فعالیت ها و عملکردها است که هر کدام با توجه به تعاریف خود ، ماموریت عملیاتی نگاهداشتن دستگاه ها ، ماشین آلات و تجهیزات را دارند که باعث می گردند قابلیت عملیاتی آنها حفظ شود.

امروزه نگهداری و تعمیرات یک تجهیز یعنی: طرح ریزی و انجام فعالیت هایی برروی تجهیزات که باعث عملکرد مستمر تجهیز برای تولید محصول یا خدمات با کیفیت را مهیا سازد.

می‌بینیم که انجام فعالیت های نگهداری و تعمیرات به کل سازمان مرتبط است چون باید عملکرد مستمر روند تولید حفظ شود. لذا در خط مقدم استفاده و بهره برداری از تجهیزات پرسنل تولید بسیار مهم هستند که نقش سالم و پررنگی در نگهداری تجهیزات ایفا کنند. و دیگر ما توقع صرف از واحد فنی نباید داشته باشیم که هم نگهداری کند و هم تعمیرات!

لذا بیشترین نقش واحد فنی سرویس دهی و خدمات مشاوره ای و آموزشی و انجام تعمیرات تخصصی باشد و این واحد تولید است که بیشترین نقش در نگهداری تجهیزات را دارد.

مقاله مهم و کلیدی تعمیرات اضطراری چیست EM ؟ و ۵ روش کاهش تا حذف آن

نگهداری و تعمیرات بهره ور فراگیر TPM و نت اپراتوری

از ویرایش اول تا سوم در حوزه نگهداری و تعمیرات بهره ور فراگیر TPM Total productive maintenance رکن اصلی نگهداری و تعمیرات اپراتوری آمده است. در شکل زیر جایگاه ارکان نگهداری و تعمیرات بهره ور فراگیر TPM را مشاهده می کنید که در این 8 رکن اصلی رکن پایه نظام آراستگی یا 5S نقش مهم دارد و در بالای آن رکن نگهداری و تعمیرات اپراتوری می باشد.

باید توجه داشته باشید که نظام آراستگی و نگهداری و تعمیرات اپراتوری هر دو فعالیت هایی هستند که توسط اپراتورها انجام می گردد و در خطوط تولیدی نقش عمده و کلیدی دارند. (در دوره آموزش نگهداری و تعمیرات بهره ور فراگیر TPM به صورت مفصل‌تری در این زمینه گفته شده است می‌توانید این دوره را به صورت اینترنتی تهیه کنید.)نگهداری و تعمیرات اپراتوری چیست؟ ۳ تکنیک اصلی آن


نقش پرسنل تولید و بهره‌بردار در نگهداری تجهیزات

پرسنل بهره‌بردار یا عملیاتی یا تولیدی نقش اصلی و عمده ای در نگهداری های پایه تجهیزات دارند. در واقع یکی از اصول کلیدی در نگهداری تجهیزات مبتنی بر مدل نگهداری و تعمیرات بهره‌ور فراگیر TPM این است که فردی که نزدیک ترین تماس و حضور را در پایه دستگاه دارد یا اینکه با فرایندهای دستگاه مشغول است بیشترین تسلط را در شناسایی رفتار تجهیز را خواهد داشت. یعنی اینکه لم دستگاه و روند رفتارهای دستگاه از نظر عملکرد و خرابی را بهتر و زودتر مشاهده می کند و می تواند با انجام معدود فعالیت های سبک ولی به موقع از وقع خرابی های عمده و توقف تجهیزات جلوگیری کند. لذا پرسنل خطوط تولیدی یا فرایند تولید در سازمان خط مقدم انجام فعالیت های نگهداری محور روی تجهیزات می باشند.

نگهداری و تعمیرات اپراتوری چیست؟ ۳ تکنیک اصلی آن

نگهداری و تعمیرات اپراتوری

تعریف نگهداری و تعمیرات اپراتوری

نگهداری و تعمیرات اپراتوری Autonomous Maintenance یک استراتژی نگهداری و تعمیرات است که در آن تنظیمات دستگاه و فعالیت‌های سبک نگهداری و تعمیرات توسط اپراتورهای دستگاه انجام می‌شود، که آن اپراتورها دانش منحصر به فرد و لازم در مورد تجهیزات را دارند.

  نگهدار و تعمیرات اپراتوری یکی از ستون‌های اصلی نت بهره‌ورفراگیر TPM است.

لذا توجه داشته باشید که چه سبک کارهایی را باید تعریف کنید کارهای کوتاه مدت، با ابزارهای ساده، قابل فهم و درک توسط اپراتوری، در دسترس بودن و غیره مواردی است که باید مدنظر داشته باشید.

کلا می توان فعالیت های نگهداری و تعمیرات اپراتوری را به سه بخش اصلی تقسیم کرد:

 1. تمیزکاری
 2. روانکاری
 3. بازرسی

برای این سه بخش باید استانداردسازی های مفصلی انجام دهید که مبتنی بر حالات خرابی و علل وقوع خرابی تجهیزات باید باشد. در دوره آموزش نگهداری و تعمیرات برنامه ریزی شده PM اشاره به نحوه تهیه این استانداردسازی ها شده است.

چگونه نت اپراتوری را در سازمان پیاده سازی کنید؟

برای پیاده سازی نگهداری و تعمیرات اپراتوری Autonomous Maintenance بندهای زیر راهنمای خوبی است:

 1. تشکیل کمیته نت اپراتوری
 2. (شامل نمایندگان تولید، کیفیت و نت)
 3. تبیین اهداف نت اپراتوری
 4. تشکیل گروه‌های کوچک نت اپراتوری
 5. برگزاری دوره های آموزش نت اپراتوری برای کلیه پرسنل
 6. تعیین تجهیزات و اپراتور آن
 7. تبیین شاخص‌های ارزیابی عملکرد نت اپراتوری
 8. ارزیابی در تناوب‌های کوتاه مدت
 9. اطلاع‌رسانی و تشویق گروه‌ها

چالش های پیاده سازی نگهداری و تعمیرات اپراتوری

وقتی می خواهید به سمت پیاده سازی نگهداری و تعمیرات اپراتوری بروید موانع و مشکلات و چالش های سخت درگیرانه و زیادی خواهید داشت که دانستن آنها در ابتدا برای پیش بینی و اقدامات از پیش فکر شده خیلی مهم است. در اینجا لیستی از مواردی که باید مدنظر داشته باشید آمده است:

 1. عدم همکاری خط تولید و پرسنل آن
 2. عدم حمایت مدیریت عامل سازمان
 3. کمبود آموزش پرسنل تولید سازمان
 4. ناهماهنگی های بین واحد تولید و فنی و سوابق چالش های قبلی در سازمان
 5. کمبود ابزار و تجهیزات پای خط تولید برای اجرای نت اپراتوری
 6. مقاوت فرهنگی و فکری پرسنل تولید در مشارکت نگهداری تجهیزات
 7. بدعت ها و عادت های بد و منفی در سازمان
 8. عدم اعتقاد و ضعف مدیریت فنی سازمان در موفقیت نت اپراتوری!

دوره آموزشی نگهداری و تعمیرات اپراتوری

ما دوره آموزش نگهداری و تعمیرات اپراتوری Autonomous Maintenance را به صورت مفصل و کاربردی همراه با مثال های زیادی از اجرائیات در سطوح کارخانجات مختلف تهیه کرده ایم در این دوره آموزشی حدود 15 فیلم ویدئویی که هر کدام حدود 10 الی 15 دقیقه می شود تهیه گردیده است که می توانید به صورت اینترنتی تهیه کنید و فیلم ها را دانلود کنید هم چنین ضمن آن جزوات و فرم های نمونه و چک لیست نظارت نگهداری و تعمیرات را نیز تهیه کنید.

سعی کردیم در این دوره آموزشی به صورت کاربردی مبانی و اصول نگهداری و تعمیرات اپراتوری بیان شود مرجع آموزشی این دوره آموزشی کتاب نگهداری و تعمیرات اپراتوری آقای گوته بنیان گذار مدیریت نگهداری و تعمیرات بهره ور فراگیر و تجربیات اجرائی ما در کارخانجات تولیدی بوده است که در ستون روبرو عکس هایی از اجرائیات و جلسات نت اپراتوری و نت بهره ور فراگیر TPM ارائه شده است. به جرات می توانیم بیان کنیم در سطح صنعت کشور بیشترین تجربه موفق در پیاده سازی نگهداری و تعمیرات بهره ور فراگیر و نگهداری و تعمیرات اپراتوری را داشته ایم و باعث افتخار است که در صنعت نقش موثر و خوبی در سلامت تجهیزات و ثروت ملی ارائه شده است.

در زیر فیلم بخش اول دوره آموزش نگهداری و تعمیرات اپراتوری را می توانید مشاهده کنید و یا اینکه به صورت مستقیم دانلود کنید. در این فیلم به بیان فهرست محتوی دوره آموزشی و تاریخچه ایجاد نت اپراتوری در دنیا پرداخته شده است. برای دیدن جزئیات و ثبت نام دوره به صفحه معرفی دوره آموزشی نگهداری و تعمیرات اپراتوری AM مراجعه فرمایید.

نمونه فرم استقرار نگهداری و تعمیرات اپراتوری

یکی از مهم ترین نیاز های شما در پیاده سازی نگهداری و تعمیرات اپراتوری داشتن فرم های استاندارد برای خطوط تولید است که بتوانید در آنها نقش اپراتورهای تولید را برای انجام وظایف نگهداری تجهیزات به وضوح تعریف کنید.

در زیر یک نمونه از فرم های سه گانه و کلیدی نگهداری و تعمیرات اپراتوری ارائه شده است و بقیه فرم ها در دوره آموزش نت اپراتوری به همراه چک لیست نظارت نگهداری و تعمیرات آمده است.

از نکات مهم در این فرم مشخص کردن محل انجام کار، ابزار و تناوب اجرای کارها توسط اپراتور است ما در بخش کلیدی تمیزکار، روانکاری و بازرسی های نگهداری و تعمیرات اپراتوری را مدیریت می کنیم که در این فرم یک بخش آن تشریح شده است. باید توجه داشته باشید که بستگی به نوع صنعت و کارخانه و فرآیندهای تولیدی محتوی این فرم های ممکن است تغییر کند و کم و زیاد شود.

نگهداری و تعمیرات اپراتوری چیست؟ ۳ تکنیک اصلی آن

نگهداری و تعمیرات اپراتوری

دانلود کتاب نگهداری و تعمیرات بهره ور فراگیر TPM

کتاب مذکور در زمینه نگهداری و تعمیرات بهره ور فراگیر TPM Total productive maintenance ویرایش سوم آن می باشد و یکی از بخشی های مهم آن پیاده سازی نگهداری و تعمیرات برنامه ریزی شده PM است و هم چنین به مبحث نگهداری و تعمیرات اپراتوری نیز پرداخته می شود. این کتاب را هم می توانید از بخش کتاب های نگهداری و تعمیرات سایت تهیه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =