مدیریت دارایی فیزیکی پایدار مبتنی بر صنعت 5.0

مدیریت دارایی فیزیکی پایدار مبتنی بر صنعت 5.0

انقلاب صنعتی شاهد تغییر تکنولوژی در نحوه تولید و تحویل کالا به مصرف کنندگان بوده است. از کار دستی گرفته تا مکانیزاسیون، تولید انبوه تا اتوماسیون و در حال حاضر، به سمت صنعت 5.0  حرکت می کند، که انتظار می رود شیوه کار صنایع و رویکرد مدیریت دارایی و نگهداری و تعمیرات را تغییر دهد. (دوره آموزش مدیریت دارایی‌ های فیزیکی PAM)

مدیریت دارایی فیزیکی پایدار مبتنی بر صنعت 5.0

اهمیت صنعت 5.0 در مدیریت دارایی فیزیکی پایدار

در این مقاله، صنعت 5.0، ویژگی ها و اجزای تعیین کننده آن، و اهمیت مدیریت دارایی و نگهداری در عصر مدرن را بررسی خواهیم کرد. صنعت 5.0 ریشه در مفهوم “صنعت 4.0” دارد که در سال 2011 به عنوان یک پروژه و بخش آینده استراتژی فناوری پیشرفته کشور که معمولاً توسط تجارت، علم و تصمیم گیرندگان اتخاذ می شود در آلمان ابداع شده است.

این در ابتدا به چگونگی و میزان موفقیت کشور در دهه اول قرن بیست و یکم مرتبط بود و اینکه چگونه می‌توانست در دهه‌های آینده مؤثرتر باشد تا تعداد کارمندان را در تولید پایدار حفظ کند. این نه تنها برای پاسخگویی بهتر به نیازهای اقتصادی، بلکه روی الزامات اکولوژیکی ویژه «تولید سبز» برای یک صنعت بدون کربن و کارآمد از نظر انرژی متمرکز بود.

صنعت 5.0 چیست؟ Industry 5.0

مفهوم “صنعت 5.0” به انقلاب صنعتی پنجم اشاره دارد که بر ادغام خلاقیت و تصمیم گیری انسان با پیشرفت های تکنولوژیکی که از انقلاب های صنعتی قبلی به وجود آمده است، تاکید دارد. این یک تکامل طبیعی از Industry 4.0 است که عمدتاً بر روی ادغام فناوری های دیجیتال مانند اینترنت اشیا (IoT)، کلان داده، هوش مصنوعی و اتوماسیون در فرآیندهای تولید تمرکز دارد. (صنعت ۵٫۰ چیست؟ و تفاوت آن با صنعت ۴٫۰ – Industry 5.0)

در حالی که عبارت “صنعت 5.0” در زمینه های مختلف در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته است، اتحادیه اروپا (EU) یکی از نیروهای محرک اصلی پشت رسمی سازی و ترویج مفاهیم آن بوده است. در اینجا چند نکته کلیدی در مورد منشاء و اهداف ‏Industry 5.0 که توسط اتحادیه اروپا در سال 2021 تعیین شده است آورده شده است:

1. رویکرد انسان محور: صنعت 5.0 بر نقش انسان در فرآیند تولید تاکید دارد. اتحادیه اروپا آینده ای را متصور است که در آن افراد و ماشین ها در کنار یکدیگر کار کنند و از نقاط قوت هر دو استفاده کنند.

2. پایداری: یکی از جنبه های مهم صنعت 5.0، همانطور که اتحادیه اروپا درک می کند، پایداری است. این شامل ایجاد محصولات و فرآیندهایی است که نه تنها کارآمد هستند، بلکه سازگار با محیط زیست و مسئولیت اجتماعی هستند.

3. غلبه بر محدودیت‌های صنعت 4.0: در حالی که صنعت 4.0 پیشرفت‌های تکنولوژیکی متعددی را ارائه کرد، همچنین به نگرانی‌هایی در مورد جابجایی شغل به دلیل اتوماسیون منجر شد. Industry 5.0 با ترویج این ایده که انسان ها و ربات ها می توانند در محیط کار همزیستی داشته باشند و هر یک مکمل دیگری باشند به دنبال رفع این مشکل است.

4. افزایش خلاقیت و نوآوری: صنعت 5.0 با به کارگیری خلاقیت و تصمیم گیری انسانی در ارتباط با اتوماسیون و فناوری های دیجیتال به دنبال ایجاد راه حل های نوآورانه تر در تولید و سایر فرآیندهای صنعتی است.

5. ارتباطات رسمی: در سال 2021، کمیسیون اروپا چندین بحث و مطلب منتشر کرد که بر اهمیت انتقال به صنعت 5.0 تأکید داشت. این ارتباطات راهبردها و چشم انداز صنعتی اتحادیه اروپا را در شکل دهی آینده برجسته کرد.

6. حمایت از SMEs: شناسایی چالش‌هایی که ممکن است شرکت‌های کوچک و متوسط ​(SMEs) small and medium- sized enterprises در این انتقال با آن مواجه شوند. اتحادیه اروپا نیز طرح‌هایی را برای حمایت از این نهادها از طریق روش‌های مختلف ارائه کرد تا اطمینان حاصل کند که آنها عقب نمانند.

7. مهارت ها و آموزش: آماده سازی نیروی کار برای صنعت 5.0 بسیار مهم است. به این ترتیب، تاکید بر ارتقاء مهارت، بازآموزی مهارت و یادگیری مستمر برای اطمینان از اینکه کارگران می توانند با محیط صنعتی در حال تغییر سازگار شوند، وجود دارد. هدف اتحادیه اروپا در صنعت 5.0 قرار دادن اروپا در خط مقدم تحول صنعتی بعدی است و تضمین می کند که در سطح جهانی رقابتی باقی می ماند و در عین حال به چالش های اجتماعی و زیست محیطی نیز رسیدگی می کند.

مدیریت دارایی فیزیکی پایدار مبتنی بر صنعت 5.0

1. تعریف صنعت 5.0

اگرچه Industry 5.0 یک مفهوم نسبتاً جدید است، برخی نوشته‌های آکادمیک اولیه که ویژگی‌های اصلی این مفهوم را توصیف می‌کنند وجود دارد. تجزیه و تحلیل ادبیات Industry‏ 5.0 در مقالات علمی ابهامات زیادی ایجاد کرد: در مورد اینکه چه چیزی به ارمغان خواهد آورد و چگونه تجارت را با جزئیات مختل می کند و همچنین در مورد پتانسیل آن برای شکستن موانع بین دنیای واقعی و دنیای مجازی.

بر اساس بررسی ادبیات و تجزیه و تحلیل آینده نگر، معتقدیم صنعت 5.0 با هدفمندی مجدد و گسترده تعریف می شود، که فراتر از تولید کالاها و خدمات برای سود است. این هدف گسترده تر سه عنصر اصلی را تشکیل می دهد: انسان محوری، پایداری و تاب آوری.

یک رویکرد صرفاً سود محور به طور فزاینده ای غیر قابل دفاع می شوند. در یک دنیای جهانی شده، تمرکز محدود بر سود، هزینه های زیست محیطی و اجتماعی و فواید آنرا به درستی محاسبه نمی کند. برای تبدیل شدن به صنعت ارائه دهنده رفاه واقعی، تعریف هدف آن باید مسائل اجتماعی، زیست محیطی و روانشناسی را نیز در برگیرد.

 این عبارتست از نوآوری در مسئولیت، که نه تنها در درجه اول با هدف افزایش راندمان هزینه یا به حداکثر رساندن سود بلکه افزایش رفاه برای همه ذینفعان شامل: سرمایه گذاران، کارگران، مصرف کنندگان، جامعه و محیط زیست باشد.

1.1 انسان محور

رویکرد انسان محور در صنعت به جای اینکه فناوری نوظهور را به عنوان نقطه شروع و بررسی پتانسیل آن برای افزایش کارایی قرار دهد، نیازها و علایق اصلی انسان را در قلب فرآیند تولید قرار می دهد.

به جای اینکه بپرسیم با فناوری جدید چه کاری می توانیم انجام دهیم، می پرسیم که فناوری چه کاری می تواند برای ما انجام دهد. به جای اینکه از کارگر صنعت بخواهیم مهارت های خود را با نیازهای تکنولوژی به سرعت در حال تکامل تطبیق دهد، می خواهیم از فناوری برای تطبیق فرآیند تولید با نیازهای کارگر استفاده کنیم، به عنوان مثال برای راهنمایی و آموزش او.

همچنین به این معنی است که اطمینان حاصل کنید که استفاده از فناوری های جدید به حقوق اساسی کارگران مانند حق حریم خصوصی، خودمختاری و کرامت انسانی لطمه نمی زند.

انسان محوری در زمینه صنعت 5.0 به قرار دادن انسان در مرکز فرآیندها، فناوری ها و تصمیم گیری های صنعتی اشاره دارد و اطمینان حاصل می کند که فناوری در خدمت نیازهای انسان است، تجربیات انسانی را غنی می کند و توانایی های انسانی را افزایش می دهد. این نشان دهنده تغییر از تمرکز صرف بر اتوماسیون و بهره وری به رویکردی متعادل تر است که در آن رفاه، خلاقیت و همکاری انسان از اهمیت بالایی برخوردار است.

در اینجا تفکیک دقیق تری از رویکرد انسان محوری در Industry 5.0 آمده است:

1. همکاری انسان ها و ماشین ها با یکدیگر:

به جای مشاهده اتوماسیون و رباتیک به عنوان جایگزینی برای کارگران انسانی، ‏Industry 5.0 آنها را به عنوان ابزاری برای افزایش توانایی های انسانی می بیند. این بدان معناست که ماشین‌ها وظایف تکراری، خطرناک یا سخت را بر عهده می‌گیرند، در حالی که انسان‌ها روی کارهایی تمرکز می‌کنند که نیاز به خلاقیت، تفکر انتقادی، هوش هیجانی و تصمیم‌گیری پیچیده دارند.

2. ارگونومی و ایمنی محل کار:

رویکرد انسان محور همچنین به معنای طراحی فضاهای کاری و ابزارهایی است که آسایش، ایمنی و رفاه کارگران انسانی را در اولویت قرار دهد. به عنوان مثال، فناوری‌های پوشیدنی ممکن است برای نظارت بر سلامت کارگران مورد استفاده قرار گیرند، یا واقعیت افزوده می‌تواند برای تجربیات آموزشی بهتر استفاده شود.

3. رضایت شغلی و کار معنادار: با تمرکز بر انسان محوری، بر ایجاد مشاغلی که حس هدفمندی و رضایت را ارائه می دهند، تأکید می شود. با حذف وظایف پیش پا افتاده از طریق اتوماسیون، کارگران می توانند در فعالیت های با ارزش افزوده بیشتری شرکت کنند که منجر به افزایش رضایت شغلی می شود.

4. ملاحظات اخلاقی: انسان محوری پیامدهای اخلاقی گسترده تر فناوری را در نظر می گیرد. این به معنای در نظر گرفتن تأثیرات اجتماعی، روانی و اقتصادی بالقوه فناوری‌های جدید و اطمینان از اجرای آن‌ها به شیوه‌هایی است که به نفع بشریت به عنوان یک کل باشد.

5. سفارشی سازی: رویکرد انسان محور Industry 5.0 همچنین می تواند به محصولات و خدمات شخصی تر منجر شود. از آنجا که انسان ها در مرکز فرآیند تولید قرار دارند، تاکید بیشتری بر تطبیق محصولات با ترجیحات و نیازهای فردی وجود دارد.

6. یادگیری مستمر و توسعه مهارت: با درک سرعت تغییرات تکنولوژیکی، رویکرد انسان محور بر نیاز به آموزش مداوم و توسعه مهارت تاکید می کند. این تضمین می کند که کارگران مرتبط باقی می مانند و می توانند فناوری های جدید را به طور موثر مهار کنند.

7. تأکید بر مهارت‌های اجتماعی و عاطفی: در حالی که مهارت‌های فنی ضروری باقی می‌مانند، صنعت 5.0 ویژگی‌های منحصربه‌فردی را که انسان‌ها به ارمغان می‌آورند، مانند همدلی، همکاری، و ارتباط را به رسمیت می‌شناسد. این مهارت ها در محیط صنعتی انسان محور حتی حیاتی تر می شوند.


در اصل، رویکرد انسان محور Industry‏ 5.0 این مفهوم را که انسان و ماشین در حال رقابت هستند را به چالش می کشد. در عوض، فرض می‌کند که آنها می‌توانند، با فناوری که در خدمت ارتقای پتانسیل و رفاه انسان است، به طور هماهنگ همکاری کنند.

1.2 پایداری Sustainable

برای اینکه صنعت به مرزهای سیاره ای احترام بگذارد، باید پایدار باشد. نیاز به توسعه فرآیندهای بازیافتی دایره ای دارد که  منابع طبیعی را استفاده مجدد، هدف گذاری مجدد و بازیافت کند و  ضایعات و اثرات زیست محیطی را کاهش دهد. پایداری به معنای کاهش مصرف انرژی و انتشار گازهای گلخانه ای، جلوگیری از فرسودگی و تخریب منابع طبیعی، تامین نیازهای نسل امروز بدون به خطر انداختن نیازهای نسل های آینده است.

فن‌آوری‌هایی مانند تولید Al و افزودنی‌ها می‌توانند با بهینه‌سازی بهره‌وری منابع و به حداقل رساندن ضایعات، نقش مهمی در اینجا ایفا کنند.

پایداری در زمینه صنعت 5.0 در مورد حصول اطمینان از این است که فرآیندها و خروجی های صنعتی نه تنها کارآمد هستند، بلکه سازگار با محیط زیست، مسئولیت اجتماعی و اقتصادی هستند. این شامل یک رویکرد کل نگر است که اثرات بلند مدت فعالیت های صنعتی بر روی کره زمین، جامعه و اقتصاد را در نظر می گیرد.

این نشان دهنده آگاهی روزافزون جهانی از نیاز به رسیدگی به مسائلی مانند تغییرات آب و هوایی، کاهش منابع و نابرابری اجتماعی است. در زمینه صنعت 5.0، پایداری را می توان به روش های زیر توصیف کرد:

پایداری زیست محیطی:

۰ بهره وری منابع: استفاده موثرتر از منابع و کاهش ضایعات. این ممکن است شامل استفاده مجدد از مواد، کاهش مصرف آب و انرژی و بهینه سازی زنجیره تامین باشد.

۰انرژی پاک: تغییر به استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر در فرآیندهای تولید و عملیات برای کاهش ردپای کربن.

تولید سازگار با محیط زیست:

اتخاذ فناوری ها و روش هایی که کمترین آسیب را به محیط زیست وارد می کند. این می تواند شامل شیمی سبز، روش های تولید تمیزتر و تکنیک های کاهش زباله باشد.

پایداری اجتماعی:

۰شیوه های کار اخلاقی: تضمین دستمزد عادلانه، شرایط کار ایمن، و رعایت حقوق کارگران.

رشد فراگیر: ایجاد فرصت‌ها برای تمام اقشار مردم، کاهش نابرابری‌ها و اطمینان از اینکه پیشرفت‌های فناوری به نفع طیف وسیعی از مردم است.

مشارکت جوامع:

تعامل با جوامع محلی، درک نیازهای آنها و اطمینان از اینکه فعالیت های صنعتی به آنها آسیب نمی رساند.

پایداری اقتصادی:

پایداری بلندمدت: اتخاذ مدل‌های کسب‌وکار که نه تنها سودآور هستند، بلکه انعطاف‌پذیر و سازگار با تغییرات چشم‌انداز اقتصادی هستند.

۰ اقتصادهای محلی: حمایت از اقتصادهای محلی با

تامین مواد و نیروی کار در محل، که منجر به مزایای اقتصادی توزیع شده بیشتر می شود.

اقتصاد دایره ای:

۰صنعت 5.0 بر گذار از یک اقتصاد خطی (که در آن استخراج، تولید، مصرف و دور انداختن می کنیم) به اقتصاد دایره ای، که در آن محصولات برای استفاده مجدد، بازیافت و بازسازی طراحی می شوند، تاکید دارد.

۰ این رویکرد با هدف به حداقل رساندن ضایعات و استفاده حداکثری از منابع، تغییر در نحوه طراحی، تولید و مصرف محصولات است.

ابزارهای دیجیتال برای پایداری:

۰استفاده از فناوری‌های دیجیتال پیشرفته مانند اینترنت اشیا ‏(IoT)، تجزیه و تحلیل کلان داده‌ها و هوش مصنوعی برای نظارت و بهینه‌سازی مصرف

انرژی، ردیابی ردپای کربن و پیش‌بینی نیازهای نگهداری و تعمیرات.

۰استفاده از فناوری برای توسعه راه‌حل‌های پایدار، مانند شبیه‌سازی‌های ‏Al-driven که می‌تواند تأثیر زیست‌محیطی یک محصول را در مرحله طراحی آن آزمایش کند.

اقدامات احیا کننده:

۰ علاوه بر به حداقل رساندن آسیب، فعالانه به دنبال بازسازی و جوان سازی محیط زیست است. این می تواند شامل اقداماتی مانند احیای جنگل، بازسازی خاک و احیای زیستگاه های طبیعی باشد.

تمرکز صنعت 5.0 بر پایداری اذعان دارد که برای رشد درازمدت صنایع، باید در هماهنگی با محیط زیست و جامعه عمل کنند. آن تشخیص می‌دهد که صنایع نباید تنها گیرنده باشند، بلکه باید مراقب کره زمین و ساکنان آن نیز باشند.

1.3 تاب آوری Resilient

تاب آوری به نیاز به توسعه درجه بالاتری از استحکام در تولید صنعتی، مسلح کردن بهتر آن در برابر اختلالات و اطمینان از اینکه می تواند زیرساخت های حیاتی را در مواقع بحران ارائه و پشتیبانی کند، اشاره دارد. تغییرات ژئوپلیتیکی و بحران‌های طبیعی، مانند همه‌گیری کووید-19، شکنندگی رویکرد فعلی ما در تولید جهانی‌شده را برجسته می‌کند.

باید زنجیره های ارزش استراتژیک که به اندازه کافی انعطاف پذیرهستند، و ظرفیت تولید قابل انطباق و فرآیندهای تجاری انعطاف پذیر، به ویژه در جایی که زنجیره های ارزش نیازهای اساسی انسان، مانند مراقبت های بهداشتی یا امنیت را تامین می کنند، را توسعه دهیم. آن  به ظرفیت سیستم‌ها، فرآیندها و کسب‌وکارهای صنعتی برای پیش‌بینی، جذب، سازگاری و بهبود سریع از اختلالات احتمالی اشاره دارد.

چنین اختلالاتی می تواند متنوع باشد، از رکود اقتصادی، قطع زنجیره تامین، حملات سایبری، بلایای طبیعی تا بیماری های همه گیر. Industry 5.0 نیاز به چابکی و سازگاری بیشتر صنایع را در یک چشم انداز جهانی به طور فزاینده پیچیده و نامطمئن تشخیص می دهد.

در اینجا تجزیه و تحلیل انعطاف پذیری مربوط به Industry 5.0 آمده است:

زنجیره های تامین تطبیقی:

۰ تنوع: به جای اتکای شدید به یک تامین کننده یا منطقه، صنایع باید زنجیره تامین خود را برای کاهش آسیب پذیری متنوع کنند.

۰دوقلوهای دیجیتال: ایجاد کپی دیجیتالی از سیستم های فیزیکی برای شبیه سازی و تجزیه و تحلیل اختلالات احتمالی و ایجاد پاسخ های مناسب.

۰پایش وضعیت online: با استفاده از حسگرها،

IOT، و تجزیه و تحلیل داده ها برای نظارت بر کل زنجیره تامین بصورت Online، امکان شناسایی و پاسخ سریع به هرگونه اختلال را فراهم می کند.

امنیت سایبری:

۰همانطور که صنایع بیشتر به هم پیوسته و دیجیتالی می شوند، در برابر تهدیدات سایبری نیز آسیب پذیرتر می شوند. انعطاف پذیری شامل اقدامات امنیت سایبری قوی برای محافظت از داده ها، مالکیت معنوی و یکپارچگی عملیاتی است.

۰ به روز رسانی منظم، آموزش، و شبیه سازی برای اطمینان از آمادگی سیستم ها و کارکنان برای مقابله با حملات سایبری.

عدم تمرکز:

مدل‌های تولید غیرمتمرکز، مانند تولید توزیع‌شده، می‌توانند ریسک مرتبط با سیستم‌های متمرکز را

کاهش دهند. اگر یک واحد با اختلال مواجه شود، بقیه می توانند به کار خود ادامه دهند.

تولید انعطاف پذیر:

۰استفاده از فناوری‌هایی مانند تولید افزودنی (چاپ سه‌بعدی) که می‌تواند به سرعت بین محصولات جابجا شود، و به صنایع اجازه می‌دهد تا به سرعت با تغییر تقاضاها یا اختلالات عرضه سازگار شوند.

۰سیستم های تولیدی ماژولار و قابل تنظیم مجدد که می توانند به سرعت با وظایف جدید سازگار شوند.

سازگاری نیروی کار:

تاکید بر اهمیت یادگیری مداوم، ارتقاء مهارت و مهارت مجدد به طوری که کارکنان بتوانند خود را با فناوری ها و فرآیندهای در حال تغییر وفق دهند.

۰ترویج فرهنگ سازگاری و نوآوری در بین کارکنان.

انباشت استراتژیک:

داشتن ذخایری از اجزای ضروری یا مواد اولیه برای اطمینان از تداوم در مواجهه با وقفه های زنجیره تامین.

ابزارهای دیجیتالی برای آنالیز پیش بینانه:

با استفاده از هوش مصنوعی و تحلیل کلان داده ها برای پیش بینی اختلالات احتمالی بر اساس شاخص های مختلف، صنایع  قادر می شوند اقدامات پیشگیرانه ای انجام دهند.

همکاری و  اشتراک گذاری اطلاعات:

ایجاد مشارکت با سایر مشاغل، دولت ها و موسسات برای به اشتراک گذاشتن دانش، منابع و استراتژی های مقابله با اختلالات.

آمادگی مالی:

حصول اطمینان از اینکه کسب‌وکارها دارای حفاظ‌های مالی یا استراتژی‌هایی برای مقابله با رکود اقتصادی بدون اخراج یا تعطیلی گسترده هستند.

تجزیه و تحلیل پس از اختلال:

۰ پس از هر گونه اختلال، انجام تجزیه و تحلیل های کامل برای درک علل، اثرات و اثربخشی پاسخ.

استفاده از این دانش برای اصلاح و بهبود استراتژی های تاب آوری.

در اصل، انعطاف پذیری در Industry 5.0 مربوط به پیش بینی موارد غیرقابل پیش بینی، آماده شدن برای امور اجتناب ناپذیر و سازگاری با غیرمنتظره ها است. این در مورد ایجاد صنایعی است که نه

تنها کارآمد هستند، بلکه به اندازه کافی قوی و چابک هستند تا در میان چالش ها حرکت کنند و پیشرفت کنند.

همانطور که قبلاً اشاره شد، مفهوم ما از Industry 5.0 یک مفهوم باز و در حال تحول است که مبنایی را برای توسعه بیشتر دیدگاه مشترک و خلاقانه صنعت اروپا در آینده فراهم می کند. با این وجود، معتقدیم که هسته صنعت 5.0 را می توان به صورت زیر تعریف کرد:

‏Industry 5.0 قدرت صنعت را برای دستیابی به اهداف اجتماعی فراتر از مشاغل و رشد برای تبدیل شدن به یک تامین کننده انعطاف پذیر رفاه، با احترام گذاشتن تولید به مرزهای سیاره ما و قرار دادن رفاه کارگران صنعت در مرکز فرآیند تولید، تشخیص می دهد.

مدیریت دارایی فیزیکی پایدار مبتنی بر صنعت 5.0

2.مدیریت  دارایی و نگهداری و تعمیرات در صنعت 5.0

چارچوب زمانی Industry 5.0 مرحله بعدی انقلاب صنعتی است که شامل ادغام فناوری های پیشرفته مانند هوش مصنوعی (AI)، یادگیری ماشین (ML) و اینترنت اشیا (IoT)‏ با انسان در محل کار برای تولید و ارائه کالاهایی است که پاسخگویی به خواسته های بازار بسیار سفارشی شده ویژگی های Industry 5.0 شامل ایجاد ارزش، مشتری مداری، پایداری و ربات های مشارکتی collaborative robots یا “cobots” است.

‏Industry 5.0 همچنین شامل اجزایی مانندAutomated Guided Vehicles وسایل نقلیه خودکار هدایت شونده(AGVs)، چاپ سه بعدی و Augmented Reality واقعیت افزوده (AR) است.

2.1 مدیریت دارایی و مدیریت نگهداری در صنعت 5.0:

مدیریت دارایی شامل فعالیت ها و شیوه های سیستماتیک و هماهنگی است که از طریق آنها یک سازمان به طور بهینه و پایدار دارایی ها و سیستم های دارایی خود را مدیریت می کند. از سوی دیگر، مدیریت نگهداری شامل فرآیندها و فعالیت های مورد نیاز برای حفظ تجهیزات، ماشین آلات و زیرساخت ها در حالت عملیاتی ایمن و کارآمد است.

در Industry 5.0، هم مدیریت دارایی و هم مدیریت نگهداری نقش حیاتی تری در تضمین عملیات روان و کارآمد دارند. ادغام این دو توانایی شرکت را برای مدیریت مؤثر دارایی‌های خود و توسعه یک برنامه مدیریت تعمیر و نگهداری قوی و پایدار افزایش می‌دهد.

2.2.1 مدیریت دارایی در صنعت 5.0:

مدیریت دارایی یک عنصر ضروری در هر صنعتی است که ابزارهای لازم را برای بهینه سازی بهره وری و مدیریت کارآمد دارایی های خود فراهم می کند. استانداردهای ISO55000‏ به عنوان یک چارچوب جهانی برای اطمینان از رعایت استانداردهای بهینه مدیریت دارایی توسط سازمان ها ایجاد شده است. با این حال، با معرفی Industry 5.0، اهمیت این استانداردها بیش از پیش برجسته شده است. در نتیجه، استانداردهای ‏ISO55001، ISO55002 و ISO55010 برای بهبود و توسعه تکنیک‌های پیشرو

در صنعت برای مدیریت دارایی معرفی شده‌اند. این استانداردها به گونه ای طراحی شده اند که اطمینان حاصل شود که هر سازمانی می تواند بهبود مستمری را در قابلیت اطمینان، عملکرد و مدیریت ریسک ارائه دهد. با توصیف مدیریت دارایی با استفاده از ISO55000، شرکت ها می توانند دارایی های خود را بهینه کرده و فرآیندهای عملیاتی خود را ساده کنند و عملکرد و نتایج استثنایی ارائه دهند.

پاراگراف های اضافی برای در نظر گرفتن ‏Industry 5.0 آخرین تحول صنعت تولید است که در آن مدیریت دارایی و مدیریت نگهداری وتعمیرات با کمک استانداردهای DIN/EN 17666 و BS EN‏ 16646 به طور یکپارچه در ارتباط هستند. این ترکیب به صنایع کمک می کند تا با کنار هم قرار دادن دو جزء حیاتی، عملیات خود را ساده کنند. با روش BowTie که مدیریت دارایی و مدیریت نگهداری را به هم متصل می کند، شرکت ها می توانند به راحتی خطرات و مسائل بالقوه را شناسایی کرده و در وهله اول از وقوع آنها جلوگیری کنند.

این رویکرد نوآورانه همچنین به کاهش هزینه های منابع، بهینه سازی تولید و کمک فعالانه به آینده ای پایدار کمک می کند. با افزایش سرعت صنعت 5.0، کسب و کارها به دنبال استقبال از این دوره جدید تولید هستند تا کارایی خود را افزایش دهند و ردپای کربن خود را کاهش دهند.

در Industry 5.0، مدیریت دارایی بسیار مهم و مرتبط است. استانداردهای ‏ISO55000، ISO55001، ISO55002 و ‏ISO55010 برای سازمان‌هایی که می‌خواهند مدیریت دارایی منظم را پیاده‌سازی کنند، شناخته شده است.

مزایای اجرای مدیریت دارایی در Industry 5.0 شامل بهبود فرآیندهای مدیریت دارایی، بهبود مدیریت ریسک و افزایش عملکرد مالی است. علاوه بر این، تأثیر صنعت 5.0 بر روی شیوه‌های مدیریت دارایی را می‌توان در افزایش استفاده از نگهداری و تعمیرات پیش‌بینانه مشاهده کرد، که شناسایی دقیق‌تر و به موقع خرابی‌ها و خرابی‌های احتمالی تجهیزات یا سایر مسائلی که می‌تواند منجر به خرابی شود را تسهیل می‌کند.

2.2.1 مدیریت نگهداری و تعمیرات در صنعت 5.0:

در مورد نیاز به عملیات نگهداری و تعمیرات کارآمد و به موقع در Industry 5.0‏ نمی توان اغراق کرد. استانداردهای ‏EN 17007، EN 16991، EN 15342،‏ ‏EN 13460 و EN 15628 دستورالعمل هایی را برای اجرای شیوه های مدیریت نگهداری و تعمیرات دقیق ارائه می دهند. مزایای اجرای چنین استانداردهایی در Industry 5.0 شامل بهبود مدیریت منابع، در دسترس بودن تجهیزات بهینه، و پروتکل های ایمنی و زیست محیطی قوی است.

تأثیر Industry 5.0‏ بر روی شیوه‌های مدیریت  نگهداری و تعمیرات در تغییر سیستم‌های تعمیر و نگهداری اصلاحی یا واکنشی به سمت سیستم‌های نگهداری و تعمیرات بیشتر پیش اقدام یا پیش‌بینانه‌ است.

‏Industry 5.0 پیشرفت های قابل توجهی در زمینه مدیریت تعمیر و نگهداری ایجاد کرده است. با کمک استانداردهای مختلف مانند EN 17007،‏ ‏EN 16991، EN 15342، EN 13460 و EN‏ 15628، مدیریت نگهداری و تعمیرات مجدداً تعریف، متحول و ساده شده است. یکی از موثرترین رویکردها برای حفظ این تغییر مثبت از طریق توصیف مدیریت نگهداری و تعمیرات مبتنی بر ‏BowTie است.

این رویکرد شامل استفاده از یک روش ارزیابی ریسک بصری است، که در آن خطرات بالقوه و اقدامات پیشگیرانه توسط یک نمودار پاپیونی شکل نشان داده می شود. با استفاده از این روش، شرکت ها می توانند به وضوح ریسک های بالقوه موجود را شناسایی کنند و اقدامات لازم برای کاهش آنها را انجام دهند. این امر استانداردهای ایمنی را بهبود می بخشد، کارایی را افزایش می دهد و زمان خرابی را به شیوه ای مقرون به صرفه کاهش می دهد.

2.3 اتصال مدیریت دارایی و مدیریت نگهداری و تعمیرات:

‏Industry 5.0 آخرین تحول صنعت تولید است که در آن مدیریت دارایی و مدیریت نگهداری به کمک استانداردهای DIN/EN 17666 و BS EN‏ 16646 به طور یکپارچه در ارتباط هستند. این ترکیب به صنایع کمک می کند تا با کنار هم قرار دادن دو جزء حیاتی، عملیات خود را ساده کنند. با رویکرد BowTie که مدیریت دارایی و مدیریت نگهداری را به هم متصل می کند، شرکت ها می توانند به راحتی خطرات و مسائل بالقوه را شناسایی کرده و از وقوع آنها در وهله اول جلوگیری کنند.

این رویکرد نوآورانه همچنین به کاهش هزینه های منابع، بهینه سازی تولید و کمک فعالانه به آینده ای پایدار کمک می کند. با شتاب صنعت 5.0، کسب‌وکارها با شتاب به دنبال استقبال از این دوره جدید تولید هستند تا کارایی خود را افزایش دهند و در عین حال ردپای کربن خود را کاهش دهند.

اتصال مدیریت دارایی و مدیریت نگهداری در صنعت 5.0 ضروری است. استانداردهای DIN/EN 17666 و BS EN‏ 16646 به سازمان ها کمک می کنند تا تعامل بین این دو را درک کنند. ادغام فرآیندهای مدیریت دارایی و نگهداری و تعمیرات، توانایی شرکت ها را برای بهینه سازی دارایی های خود و مدیریت موثر نگهداری و تعمیرات افزایش می دهد. مزایای اتصال این دو شامل کاهش هزینه ها، افزایش استفاده از دارایی، بهبود ایمنی، قابلیت اطمینان و عملکرد زیست محیطی است.

‏2.4 Industry 5.0 و نسل انسان ‏:‏

هر یک از نسل های زنده امروزی رابطه منحصر به فردی با فناوری دارند و این بر نحوه کار و نگاه آنها به کار تأثیر می گذارد. درک تأثیری که Industry‏ 5.0 بر همه نسل‌های انسانی خواهد گذاشت، از اهمیت حیاتی برخوردار است. Industry 5.0 می تواند با ایجاد فرصت های برابر برای همه، شکاف بین نسل ها را پر کند.

هم چنین فرهنگ کاری مثبت را پرورش می دهد که در آن همه کارکنان احساس می کنند در موفقیت سازمان شان ارزشمند، با احترام و ضروری هستند. همچنین نسل‌های جوان‌تر می‌توانند بر ادغام فناوری‌های جدید در محیط کار تأثیر بگذارند و تأثیر مثبتی بر چگونگی ایجاد ارزش داشته باشند.

در طول تاریخ، نوآوری‌ها در فناوری و صنعت اساساً نسل‌های انسانی را باز تعریف کرده‌اند. از نسل گمشده و بزرگترین نسل گرفته تا بیبی بومرها، نسل X،‏ هزاره ها/نسل Y و نسل Z،‏ هر گروه تأثیر انقلاب های صنعتی را که جهان ما را شکل داده است، تجربه کرده اند.

امروز، ما خود را در آستانه صنعت 5.0 می‌بینیم، آخرین تحول در تولید که بر اساس پیشرفت‌های ‏Industry 4.0 ساخته شده و بر همکاری بین انسان و ماشین تأکید دارد. در این زمینه، مهم است که بفهمیم هر نسل چگونه با تغییرات تکنولوژیکی قبلی سازگار شده است، و چه درس هایی می توانیم با ورود به این دوره جدید بیاموزیم.

مدیریت دارایی فیزیکی پایدار مبتنی بر صنعت 5.0

3. تاثیر صنعت 5.0 در حوزه مدیریت دارایی و نگهداری و تعمیرات

‏Industry 5.0 بر حرفه های حوزه مدیریت نگهداری دارایی ها مانند ‏Maintenance Managemenr،‏ ‏Maintenance Engineers،‏ ‏Asset Manager و Reliability‏ ‏Engineers تأثیر خواهد گذاشت. این متخصصان باید با محیط در حال تغییر سازگار شوند و مهارت ها و دانش جدیدی در زمینه هایی مانند تجزیه و تحلیل داده ها، هوش مصنوعی و اتوماسیون کسب کنند. این تحول نه تنها به نفع شرکت‌ها خواهد بود، بلکه فرصت‌های بیشتری برای رشد شغلی برای این متخصصان ایجاد می‌کند.

3.1 مدیران دارایی

برای مثال، با توجه به استانداردهای ‏ISO55000، تأثیر مدیران دارایی فیزیکی، تغییر از مدیریت سنتی دارایی به مدیریت دارایی استراتژیک خواهد بود. آنها باید بر افزایش طول عمر دارایی ها با ادغام فناوری ها و فرآیندهای جدید در استراتژی های نگهداری و تعمیرات خود تمرکز کنند. برای مدیران دارایی نیاز به درک کامل اصول مدیریت دارایی در یک “محیط” فنی مانند خط دید و تصمیم گیری است.

متخصصان مدیریت دارایی همچنین باید اثرات زیست محیطی و اجتماعی تصمیمات خود را مطابق با اصول توسعه پایدار در نظر بگیرند. این امر مستلزم یک رویکرد جامع تر برای مدیریت دارایی با در نظر گرفتن نه تنها جنبه های مالی، بلکه ملاحظات اجتماعی و زیست محیطی است.

علاوه بر این، Industry 5.0 تغییری را به سمت بهینه‌سازی دارایی ایجاد می‌کند، که در آن دارایی‌ها به‌طور پیوسته و online پایش وضعیت و آنالیز می‌شوند تا مسائل بالقوه را قبل از وقوع شناسایی کنند. این رویکرد پیش اقدام زمان خرابی را به حداقل و عملکرد دارایی را به حداکثر می رساند و منجر به صرفه جویی قابل توجهی در هزینه شرکت ها می شود.

3.2 مدیر نگهداری و تعمیرات

نقش مدیران نگهداری و تعمیرات در ‏Industry 5.0 بیش از آن آشفته است. آنها مسئول نظارت بر کل فرآیند نگهداری و تعمیر هستند و اطمینان حاصل می کنند که همه استانداردها و پروتکل ها دنبال و حفظ می شوند. علاوه بر این، مدیران نگهداری و تعمیرات نیز باید با آخرین تکنیک‌ها و فناوری‌های نگهداری و تعمیر به‌روز باشند تا بتوانند به طور موثر عملیات خود را مدیریت کنند. با پیشرفت های سریع در فناوری، ارتقای مداوم مهارت ها و دانش مدیران نگهداری و تعمیرات ضروری شده است.

علاوه بر این، Industry 5.0 باعث تغییر به سمت مدیریت نگهداری مبتنی بر داده شده است. این شامل استفاده از ابزارها و تکنیک های پیشرفته تجزیه و تحلیل داده ها برای نظارت بر سلامت تجهیزات، پیش بینی خرابی های احتمالی و برنامه ریزی فعالیت های نگهداری و تعمیرات بر اساس آن است. با اجرای این شیوه ها، شرکت ها می توانند زمان خرابی را کاهش دهند، منابع را بهینه کنند و در درازمدت در هزینه ها صرفه جویی کنند.

3.3 مهندس نگهداری وتعمیرات

برای مهندسان تعمیر و نگهداری در مورد ‏EN17666 در بازه زمانی Industry‏ 5.0، داشتن درک روشنی از استاندارد و الزامات آن بسیار مهم است. این شامل دانش در مورد مدیریت دارایی، استراتژی های نگهداری، روش های ارزیابی ریسک و فرآیندهای بهبود مستمر است. علاوه بر این، مهندسان نگهداری و تعمیرات نیز باید مهارت های ارتباطی خوبی داشته باشند، زیرا آنها از نزدیک با سایر بخش ها و پیمانکاران خارجی کار خواهند کرد.

برای شرکت ها مهم است که در برنامه های آموزشی و توسعه مدیران نگهداری و تعمیرات خود سرمایه گذاری کنند و آنها را با پیشرفت های فنی در صنعت هماهنگ نگه دارند. این نه تنها به بهبود مهارت ها و دانش آنها کمک می کند، بلکه روحیه و انگیزه را نیز افزایش می دهد و منجر به عملکرد شغلی بهتر می شود.

3.4 مهندس قابلیت اطمینان

برای مهندسین قابلیت اطمینان، Industry 5.0‏ عاملی برای تصمیم گیری اطلاعات و داده محور خواهد بود. مهندسین قابلیت اطمینان با استفاده از فناوری‌های پیشرفته مانند بسیاری از فناوری‌های بسیار زیاد امروزی، Al و یادگیری ماشینی به داده‌های online در مورد سلامت و عملکرد تجهیزات دسترسی خواهند داشت.

این به آنها اجازه می دهد تا به طور فعال مسائل بالقوه را شناسایی کرده و تصمیمات آگاهانه ای برای بهینه سازی استراتژی های نگهداری و تعمیرات بگیرند. علاوه بر این، مهندسان قابلیت اطمینان نیز نقش مهمی در پیاده سازی و نظارت بر اثربخشی شیوه های نگهداری مبتنی بر داده ایفا خواهند کرد.

علاوه بر مهارت های فنی، برای مهندسان قابلیت اطمینان داشتن درک قوی از فرآیندها و اهداف تجاری مهم است. این به آنها کمک می کند تا استراتژی های نگهداری و تعمیرات خود را با اهداف کلی شرکت هماهنگ کنند و تجهیزات حیاتی را بر این اساس اولویت بندی کنند. همچنین برای مهندسان قابلیت اطمینان داشتن مهارت های ارتباطی خوب ضروری است، زیرا با تیم‌های متقابل کار می‌کنند و بینش‌های مبتنی بر داده را به مدیریت انتقال می‌دهند.

علاوه بر این، مهندسان قابلیت اطمینان باید دارای مهارت‌های مدیریت پروژه قوی باشند تا بتوانند فناوری‌ها و فرآیندهای جدید را با موفقیت پیاده‌سازی کنند. این شامل هماهنگی با بخش‌های مختلف، مدیریت جدول‌های زمانی و بودجه، و اطمینان از ادغام روان سیستم‌های جدید در عملیات موجود است.

مدیریت دارایی فیزیکی پایدار مبتنی بر صنعت 5.0
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 1 =