جایگاه شاخص های قابلیت اطمینان تجهیزات MTBF , MTTR , MTTF

از شاخص نگهداری و تعمیرات MTBF و MTTR , MTTF چگونه استفاده و تحلیل کنیم؟

[تعداد: 35    میانگین: 2.5/5]

ویدیو شاخص MTBF MTTF MTTR چیست؟

۱- ما برای اینکه سوالات و مسائل زیادی در زمینه شاخص های قابلیت اطمینان مطرح بود یک دوره آموزش شاخص های قابلیت اطمینان طرح ریزی کرده ایم که همراه با مثال عددی کلیه جزئیات لازم برای محاسبه، فرمول و ترسیم و تحلیل شاخص های متوسط بین خرابی های تجهیزات MTBF و متوسط تعمیرات تجهیزات MTTR و متوسط خرابی تا شروع مجدد تجهیز MTTF تشریح شده اند و بسیار کاربردی و مناسب می باشد این دوره شامل فیلم و جزو و مستندات لازم می باشد که می توانید با خرید آن فیلم ها و مستندات را دانلود کنید و بارها مشاهده و بر اساس آن اقدام کنید. (شناسنامه دوره) (می توانید از لینک زیر نیز مستقیم تهیه کنید)

۲- اما برای آنکه در خصوص شاخص های کلیدی عملکرد مدیریت نگهداری و تعمیرات KPI نیز حاذق شوید و در سازمان نسبت به پیاده سازی آنها اقدام کنید یک دوره مجزا و حرفه ای نیز طرح ریزی شده است که می توانید فیلم ها ، جزو و کتاب ترجمه شده استاندارد EN15341 آن را تهیه کنید. (شناسنامه دوره) (می توانید از لینک زیر نیز مستقیم تهیه کنید)

۳- هم چنین دوره آموزش شاخص اثربخشی کلی تجهیزات OEE نیز به صورت حرفه ای و مجزا تهیه شده است در خصوص این شاخص ما هم کتاب ، دوره آموزشی و هم چنین نرم افزار OEE را طرح ریزی کرده ایم برای دریافت دمو نرم افزار به وب سایت تخصص اثربخشی کلی تجیهزات www.oee.ir مراجعه فرمایید. در دوره آموزش اثربخشی کلی تجهیزات شما فیلم های دوره و کتاب ترجمه شده OEE و استانداردهای مربوط را به طور کامل دریافت خواهید کرد( شناسنامه دوره)  (می توانید از لینک زیر نیز مستقیم تهیه کنید)

در این ویدیو شما به خوبی با جایگاه شاخص متوسط بین دو خرابی MTBF و شاخص متوسط تعمیرات MTTR آشنا می شوید.

در ویدیو بعدی نیز که بخش تکمیل کننده ویدیو شاخص های MTBF و MTTR و MTTF است در خصوص آخیرین تغییرات استانداردهای نگهداری و تعمیرات ایزو ۱۴۲۲۴ ISO141124 ویرایش ۲۰۱۶ صحبت شده است.

جایگاه استفاده صحیح از شاخص های MTBF Mean Time Between Failures , MTTR mean time to repair کجاست؟

مفاهیم این شاخص ها را در کتابهای مختلف و در سطح اینترنت به راحتی می توانید بیابید. اما اینکه از این شاخص ها چگونه استفاده کنیم و آنها برای ما چه کاربردی می توانند داشته باشند؟ نگاهی دیگر به ارزش شاخص ها نت می باشد.
در مطالب قبلی سایت در مورد شاخص MTBF Mean Time Between Failure نوشته بودم (شناخت بیشتری از شاخص MTBF نیاز داریم! ) که این شاخص کلی است و شاخص مناسب برای پایش فعالیتهای فرآیند نگهداری و تعمیرات کارخانجات نمی باشد.در واقع ایندو MTBF , MTTR شاخص های قابلیت اطمینان و تعمیرات تجهیزات می باشند.قبل از اینکه به یکی از موارد کاربردی استفاده از این دو شاخص اشاره کنم.نیاز است نگاهی به شاخص MTBF داشته باشید که ارزش کاربردی این شاخص در محاسبه قابلیت اطمینان نگهداری تجهیزات کجاست؟
برای آنکه بتوانیم از شاخص MTBF بیشترین استفاده را بکنیم باید این شاخص را برای هر تجهیز و برای هر خرابی ممکنه در آن تجهیز محاسبه کنیم و عدد شاخص MTBF برای یک تجهیز یا برای یک گروه از تجهیزات ، ارزش افزوده لازمه برای تجزیه و تحلیل قابلیت اطمینان نگهداری و تعمیر تجیهز را ندارد.فرض کنید یک تجهیز را مورد مطالعه داریم کلیه خرابی های محتمل و هم چنین اتفاق افتاده این تجهیز که به زیر سیستم ها و قطعات آن بر می گردد ، می تواند در بازه محاسباتی MTBF قرار گیرد . در واقع برای هر جزء خرابی (که در این مثال هر قطعه از تجهیز اصلی) باید مقدار شاخص MTBF را محاسبه کنیم و نکته مهم در خصوص ثبت داده های خرابی های اتفاق افتاده ؛ مبحث تجزیه و تحلیل علت ریشه ای وقوع خرابی می باشد ، که در هنگام بروز و انجام عملیات تعمیراتی باید بررسی ، تحلیل و ثبت شده باشد.
لذا پیش فرض ما در ادامه بحث ” از شاخص MTBF و MTTR چگونه استفاده کنیم ؟ ” آنست که شما شاخص MTBF را برای هر جزء خرابی یک تجهیز ثبت و محاسبه میکنید و برای یک تجهیز شما ممکن است چند گزارش MTBF از انواع خرابی آن تجهیز داشته باشید.

هدف گذاری شاخص های قابلیت اطمینان MTTF MTBF چگونه است !؟

در همین جا اشاره میکنم که هدف گذاری برای این شاخص کار صحیحی نمی باشد! چرا؟ زیرا تا وقتی شما بر روی سیستم نگهداری و تعمیرات خویش آنالیز علت ریشه ای و روش های حل مسئله را نداشته باشید، وقوع خرابی های تجیهزات بر اساس تصادف و استهلاک تجهیز می باشد.

31 پاسخ
 1. qa
  qa گفته:

  با سلام و وقت بخیر
  ۱- منmtbf را برای تک تک تجهیزات محاسبه کردم. آیا می توان برای بیان mtbf کل تجهیزات از میانگین mtbf تک تک تجهیزات استفاده کرد؟
  ۲- mtbf تجهیزی که در دوره محاسبه شاخص اصلا خرابی ندارد برابر با مدت زمان کارکرد در آن دوره است؟

  پاسخ
 2. مسعود
  مسعود گفته:

  با سلام.
  شاخص mtbf، شاخصی هست که در سطح تجهیز و پایین تر از آن مطرح میشه. اما نکته ای که هست، اینه که برای تعیین مرز برخی تجهیزات بخصوص تجهیزات پیچیده و بزرگ، به مشکل برمیخوریم و این مرز مبهم هست. استاندارد یا روشی وجود دارد تا بر مبنای آن، بشه مرز تجهیزات رو راحت تر مشخص کرد؟

  پاسخ
  • ناصر جلالي
   ناصر جلالي گفته:

   با سلام و احترام
   بلی ترجیحا به استاندارد ایزو ۱۴۲۲۴ مراجعه کنید این استاندارد نحوه گردآوری داده های قابلیت اطمینان نگهداری و تعمیرات تجهیزات را تشریح می کند و در پیوست یک آن به صورت مفصل در خصوص تبین مرز تجهیز نمونه های بسیار خوبی را ارائه می دهد در ISO 14224 شما به خوبی مرزهای تجهیزات مهم و عمده در صنعت را مشاهده می کنید.
   اگر در کانال نگهداری و تعمیرات تلگرام ما مراجعه کنید می توانید نسخه ویرایش جدید آن ۲۰۱۶ را دانلود فرمایید.
   موفق باشید

   پاسخ
 3. علی قربانی
  علی قربانی گفته:

  با سلام و احترام
  در رابطه با شاخص های مطرح شده، دوره محاسبه شاخص های مذکور به چه صورتی است؟
  این شاخص ها را برای چه سطحی از تجهیزات قابل محاسبه است؟
  آیا همه تجهیزات باید شاخص های MTBF و MTTR محاسبه شود؟

  پاسخ
 4. رضا کشاورز
  رضا کشاورز گفته:

  سلام به دوستان عزیز

  شاخص های MTBF و MTTR رو چه طور هدف گذاری کنیم؟
  آیا کسی مقدار هدف استانداردی براش تهیه کرده؟

  پاسخ
  • ناصر جلالي
   ناصر جلالي گفته:

   با سلام و احترام
   قبلا در این زمینه نوشته یا گفته ایم در ویدیوهای تهیه شده به آنها مراجعه کنید در سایت سرچ کنید.
   کلا این شاخص ها را هدفگذاری نمی کنند روند آنها را بررسی می کنند
   موفق باشید

   پاسخ
 5. مرتضی
  مرتضی گفته:

  با سلام.
  دو نوع توقف در دستگاههای تولیدی وجود دارد:
  ۱- باعث توقف تولید میشود.
  ۲- این نوع خرابی باعث توقف تولید نمیشود ولی باید بر روی تجهیزات تعمیرات صورت پذیرد.
  سوالی که داشتم این هست در تعیین شاخص های mttr , mtbf هر دو نوع خرابی مد نظر قرار دارد یا فقط خرابی نوع اول که باعث توقف تولید می شود؟
  با تشکر

  پاسخ
 6. داریوش قربانی
  داریوش قربانی گفته:

  شما در ابتدا لیستی از کلیه تجهیزات بر اساس فرمت استاندارد لیست تجهیزات شامل :
  نام واحد / سالن : ماست میوه ای
  ردیف نام ماشین / تجهیز مدل ماشین / تجهیز کد PM ماشین / تجهیز “کد اموال
  ماشین
  (حسابداری صنعتی)” نام سازنده کشور سازنده درجه اهمیت PM نوع سیستم نگهداری و تعمیرالت مشخصات کاتالوگ ومستندات فنی
  ۱ ۲ ۳ PM CM
  بگیرید .
  سپس برای هر دستگاه بر اساس فرمت چک لیست pm تهیه کنید.(بر اساس داکیومنت یا کاتالوگ دستگاه)
  کلیه سوابق em را روزانه ثبت و در قالب گزارش هفتگی (نمودار پارتو و top10 خرابیها )با حضور کارشناسان فنی تحلیل کنید . زمان و تعداد دفعات تکرار خرابیها رو به حداقل برسونید و… در ادامه در خدمتیم چون کارهای زیادی باید انجام شود.

  پاسخ
 7. vahidreza moghadasian
  vahidreza moghadasian گفته:

  ba salam va khaste nabashid .mikhastam barye ijad va behbode net dar ye karkhane ke be tazegi dar an vared shodam va moteasefane hame data ha sori sazi mibashad az koja shoro konam modir net az in majmoe rafte va mikhaham ba ghabol masolit in karo anjam daham niaz be rahnamayiiiiiiiiiiiii va data daram batashakor

  پاسخ
 8. fariba vaziry
  fariba vaziry گفته:

  سلام و خسته نباشید
  من میخواستم بدونم در محاسبه شاخص MTTR تنها زمان تعمیر مد نظر قرار میگیرد یا نه کل زمان توقف مورد نظر قرار می گیرد ؟
  با تشکر از راهنمایی شما

  پاسخ
  • ناصر جلالي
   ناصر جلالي گفته:

   با سلام و احترام
   تفاوت این دو مفهوم در سه موضوع است :
   ۱- زمان
   ۲- نوع داده ها
   ۳- نحوه تحلیل داده ها
   انشالله در مطالب آینده در این خصوص بیشتر خواهیم نوشت
   موفق باشید

   پاسخ
 9. نیکو
  نیکو گفته:

  سلام
  قبل از هر چیز، مرسی از مطالب مفید
  اگه امکان داره ،کتابی را معرفی کنید که به مسائل کاربردی اشاره کند ونحوهی طرح ریزی و اجرای نت را شرح دهد
  با تشکر

  پاسخ
  • ناصر جلالي
   ناصر جلالي گفته:

   با سلام و احترام
   در این خصوص کتاب خوبی ترجمه نشده است ضمن اینکه اکثر کتاب های نت به مباحث سیستمی با نگرش فرآیندی بسیار کم پرداخته اند و بیشتر مباحث ابزارها و فنی آن را پوشش دادند.برای پوشش این موضوع کلاس طرح ریزی نت را ارائه داده ایم که در سازمانهای زیادی تدریس شده است و ضمن اینکه در سایت نیز برای دوستان که دسترسی به کلاس به صورت حضوری ندارند فعال کرده ایم.
   پیشنهاد این است که شما دو کلاس نت زیر را مدنظر قراردهید:
   کلاس طرح ریزی نت
   کلاس نت برنامه ریزی شده
   این طوری شما یک چشم انداز صحیح از پیاده سازی فرآیند نت در سازمان کسب می کنید.
   شما از لحظه که ثبت نام کنید کمتر از ۲۴ ساعت کلاس ها برای شما ایمیل می گردد و با انجام کارگاه های عملی آن و ارسالشان راهنمایی خواهید شد و گواهینامه آن دوره نیز برای شما صادر و ایمیل می گردد
   موفق باشید

   پاسخ
 10. شيباني
  شيباني گفته:

  با سلام
  با توجه به اینکه از شاخص MTBF برای محاسبه فعایتهای PM استفاده می شود از شاخص MTTF کجا استفاده می شود و تفاوت این دو درچیست؟
  باتشکر

  پاسخ
 11. حسن احمدی
  حسن احمدی گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشید.بنده دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی سیستمهای اقتصادی و اجتماعی هستم و در حال انجام پایان نامه ای با عنوان “ارائه الگوی ارزیابی سازمان جهت استقرار RCM وراهکارهای پیاده سازی آن ” می باشم و در این زمینه واقعا با کمبود منابع مطالعاتی مواجه هستم. می خواستم در صورت امکان مرا راهنمایی نمایید.

  پاسخ
  • ناصر جلالي
   ناصر جلالي گفته:

   سلام دوست گرامی
   عنوان پایان نامه شما خودش دو تا پروژه بزرگ است و به نظرم آنقدر راحت نیست که در یک عنوان گنجانده شوند .دوم اینکه این پایان نامه با رشته تحصیلی شما ارتباط مستقیمی ندارد یا اینکه در بررسی آن با توجه به گرایش رشته به مشکل برمی خورید.در این خصوص منابع محدود به کتابهای ای سی ام است که در سایت نسخه انگلیسی را برای دانلود گذاشته ایم که آن را هم به زبان فارسی ترجمه کرده اند که در سایت معرفی شده است .در قسمت دسته بندی مطالب نت مبتنی بر قابلیت اطمینان و کتابهای را بررسی کنید می یابید.
   موفق باشید
   جلالی

   پاسخ
 12. سيد مسيحا
  سيد مسيحا گفته:

  با سلام و تشکر از مطالب مفیدتون
  لطفا یک روش یا فرمول دقیق و کامل ( در صورت امکان فایل های EXCEL )‌جهت محاسبه شاخص های MTBF و MTTR توی سایت بگذارید یا برام ایمیل کنید

  پاسخ
 13. جمشيد معصوميان
  جمشيد معصوميان گفته:

  شاخص MTBF خیلی ساده به شما میانگین دوره کارکرد یک دستگاه را تا زمان خرابی بیان می کند؛ یعنی به ما می گوید یک دستگاه بطور میانگین چند روز کار می کند تا دوباره خراب شود.
  شما می توانید با توجه به این اطلاعات دوره بازرسی یا نگهداری آن دستگاه را برنامه ریزی کنید. حال اگر بخواهید دقیق تر این دوره را محاسبه کنید از مدت زمانهای کارکرد تا بروز یک عیب خاص دستگاه میانگین و انحراف معیار بگیرید و با توجه به قابلیت اطمینان مورد نظر (براساس اهمیت دستگاه) دوره PM را تعریف کنید .

  این کار را با MTBFهای مختلف (میانگین میانگین ها) نیز می توانید انجام دهید.

  با اعلام MTBFهای محاسبه شده به سیستم انبار و خرید جهت تامین قطعات مورد نیاز نیز این مهم را می توان برنامه ریزی کرد.

  شاد باشید.

  پاسخ
 14. علی فیض بخش
  علی فیض بخش گفته:

  سلام
  اگه ممکنه توضیح بده که چطوری این کار رو انجام میدی؟اگه زحمتی نیست ایمیل کن. ممنونم

  پاسخ
 15. نسیم فرشید متین
  نسیم فرشید متین گفته:

  با سلام .مطالبی که در مورد MTTRوMTBF نوشته بودید بسیار مورد استفاده من قرار گرفت. خواهشمندم در مورد MTBFمطلب را کامل فرمایید .چون از مواردی است که اکثرا جای سوال داریم. با تشکر

  پاسخ
 16. علی
  علی گفته:

  با تشکر بسیار در ارتباط با مطالب ارائه شده خواهشمند است در خصوص سؤال زیر توضیح بدهید
  اگر فرمول محاسبه mtbf مدت زمان کارکرد تجهیز – مدت زمان توقفات غیر ماشینی / تعدادخرابی ، منظور از مدت زمان توقفات غیر ماشینی چیست ؟

  پاسخ
 17. يسلياني
  يسلياني گفته:

  با سلام
  با تشکر از مطالب بسیار خوب و شروع این بحث بسیار مهم. دوست عزیز ادامه مطالب را چگونه و از کجا باید دریافت کرد. ما چه کمکی به حضرتعالی میتوانیم بکنیم تا مطالب در سایت قرار داده شود.

  پاسخ:
  سلام و تشکر از محبت شما
  بلاگ نویسی کار سخت و زمان گیری است ضمن اینکه مشغلات کاری نیز گاها” فرصت نوشتن را می گیرد اگر برخی مطالب را ادامه نداده ام دلیل اول و اصلی اش عدم دریافت پیام ها و استقبال خوانندگان بوده است سایت روزانه بیش از ۳۰۰ بازدید کننده داردو سعی بر آن دارم که هفته ای دو مطلب حداقل در سایت آورده شود ولیکن دوستان و همکاران گرامی در ارائه پیشنهاد و نظرات تکمیلی خودشان در خصوص مطالب کمی کند و کم مشارکت هستند.لذا از ادامه مطلب منصرف می شوم.
  موفق باشید
  جلالی

  پاسخ
 18. بابک
  بابک گفته:

  باسلام

  قبل از هر سخنی از شما تشکر می نمایم به خاطر مطالب مفید ارائه شده در سایت .

  لذا بر همین اساس خواهشمنداست با توجه به هزینه های بالای استفاده

  بصورت dialup مطالب را بصورت فصل بندی و غیر ارائه ندهید تا بتوانیم در صورت

  لزوم کل مطالب را ذخیره نموده و احتیاج به مراجعه مداوم به اینترنت کمتر شود . .

  با تشکر فراوان

  پاسخ
  • مدیریت
   مدیریت گفته:

   سلام دوست گرامی
   از بابت سرعت کم و محدودیت موجود متاسفم.
   مطالبی که در سایت درج می شود بر اساس تجربیات و سوابق کاری است که در کارخانجات در هنگام مشاوره کسب می گردد . کمبود وقت و زمان تایپ ایده ها و مطالب زمان بر است و برایم مقدور نیست یک موضوع را کامل در یک بار بنویسم مجبورم در زمانهای خالی بین کارها اندیشه ها و مقالات مطالعه شده را با هم دیگر مرتبط و بنویسم. لذا اگر در سایت توجه نموده باشید خیلی از قسمتهای اول و دوم ادامه اش را هنوز کامل نکرده ام. ضمن اینکه برخی افراد فرصت طلب کل مطلب را بدون ذکر منبع و مرجع در مقالات و فعالیتهای دانشجوئی و غیره کپی می کنند و دوستان عزیرم در دیگر سایتها از این موضوع تجربه بدی دارند.قسمت بندی و زمان زیاد بین مطالب تا حدودی باعث عدم سوء استفاده برخی ها می گردد.
   موفق باشید
   جلالی

   پاسخ

ثبت دیدگاه

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
به ما بپیوندید !

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *