دانلود مقاله ای مفید در زمینه آب بندهای مکانیکی

دانلود مقاله ای مفید در زمینه آب بندهای مکانیکی

pm

مشکلات پکینگ‌ها از قبیل نیاز به سفت کردن، نشتی زیاد آن‌ها، آسیب آن‌ها به شافت و بوش و موارد دیگر باعث کاربرد زیاد آببندهای مکانیکی شده است.
در اغلب خودروهای سبک ۶ آببند مکانیکی وجود دارد.
• در پمپ رادیاتور
• در پمپ سوخت
• در پمپ روغن
• پمپ هیدرولیک فرمان
• پمپ آب‌پاش برف پاکن
• کمپرسور تهویه هوا
در آشپزخانه نیز در ماشین ظرفشویی، همزن، کمپرسور یخچال، و همچنین دو آببند در ماشین لباسشویی وجود دارد.
تبدیل پکینگ پمپ به آببند مکانیکی باعث بهبود راندمان پمپ می‌شود که در نتیجه ظرف

مدت کوتاهی سرمایه‌گذاری انجام‌شده بازگشت می‌شود. فضایی که آببند مکانیکی اشغال می‌کند به همان اندازه پکینگ است

آب بند مکانیکی پمپ آب یک خودرو در معرض ارتعاش، تکان، مواد شیمیایی و حتی ذرات معلق است اما بدون مشکلی ۷، ۱۰ حتی ۱۵ سال کار می‌کند.
آب بند مکانیکی بالانس شده در ۱۹۳۳ ساخته شد که در مقابل فشار بالاتری می‌توانست مقاومت کند و دمای ایجاد شده بین دو سطح را کاهش می‌دهد.
آببندهای مکانیکی ‌به موازات توسعه الاستومرها پیشرفت کردند چرا که اورینگ‌هایی ساخته شد که عمر نگهداری، مقاومت به مواد شیمیایی و محدوده تحمل دمایی و فشاری بالاتری داشتند.
سازندگان آببندهای مکانیکی‌ آن‌ها را برای حداقل ۵ تا ۱۰ سال طراحی می‌کنند. اکثریت آن‌ها می‌توانند تا ۴۰هزار ساعت کار کنند. هرسال ۸۷۶۰ ساعت است. یعنی حدود ۵ سال کارکرد ۲۴ساعته یک پمپ، و ۱۵ سال کارکرد برای کارکرد ۸ساعت در روز.
در صنایع پتروشیمی، تا ۷۰ درصد هزینه تعمیرات پمپ‌ها صرف آببندها می‌شود، و لذا پایش وضعیت و عیب‌یابی آنها توجیه‌پذیر است. توسعه در طراحی بهتر و مواد اولیه رو به پیشرفت است. برای پمپ‌هایی که با افت فشار ناگهانی مایع آتش خواهند گرفت، یک ترموکوپل نصب شده در فاصله ۱mm از شافت دمای محیط نزدیک به آببند را متوجه می‌شود و نشتی بواسطه جهش در دما ملاحظه می‌شود. آسیب حاصل می‌تواند جلوگیری شود، اگرچه هشدارهای پیشرفته‌تری موردانتظار است.
مقالات مختلفی طی سال‌ها نشان می‌دهد که توسعه پایش وضعیت آببندها ادامه دارد. اندازه‌گیری صدای صادره (Acoustic emission) روشی پیشرفته‌تر برای کشف سایش یا ترک غیرعادی در سطح آببندها می‌باشد، همینطور اندازه‌گیری مستقیم دمای سطح آببند.
از تولیدکننده‌های آببندهای اصلی (OEM) یا (فابریک)انتظار می‌رود چنین سیستم‌هایی را در اختیار قرار دهند. سیستم Smartsignal eCM برای دادن هشدارهای به‌موقع از خرابی آببند روی یک پمپ خنک‌کاری رآکتور استفاده می‌شده است، که با جابجایی ۳۵KPa در فشار آب‌بندی مرحله اول هشدار صادر می‌شد.

ببینیم آببندهای مکانیکی‌ چگونه طراحی می‌شوند

متن کامل مقاله آب بندی مکانیکی به فرمت پی دی اف در ۳۷ صفحه دانلود کنید.

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 5 =